НАРОДНА МЕДИЦИНА ПРИ БОЛНО ГЪРЛО
ПЪРВА СТЪПКА ЗА ОЗДРАВЯВАНЕ ПРИ БОЛНО ГЪРЛО: ПРОЧИСТВАНЕ (ОБИРАНЕ) НА ГЪРЛОТО
Обирането на гърлото е от основните похвати, които Народната медицина прилага при всички простудни заболявания.То е локална мярка, която заедно с мазането на гърлото се прилага в мястото на възпалението – болното гърло. Това за мен е задължително условие да започна да лекувам гърлото. Когато температурата е резултат от зачервено гърло, тогава тя често не се повлиява от антибиотици и др. лекарства . Температурата е защитна реакция на организма. И понеже секрета е предпоставка за развитие на вируси, а гърлото е огнището на възпалението, температурата е естествена реакция на имунната система. Щом премахна причината (слузта по гърлото) температурата спада.
Същинското лечение на гърлото е мазането му, но то ще даде резултат, само ако е почистено гърлото.
Понеже това масово не се знае, ще го обясня.
Поради излишъка на слуз и прекомерното хранене със слузо-образуващи храни, често има един тънък налеп от слуз, образувана в гърлото и носоглътката (и върху езика и корена му). Тя е предпоставка за развитие на вируси и бактерии – топла и влажна среда с киселинен характер. Когато оберем гърлото със сода, киселинността се неутрализира, отлепва се налепа, който се изхвърля, или гълта (това не е проблем). Средата е вече е алкализирана (благоприятна за оздравяване). Така предпоставката и средата за развитието на микроорганизми става неблагоприятна. По този начин физическата причина и среда за болестта е отстранена. Това е достатъчно, често пъти гърлото да оздравее, понякога дори и след едно – две прочиствания.
Като следващ етап практикувам намазването с лечебно средство. Или намазването на гърлото е следваща стъпка, различна от прочистването. Народната медицина препоръчва мазането да е с чист мед, с мед и сода, с мед и чесън, мед и лук, нишадър , газ за горене , прополисов разтвор и др.
(За болно гърло препоръчвам освен прочистване на гърлото и прочистване на носоглътката. То се прави с разтвор със сода, солена вода, физиологичен разтвор(от аптеката), който се смръква (капва) в носа неколкократно. Този похват препоръчвам, защото секрета в носоглътката често е причина за възпаление на гърлото. Прочистването на носоглътката правя преди обирането на гърлото , защото слиза секрет към гърлото.)
ЗАЩО ОБИРАМ ГЪРЛОТО
Рядко се знае, че дори и при здраво гърло , често върху него има тънък слой слуз. При спад на имунната система, причинен от външни фактори, при недобър топло обмен (настинка) и наслагване на токсини поради някои вътрешни фактори, се отключва лавинообразно бързо размножаване на микроорганизми в мястото на благоприятната среда – там където има слуз. Това, че тя има и киселинен характер я прави още по-благоприятна за развитието им.
Моите убеждения са, че когато почистя гърлото постигам следните ефекти:
1. Отстранявам се слузестия налеп. Дори и малък да е той, гърлото се подсушава и не благоприятства по-нататъшното размножаване на болестотворните организми.
2. Алкализира се средата, вече не е киселинна.Това е достатъчна предпоставка тялото да се справи с болестта. Болестотворните организми се размножават САМО в киселинно PH на средата.
3. Лигавицата в гърлото става достъпна за лечебното мазане. Преди това мазането е възпрепятствано от тънкия слой слуз и лечебните вещества не достигат директно до нея.
ПРАКТИЧЕСКИ НАЧИН ЗА ОБИРАНЕ НА ГЪРЛОТО
Ръцете се измиват и докато е мокър показалеца се потапя в пакетчето със сода. Намокрен пръст се овалва в сода, така, че да полепне добре содата по него. Следва завъртане на пръста в гърлото, около отвора на носоглътката, по сливиците, около корена на езика. Тази процедура повтарям няколко пъти, докато с пръста усетя, че няма вече слуз. Самата слуз се полепва по содата, която е хигроскопична. Аз я отмивам и отново потапям пръста в пакетчето и завъртам вътре в гърлото. Ако лигавицата е възпалена усещам леко щипене, драскане и леко солен вкус. Може да се ползва стерилен тампон или марля за обирането. Или да се навие памук на нещо дълго, дървено шишче например, за да се достигне до гърлото по-лесно.
Ако гърлото е здраво, обирането не е неприятно.
Ако е възпалено, щипенето показва, че започва оздравителния процес. Виждайки слузта, която е полепнала по пръста, се убеждаваме в небходимостта от обиране на гърлото.
Практически ползи: Температурата спада и се нормализира, (а често дори и от антибиотик тя не се повлиява). Оздравителния процес прави рязък завой към подобрение. Болният се чувства по-жизнен, не отпаднал, неблагоприятните симптоми започват да отшумяват.Вече може да се маже гърлото с мед, мед и чесън и т.н. или да се направи гаргара или да се пие лечебен чай. Следва почивка от един – два часа без пиене и храна , за да имат ефект тези процедури.
Тоест обирането на гърлото се прави, така, че да не се яде и пие минимум 30 минути. Оптималното е няколко часа. Затова непременно го правим преди сън, тогава по естествен начин ефекта се запазва за цялата нощ.
Аргументи против
Неприятно и гадно е да си бъркаш с пръст в гърлото. Възможно е да щипе и да има лека болка. Възможно е да ти се повдигне и може дори да повърнеш.
Аргументи „за” обирането
Неприятното усещане е само за минута-две. Но пък болестта се отдръпва бързо и с лекота. Лечението се облагоприятства. Предотвратяват се усложнения и развитието на настинката надолу към дихателните пътища. Температурата спада, болният се чувства жизнен и по-добре. Не се налага пиенето на синтетични лекарства. Страхът от повръщане е само психологичен. Дори да се случи , се повръщат храчките и слузта заедно с всичките микроорганизми в тях. По този начин се пречиства и стомаха и затова се чувства облекчение след повръщане. Лечението става по-ефективно след всичко това.
Ако паралелно се пият лекарства и се прави прочистване на гърлото, се усилва ефикасността на лекарственото лечение и бързината на повлияването.
Обирането на гърлото е основен похват от Народната медицина и от средствата, които ползвам.
Алтернатива напочистването на гърлото
По една или друга причина, има хора, които по никакъв начин не можеш да убедиш да си почистят гърлото със сода. В такъв случай е валиден план Б: алкализиране чрез лечебна храна. (Виж Лечебна храна)
Обиране на гърлото при деца
При децата ползвам и облекчени варианти на обиране на гърлото. (Виж ЗА МАЙКИТЕ по долу или БЕЛЕЖКА Интрвю за ТВ САТ КОМ)
Ако родителят е убеден в ползите в обирането на гърлото, не му е трудно да убеди и детето. Примерни аргументи са: че по-бързо ще мине болестта, че по-скоро ще може да излезе да играе навън, че неприятните усещания са за кратко.
Защо обирането на гърлото се предшества от прочистване на носоглътката От носоглътката и носа често слиза секрет, към гърлото и е предпоставка за размножаване на вируси.
Носът може да е спокоен и да няма хрема. Но от вътрешната страна над гърлото, отзад, от към носоглътката , без да подозираме , почти винаги има малко слуз. Когато тя не е прочистена , тя става предпоставка за развитие на възпаление. ( в носа или в гърлото) Прочистването на носа е застраховка от слизане на слуз от носоглътката към гърлото.
Как сеправи прочистването на носоглътката.
Разтварям щипка сода в 50 милилитра топла вода. Вместо вода, може да използвам чай от лайка.
Разтвора капвам с капкомер в носа няколко пъти и лягам и смръквам навътре. Това се прави за да се отлепи добре налепа /секрета/ в носа и носоглътката . Лежа към 5 минути в отпуснато положение при вдигната назад глава. След капването , със звук на небцето , силно смръквам разтвора. Содата отлепва налепа, а със звука на небцето помагам той да се отлепи и да отиде надолу в гърлото за да го изплюя. Ако го глътна не е проблем, защото се изхвърля чрез храносмилателната система. Правя това неколкократно, докато усетя, че нямам повече слуз в носа. Почистването на носа по време на лечение на простуда правя поне два пъти дневно.Това прочистване мога да го правя всекидневно за профилактика. Или два-три пъти седмично и/или когато усетя необходимост.
Знаете ли, че:
Ако профилактично се обира гърлото един –два пъти седмично и прочиства носа, то ще боледуваме от простудни заболявания много по-рядко. Ако правим тези процедури профилактично , на детето когато е здраво, то ще свикне с тази процедура и няма да има съпротива , когато е болно. Защото, когато е здраво, обирането на гърлото не е неприятно, а прочистването на носа не щипе и не е болезнено. Моите деца лесно се научиха и често го правят сами. Подходът ми винаги е бил убеждение , а не агресия и налагане. Съобразявам се с предпочитанието на детето, като го питам , когато е болно – гаргара със сода ли иска или обиране с пръст? Прочистването на носа с топла вода ли да бъде или със сода? Дори и само с топла вода да прочистим носа , пак е по-добре отколкото нищо. Така предлагам варианти, питаме се , пазарим се , докато постигна съгласието на детето. Прочистването на гърлото е важна крачка към отблъскването на болестта, недопускането на усложнения и оздравяването.
ВТОРА СТЪПКА: МАЗАНЕ НА ГЪРЛОТО
Мазането на гърлото е отделен похват след прочистването (обирането на гърлото). Целите на обирането на гърлото ги казах по-горе. Ще повторя ,че то подготвя средата ( гърлото ) за лечението. Същинското лечение на локалното място на възпалението, в случая – гърлото, става чрез мазането със лечебно средство. Обирането на гърлото подготвя мястото и е основна предпоставка за да подействат останалите средства.
Народната медицина препоръчва мазане с мед и сода, с чист мед, с мед и счукан чесън, със спиртен разтвор на пчелен клей, с газ за горене или нишадър и др. След намазването не пия и ям един– два часа минумум.
Най-подходящото време за тази процедура е вечер преди сън. Поради това, че през нощта ще действа цяла нощ. Ако възпалението е по-сериозно, мазането правя 3 - 4 пъти дневно и вечер преди сън. Допустима процедура след мазането за мен е единствено гаргарата, половин час след мазането.
Мазането на гърлото с мед е известен способ от Народната медицина. Това е обусловено от лечебната сила на меда като природен антибиотик. Правя го като показалеца на ръката потапям в меда и намазвам гърлото. Или задържам в гърлото меда с вдигната назад глава, колкото е възможно по-дълго. Не се пие и не се яде поне час след това.
Мазането на гърлото със сода и мед е също популярно сред народа. Смесвам меда и содата и намазвам гърлото. Редувала съм тези способи за да видя ефикасността им. Всички са много добри.
Друг метод на мазане е с мед и счукан чесън. Пръста се увива с марля или бинт, и се потапя в сместа и обира гърлото.Лечебната сила на чесъна се съчетава с голямата сила на меда. Често пъти голям ефект при мен е имало от едно намазване.
Много пъти мазане съм правила с пчелен клей. Спиртният разтвор наполовина разреждам с вода, понеже спирта е силен. Бонбони с пчелен клей също помагат, а и може да се накапе клея върху бучка захар и да се смуче. Мазането на гърлото с газ за горене е много стар способ, бабешки лек. Баща ми беше голям почитател на лечението с газ. Той капваше капка газ на бучка захар, за смукане. Много възрастни хора това правят. Газта е била широко ползвана до 50те години на миналият век за лечение.
Мазането на гърлото с боров терпентин е поради силната му противовъзпалителна сила. Мазала съм гърлото и с нишадър(от аптеката). Кисело е и щипе, но и много помага.
Първите години докато не знаех много от Народната медицина, мажех гърлата на децата с едно изготвено по рецепта лекарство, което съдържаше йод и беше червено на цвят. Мазала съм също и с едно зъболекарско за рани лекарство, гранофорин. И те бяха ефикасни.
Други ПРАКТИЧНИ ПОХВАТИ за болно гърло
Лично аз извършвам първо преглед – с лъжичка за да може да се следи състоянието. Поглеждам и запомням цвета, релефа на гърлото и езика. За да мога да сравня след няколко дни.
МАЗАНЕ НА ГЪРЛОТО ВИДОВЕ
- с мед - показалеца на ръката се потапя в меда и се намазва гърлото. Или се взема мед, който задържаме в гърлото с вдигната назад глава, колкото е възможно по-дълго. Не се пие и не се яде поне час след това.
- със сода и мед – смесват се мед и сода и се намазва гърлото /аз предпочитам по отделно/.
- с мед и счукан чесън - пръста се увива с марля, която се потапя в сместа и обира гърлото. Болният пие вътрешно счукан чесън с мед по една лъжица 3 пъти дневно.
- с пчелен клей – спиртен разтвор -по горе описания начин като разтвора наполовина се разрежда с вода, понеже спирта е силен.
- С газ за горене
- С боров терпентин
- С нишадър(от аптеката)
ГАРГАРИ
- със смрадлика – не се гълта – силно ефикасна е.; с лайка – приятно топла, може и да се гълта. Процедурата трае 5-7минути, 3-5 пъти дневно, а гаргарите се правят след почистено гърло.Със сребърна вода, прополисов разтвор разреден също са много ефикасни.
-с прополис тинктура разредена
-с наситен разтвор със сода
-с екстракт от грейпфрут разреден
- с лимонов сок
- със солена вода
- със сок от лук (или се яде лук и се задържа в гърлото)
- със сок от чесън разреден с вода
ПРИРОДНИ АНТИБИОТИЦИ
Това са природни средства и храни известни с силния си противо-възпалителен, имуностимулантен и антиоксидантен ефект, със силно алкализираща кръвта реакция. Аз ползвам при простудите грейпфрут, лук, чесън, праз, пчелен клей (прополис), евкалипт, бъзак, морков,джинджифил, хрян, ехинацея, синап, зеле, билки, горски плодове, но има и много други.
Например:
3 пъти дневно се взема по една супена лъжица мед с чесън. Или по 20 капки прополисова тинктура.
ХРАНА - ТОПЛИ ЯСТИЯ
Съзнателно приемам топли супи и ястия като част от лечението. Уточнявам – ако имам апетит, ако има глад. Препоръчителни са супи, пюрета, каши, топли картофи сварени и люто, ако обича болния. Цели се локално загряване на гърлото и общо изпотяване. Виж изпотяване.
Ако няма апетит, може да се пие само сокове от лимон или от грейпфрут , или храната да е само плодове.
КОМПРЕСИ
- с ракия /спирт/ - на памук се напръсква ракия и увива гърлото, отгоре се слага вестник, отгоре найлонка и се връзва. Пренощува така от една до пет нощи. Често пъти минава от един-два пъти.
- със синап – 1 лъжица смлян/счукан/ синап се разбърква с няколко лъжици брашно и малко вода на кашичка. Разстила се на памучно парче и по горе описания начин се връзва гърлото. ВНИМАНИЕ: През 5-10минути се поглежда кожата под компреса и щом се зачерви добре,компреса се сваля!!! Не се оставя за цялата нощ! Инак са възможни изгаряния.
- с черен пипер и ракия – на памучно парче или памук се напръсква ракията и поръсва черен пипер.Ако има зачервяване отново се сваля.
- С печен лук
- С извара
- С домашен квас
- С топли сварени картофи
МАСАЖ НА УШИТЕ /изпукване/
Ушите са свързани с гърлото и върху тях има точки за всички органи на тялото. Дори и да не се знаят тези точки, препоръчвам размачкване на ушите до омекване и зачервяване. Има силно тонизиращ за цялото тяло ефект и за задействие на имунната система.
Народната медицина препоръчва изпукване на ушите при болно гърло.
Изпукването става така - с помоща на друг човек , ухото се дръпва с две ръце , при легналопо ложение.След това се обръща и изпуква другото. Отделя се силна вътрешна топлина, която лекува гърлото. Често пъти минава гърлото дори и от едно изпукване.
ЗА СМУКАНЕ
- бомбони – билкови лукчета.
- бомбони - с мента и евкалипт /Олипс/
- бомбони – Нео ангин и др.
- капсула коластра от крава - изсушено мляко със силни имуно защитни качества – капсулата се смуче бавно под езика и не се пие и яде след това един час.
- памук с шведска горчивка се смуче под езика
ЧАЙ
- лайка – запарка .Лайката е силно противо възпалителна.
- липа –загрява , изпотява , сваля температурата.
- топла вода –спомага за прочистването на организма и локалното и общо загряване.
- салвия
Чай се пие на гладно до половин час преди храна и преди всички процедури попрочистване и мазане на гърлото.
МАСАЖ
- Цялостен на тялото
- На ходилата на краката – краката силно се разтриват с мас и сол или точков масаж или се разтриват с мас и аспирин или се загряват в гореща вода с морска сол
- Масаж на точките за гърлото – дори и това е достатъчно за да ви мине гърлото. Аз масажирам сл.точки: Палеца на ръката ,в основанието на нокътя отстрани, откъм пръстите ( или цялата горна фаланга на палеца ), на ръката точките, които лежат в основата на пръстите в между пръстните ципи. Наблягам повече на точката между втори и трети пръст,броено от към палеца.
- Масаж на точката за имунната система.Това е точката на стоте болести, наричана още точка на дълголетието и младостта.Тя се намира под коляното, на разстояние една длан и е на ширината срещу безименното пръстче. Болезнена е обикновенно.Обработвам с натиск и отпускане -1-2 мин.,по 3 пъти дневно.
- Масаж на су-джок точките за гърлото на пръстите на ръцете.
ГНОЙНА АНГИНА
Симптомите са същите като болно гърло, но има силен оток на сливиците, силна болка при преглъщане, гноен налеп и ранички по сливиците. Необходимо е лекарско наблюдение. Лечението е същото като по-горе, но процедурите се прилагат по повече пъти наден. Ако болно гърло често минава с една до три процедури за два дни, то тук са нужни четири-пет процедури дневно и около пет до седем дни. Препоръчвам по-често обиране на гърлото и гаргари със смрадлика. Също и мазане с нишадър – както със сода, купува се от аптеката. Изпукване на ушите, грейпфрут, загряване на краката – най-малко 2 пъти дневно, гаргари 3-4 пъти дневно, компреси не само за ноща, а и за през деня. Вместо антибиотик аз ползвам прополис, грейпфрут(плод или екстракт), сребърна вода, или мед с чесън(лук с чесън) или хрян с лимон. Черен бъз сок също.
ЗА МАЙКИТЕ
За деца и майки давам следния облекчен варианти за лечение на гърлото:
- прочистване на гърлото -с фунийка от вестник, хартия /цев, тръбичка/ - от едната страна на фунийката се поставящипка сода и се издухва в гърлото. Содата полепва по гърлото и болния извежда навън храчките, слузта.
- гаргара със смрадлика или лайка (сребърна вода, екстракт греипфрут ). Майката показва на детето като на игра,понеже на него му е интересно то се научава и прави гаргарата само.
- компреси с ракия, синап, черен пипер, мед.– начините са същите както и описано по-горе.
- компрес с топли картофи. Сменя се като изстинат.
- компрес на крачетата със синап(отстранява се след зачервяване)
- инхалация с лайка – майката заедно с детето под формата на игра се завиват с одеало и дишат заедно инхалцията. Това може да стане в къщичка за инхалация /един ъгъл от стаята се покрива с одеало или с помоща на столове правим колибка/. Инхалацията може да се направи и в тясно помещение /баня/ или като се седне на стол и маса – купата е на масата ,има подпиране с лакти на масата, а главите се покриват с кърпа. Може да се пригоди чайник за инхалация като се вдишва от парата излизаща от чучура.
- Инхалация с масло от евкалипт – във вряща вода се капват 1-3 капки евкалиптово масло (от аптеката) и се диша по гореописания начин.
- размачкване на ушите. Майката го прави до омекване на ушенцата като регулира натиска да не е прекалено болезен.(Или ги изпуква)
- Сок от грейпфрут и портокал едно към едно.(Ако детето отказва само грейпфрут може с портокал да се смеси). Да пие 3-4 пъти преди храна.
- Храна само ако има глад. Без месо, мляко и яйца.
ГАРГАРА
Гаргарата е локално средство, което въздейства директно върху възпалената лигавица на гърлото. Тя е средство от народната медицина, което всички знаят, но понякога се подценява. Забелязала съм, че тя е доста интересна на децата и я възприемат с лекота. Би могло с малко насърчение на родителите да се научи и практикува от децата. От всички изброени гаргари по-долу смятам за едни от най-ефикасните гаргарата със смрадлика, със сребърна вода и прополис. Добре повлиява и гаргарата с лайка. Аз прилагам най-често гаргара с смрадлика, а понякога и с лайка. Прополисов разтвор и екстракт от грейпфрут разредени с вода в вид на гаргара също дават чудесни резултати.
ПРАКТИЧНИ ПОХВАТИ ПРИ ГАРГАРА:
От 50- 100 мл.От чая или разтвора за гаргара се отпива и се вдига главата нагоре, така че течността да отиде в гърлото. Не се гълта а се издава специфичен гъргорещ звук. След това се изплюва и отпива отново. Гаргарата с пивки чайове като лайка, липа, градински чай, лечебна ружа или сребърна вода и прополисов разтвор, може да се гълта.Със смрадлика не се гълта.
ИНХАЛАЦИЯ
Инхалацията е един от основните похвати от народната медицина при простудните заболявания. Тя се прави най-често с лайка, която е силно противо възпалителна билка. Но би могло да се направи с други билки, каквито има в наличност- напр. смесен горски чай, липа ,вода с евкалиптово масло , сварен овес , сварен картоф с корите , лечебна ружа , градински чай и др.
Тя може да се прилага при всички простудни заоблявания, независимо от комбинацията на симптоми и усложнения. Ако се ползва като основен способ, желателно е да се прави няколко пъти дневно, като не се излиза на студа няколко часа след това. Но дори и един път дневно приложена, тя подпомага значително лечебния процес.
ПРАКТИЧЕСКО ИЗПЪЛНЕНИЕ: Лично аз, като млада майка , съм ползвала описанието на инхалацията от „1001 въпроса за природосъобразен живот”дадена от д-р Кирова.
"816.Как се прави инхалация? В съд с 1л. Вряща вода се поставят 2 супени лъжици цвят от лайка, 1 чаена лъжичка сода бикарбонат, 5-6 капки йодна тинктура и 1 супена лъжица мед. Главата се покрива с кърпа и се диша над парата10 мин. Следва измиване на лицето с хладка вода.Тази инхалация е полезна и при ларингит, фарингит и бронхит.”
Използвани понятия:
Болно гърло – има се пред вид всички форми на възпалителни процеси в гърлото с простуден характер, част от респираторните заболявания на горните дихателни пътища –простуди протичащи с болно гърло, вирусни и бактериални инфекции с зачервено гърло, ангини и гнойни ангини, възпаления на ларингса и фарингса.
Простуда(и), настинка - има се предвид респираторните заболявания на горните дихателни пътища, вирусни и бактериални инфекции, причинени от комплексни фактори и придружени с настиване. Съзнателно автора не конкретизира диагнозите с медицинска терминология, поради насочеността на книгата към широка аудитория. За това ползва разговорния език, близък до народното изразяване.
Автор : Божанка Гатева
Публикувано във ФБ "Бележки "
=============================================================
НАРОДНА МЕДИЦИНА ПРИ ХРЕМА
Автор : Божанка Гатева
СИМПТОМИ:
Гъделичкане и дразнене в областта на носната кухина и носоглътката.
Кихане, водно-слузесто течение, а по-късно сгъстен секрет, който запушва
носа и пречи на дишането.Всички средства , които споделям са лично изпитани и силно ефикасни.Дори прилагането на едно от тях е ефикасно. Да се има предвид, че всяко заболяване е строго индивидуално. Препоръчвам избор на лечение според симптомите, интуицията и колкото е възможно лечението да бъде комплексно с вътрешни и външни методи и промяна на режима към почивка. Важно е пиенето на вода, редовното проветряване и препоръчвам да се съчетае с аромо-терапия (инхалация) и акупунктура /натиск на точките за хрема/ ,лечение на локалното място и общо укрепващи средства за постигане на цялостност в лечението.
1.СРЕДСТВА ЗА ЛОКАЛНОТО МЯСТО:
Първа стъпка:
ПРОЧИСТВАНЕ НА НОСА: При мен това е първата стъпка. Важно е защото при хрема слузестия секрет образува тънък слой върху възпалената лигавица. Капвайки капките ,при непочистен нос, те не успяват да достигнат до възпалената лигавица. При прочистване на носа се отлепва секрета и вече можем да лекуваме лигавицата.Желателно е прочистването да става преди всяко капване и при усещането, че има секрет, особено в областта на носоглътката. Ефекта от прочистването е отпушване на носа и лекота на дишането. Приготвя се разтвор – 1 кафена бъркалка сода за хляб в1/4 чаша вода / може и вода със сол или само топла вода или чай лайка/
Втора стъпка : ПОДСУШАВАНЕ: Подсушаването е важно за мен за ефикасността на капките. Лигавицата докато е мокра все още се намалява ефекта от капките.Те се плъзгат по мократа повърхност на лигавицата, но не се задържат. Освен това подсушаването с топъл въздух е въздушен масаж на поразените области и своеобразна нагревка.
Извършвам го с подръчни средства – смъркам топъл въздух над електричен котлон, сушоар за коса, климатик, печка-духалка, газов котлон, акумулираща печка или всякаква печка. Диша се топъл въздух през носа , докато се усети, че е подсушен отвътре.
Трета стъпка: КАПКИ
Лично аз предпочитам лечебните капки от Народната медицина и съм изпробвала многократно високата ефикасност на следните:
- меден разтвор – подбира се чист домашен мед, и се разтваря в лъжичка наполовина с вода /хладка/ или в някаква капачка . Капват се няколко капки в двете ноздри.Ще вмъкна, че и аз съм подценявала в началото това средство, чудейки се какво ще помогне меда. Впоследствие разбрах за мощната лечебна сила на меда, който е събран от хиляди билки и преработен с лечебните ензими на пчелите. Хремата минава от 1-2капвания особено, ако е в началото. Противо възпалителната сила се равнява на антибиотик. При синузит подсилвам с 1 щипка настърган сух плод от див кестен.
- сок от лук – няколко резенчета лук се счукват в хаванче с щипка захар /за да отпусне сок/ добавям половин чаена лъжичка вода, не повече.За деца сока може да е по разреден (със супена лъжица вода) Капва се няколко пъти дневно и преди сън. Всеки път сока е прясно изцедедн. Хремата минава от 1-2 капвания особено, ако е в началото.
- сок от чесън – по горе описания начин, по-ефикасен е от сока от лук. И при двата щипе за кратко, но отпушва веднага и се диша с лекота. Чесъна има голяма противо възпалителната сила, той е природен антибиотик . Хремата често минава от няколко капвания особено, ако е в началото. При синузит подсилвам с 1 щипка настърган сух плод от див кестен.
- коластра - това е изсушена коластра от крава с доказано противо възпалително и имуно-стимулиращо действие. Тя е компромисен вариант, защото не щипе. Затова е подходяща за деца. Прави се така: ¼ капсула се разтваря в лъжичка с 4-5 капки вода. Разтвора се ползва еднократно, защото след няколко часа изветрява. За следващо капване се приготвя отново. Ако е в началото хремата минава от 1-2 капвания.
- Пчелен клей – Той също е природен антибиотик.Спиртния разтвор наполовина разреждам с вода за да не щипе много. При деца може и по-разреден. Хремата минава от 1-2 капвания особено, ако е в началото. При усложнения –капвам 4-5 пъти дневно.
- Разтвор от извлек от грейпфрут. (От аптеката –следвай предписанието) Хремата минава от 1-2 капвания особено, ако е в началото.При усложнения –капвам 4-5 пъти дневно. Противо възпалителната сила се равнява на антибиотик.
- сребърна вода - природен антибиотик е. (От аптеката –следвай предписанието).
- солена вода, или физиологичен разтвор от аптеката, по един капкомер 4-5 пъти или морска вода за промивки.
- соден разтвор по един капкомер 4-5 пъти или за промивки.
- сок от червено цвекло с мед наполовина. Капва се по 3-4 капки 5-6 пъти дневно във всяка ноздра.
Всички гореизброени капки не могат да се предозират, могат да се съчетават с лекарствено лечение. Капват се от 2 до 5-7 пъти дневно, според интензивността на хремата.
ЧЕТВЪРТА СТЪПКА - мехлем в ноздрите.
След лечебни капки, поставям мехлема, колкото грахово зърно във всяка ноздра и лежа до стичането на мехлема до гърлото.
Ползвам прополисов мехлем домашен или невен домашен мехлем, или восъчен. Поставям, колкото царевично зърно във всяка ноздра. Подсилвам мехлема с мед 1:1, наполовина мед наполовина мехлем, и 1 щипка хлебна сода бикарбонат. Лежа с вдигната назад и нагоре глава, смръквайки навътре, и стоя така до стичането на мехлема до гърлото.
Това с мехлема не е за подценяване! Силна хрема, синузит дори облекчава невероятно и минава от 2-3 поставяния.
НАГРЕВКИ 3-4 пъти дневно, и/или вечер преди сън:
1. С топла морска сол е класическата нагревка от Народната медицина.Солта я загрявам и поставям в торбичка (чорап). Поставям я на челото и носа докато изстине.Подменям я с топла сол и след това не излизам на вън най-малко-от 2 до 4 часа, ако е студено и са минусови температурите. Правя я поне веднъж, два пъти дневно, обикновено след загряване на краката, и вечер непосредствено преди сън.
2. С ел. Възглавница или грейка с топла вода. Поставям я на челото и носа.
3. С нагряващ уред – някаква печка с електрически реотани, камина, печка на дърва. Стоя на приятно топло разстояние, около 30см често, 3-5 минути и се напичам на червената светлина.
4. С сушоар, духалка.
Критерия е да следвам чувството за приятност на нагряването и да направя серия от ритмични нагревки. Например 3 пъти дневно от 3 до 5 дни.
Нагревка с ЛЮТ ПИПЕР – пипвам с ръка лют пипер и докосвам областите на носа леко. Този начин го описвам само от експериментална гледна точка. Не препоръчвам да се прилага.( По допустим е поставяне на загряващ пластир на точките за хремата).Следва загряване и зачервяване на областа и до няколко часа хремата спира. Това не е за хора с слаби нерви.Само за възрастни! ВНИМАНИЕ: Много внимавам да не попадне в очите. Не втривам силно поради опастност от прегаряне. Трудно е да се прецезира колко е лют пипера.
АРОМОТЕРАПИЯ ИТАМПОНИ в НОСА И УШИТЕ:
- резенче лук – поставям го в двете ноздри и вдишвам аромата. А също може съзнателно да съобразя готвенето и направя яхния. Като режа лука и дишам изпаренията.
- Тампон със сок от лук - поставям го в двете ноздри и в двете уши и вдишвам аромата. Остават така през нощта.
- тампони с ракия - памучета с ракия, изцеждам и поставям в ноздрите и ушите. По-добър е ефекта ако останат през ноща.
- тампони с пчелен клей – спиртен разтвор на пчелен клей се ползва за тампоните за поставяне в ноздрите и ушите.
- тампони в ушите – тампони с ракия силна или спирт. Изстисквам добре и поставям в ушите за няколко часа или повече, обичайно по време на сън за цялата нощ.
- с ароматно масло от евкалипт – с ароматна лампа се ароматизира стаята, или се вдишва от шишенцето няколко минути, няколко пъти дневно поне.
- с ароматно масло от евкалипт - инхалация с купа вряла вода, няколко каки масло и дишам с нос и уста.
ВЪНШНО МАЗАНЕ ОКОЛО НОЗДРИТЕ, ЧЕЛОТО
- С “Виетнамско чудо” - намазвам ноздрите отвътре и зоните отвън - носа, около него и челото.
Аюрведичен мехлем за простуда при настинка и грип - намазвам ноздрите отвътре и зоните отвън - носа, около него и челото. Няколко пъти дневно , колкото повече толкова по-добре .
- Восъчен пчелен мехлем. С масажни движения мажа областите на челото и вътре ноздрите докъдето се стига и около носа.
- С прополисов мехлем. С масажни движения мажа областите на челото и вътре в ноздрите и около носа. След лечебни капки, може да се постави мехлема, колкото грахово зърно във всяка ноздра и се лежи с вдигната назад и нагоре глава, до стичането на мехлема до гърлото.
- Мехлем невен. С масажни движения мажа областите на челото и вътре в ноздрите и около носа.
Съпътстващо основните стъпки при хрема ползвам и нещо от по-долу изброените средства за постигане на цялостност на лечението:
2.ОБЩО УКРЕПВАЩИ СРЕДСТВА:
ЗАГРЯВАНЕ НА КРАКАТА ИЛИ УДАРНО ЗАГРЯВАНЕ ПРИ ХРЕМА
Когато почувствам първите симптоми на хремата: гъделичкане в носа, дразнене или болки в гърлото, отпадналост, главоболие и др. има шанс да пресека болестта в корена и. Особено, ако реагирам първите няколко часа. Ако нямам възможност – при първа такава. Аз наричам това ударно загряване. Народната медицина препоръчва загряване на краката с топла вода и морска сол до изпотяване при всички простудни заболявания. Краката потапям в кофата с приятно топла вода (38-40 градуса). Щом посвикнат краката с температурата се добавя гореща вода , като се следи да е поносимо и приятно топла. Гърба и тялото намятам с одеалото. След около петнадесет минути краката се зачервяват, след което изпивам чашата с чай (лайка, липа, топла вода). Изпивам го на веднъж, или на няколко големи глътки за около минута – две за постигане на изпотяването. Ако не се получи изпивам още една чаша чай. Изчаквам хубво да се изпотя завита с одеалото и с краката в легена. Следва преобличане след изтриване добре на потта и обуване на краката с топли чорапи. Добре е да последва нагревка, и почивка и сън в топло легло.
Ако нямам възможност (не съм в къщи) мога да загрея поне ходилата. Например с електрическа възглавница, печка духалка, топла грейка с вода (импровизирана от пластмасово шише налято с гореща вода от бойлера). Стар народен метод е загряване с тухла., която стои на печката в повечето селски домове. Тя е винаги топла и при настинка се стъпва върху нея.
Друг начин е да разтрия ходилата с мас и сол, олио, зехтин или просто да направя загряваща разтривка с ръце.
ИНХАЛАЦИИ ПРИ ХРЕМА
- С горена захар. Тази инхалация е бабина рецепта от автентичната Народна медицина. На силно нагрят ел. котрон посипвам щипка захар, която се топи и дими. А аз съм над нея и вдишвам дима. 4-5 пъти смъркам, което едновременно подсушава и отпушва и става нагревка. Люти на очите, излизат сълзи и секрети. Не излизам на студа 2 часа поне. Правя го 3-4 пъти дневно.
- инхалация с лайка – 2-3 лъжици лайка ги заливам с половин литър вода, добявям лъжица мед и лъжица сода за хляб, покривам главата над съда 10-15 минути. Правя го от един до 3 пъти дневно или вечер преди сън.
- Инхалация с масло от евкалипт. -1-3капки в1/2 или 1литър вряща вода.Завивам се и дишам с носа и гърлото, а с ръце обгръщам съда и насочвам изпаренията към лицето.Много е ефикасно.Резки подобрения настъпват от първата инхалация. Хремата минава от 3 до 5 инхалации.най-добър е ефекта, ако се направи в ранен стадий на простудата.
МАСАЖ
- точков – масажирам точките за хремата. Всяка точка е своеобразен бутон, който алармира и мобилизира вътрешните защитни сили и резерви на организма на дадената област за справяне с проблема.Точките за хрема, които аз ползвам са две двойки симетрични точки. Едната двойка е в най-широката част на носа, в основата на гънките, симетрично от двете страни. Другата двойка точки е на горната част на носа, симетрично върху самата гърбица. Редувам натиск, и отпускане по 10 пъти, 3-5 пъти дневно. Ефекта е по голям при нагряване на точките с мокса. Добър резултат дава и поставяне на загряващ пластир върху всяка точка. Пластирите са лейкопласти със загряващо вещество върху тях и така се продават в аптеките. Моксите са помощни средства в акупресурата и в източната медицина и са руло от билки колкото пура, които се запалват. Обработват се температурно точките за по-голям ефект.
- със ставите на юмруците на двете ръце и кокалчетата на палците с допустим на приятност натиск масажирам 5-6 минути областите на челото и носа от 3 до 5 пъти дневно. Редувам с потупвания (барабанене) с върховете на пръстите и поглаждания.
- Масаж на ходилата, дланите и ушите. С чувството на приятен натиск масажирам 5-6 минути областите на ушите, дланите и ходилата от 3 до 5 пъти дневно. И един път да го направя, пак има положителен ефект.
- Изпукване на ушите.Това е оздравителен Народен метод, който дава чудесни резултати при всички уши-нос - гърло проблеми.
ХРАНЕНЕ.
Храненето ми е с плодове и зеленчуци и гледам да е 2/3 от обема на храната (зеле, лук, чесън, грейпфрут, лимон, ряпа, горчица) или топли ястия – супи, яхнии, пюрета. И то ям само , ако се чувствам глад. Избягвам слузо-образуващите храни – преработени многократно храни, от бяло брашно, сладкиши и белтъчнини, животински продукти, особено пържени и мазни.
Включването на грейпфрут на гладно съкращава срока на лечението, отпушва носа, сваля температурата. Хапвам го по 1/3 грейпфрут на гладно 30 мин. преди храна. Ако нямам апетит, не ям друго.
ТЕЧНОСТИ
С пречистваща цел се пие по-голямо количество вода за предпочитане топла като чай, или лимонов сок разреден на вкус с вода и подсладен с мед, сок боровинка, сок арония, сок малина, фреш грейпфрут, вода с добавен лимон, джинджифилова вода. Билков чай – липа, лайка , градински чай, мащерка.
В ПОМЕЩЕНИЕТО: Поставя се открит съд със няколко литра вода в стаята на болния.
Няколко пъти се измива пода. Невидимите изпарения улавят болестните микроорганизми и падат на пода.Така се прочиства стаята от бацилите.
ЗА РАБОТЕЩИ. КРАТКИ МЕТОДИ ПРИ АКТИВЕН РЕЖИМ
Ако по някакви причини не мога да си позволя да съм на домашен режим, ползвам есенцията на това което знам в движение.
Сутрин преди работа, промивка със сода на носа и обиране на гърлото със сода.
Капки 5 % ратвор от прополис с 1 щипка сода приготвям в шишенце с капкомер. Капвам сутрин, през деня при всяка възможност, и вечер в къщи.
Прополисова тинктура. Нося я с мен и 4-5 пъти, (и 6-7 може) пия по 20 капки.
Грейпфрут плод нося с мен и ям през 2-3 часа.
Смуча джинджифил или хрян като бонбон през целия ден.
Поставям семена на су-джок точките и стоят там стегнати с лекопласт няколко денонощия.
Вечер в къщи промивка със сода на носа и обиране на гърлото със сода, капки, инхалация и нагревка.
Загряване на краката вечер и изпотяване и преобличане.
Още една нагревка преди сън.
За синузит:
Основно средство от Надодната медицина са нагревките ( народа го прави с морска сол). Но едно нещо не е достатъчно. Всичко за хрема умножено по три. Тройно повече усилия прилагам. Прочиствам носа 3 пъти дневно, капки домашни (клей разреден или чеснов сок подсилени с настърган сух КОНСКИ КЕСТЕН, 6 пъти дневно, инхалация масло евкалипт 3 пъти поне, мехлем невен (прополисов) наполовина с мед щипка сода 3 пъти след капките. Ям МНОГО ЧЕСЪН, поне вечер, и/или грейпфрут през 3 часа по резен.
ЗА ДЕЦА И МАЙКИ ПРИ ХРЕМА:
Майките са милостиви. Жалостивоста на майките често е преграда да опитат изброените природни методи за справянето с хремата. Често майките смятат, че детето ще плаче и страда. Лично аз съм изхождала от следното мислене: Детето не плаче ли като е болно? Когото е зле – не може да диша, да суче и да спи, не плаче ли? Когото му помагам да се справи с хремата, то ще плаче 1-2 минути, а хремата ще премине за 1-2 дни. Това е по-добрия вариант за мен.
За хрема при сладурчовците:
- прочистване на нослето с вода и сода (и/или сол или физиологичен разтвор) - по горе описаните начини
- подсушаване – държа детето срещу духалка, климатик и т.н.
- капки – коластра, меден разтвор, сок от чесън разреден с 1-2 лъжици вода капвам в носа /в тази разредена форма не щипе , но е ефикасно поради качествата на чесъна като природен антибиотик/.
- Загряване на краката (както по горе, само слагам в водата и играчки)
- зехтин – 1-2 капки , 3-5 пъти капвам на ден в носа.
- разтопено масло – 1-2 капки, 3-5 пъти на ден.
- бадемово масло – 1-2 капки капвам 3-5 пъти на ден.
Нагревки - с морска сол, ел. възглавница и др.
Външно мазане с Виетнамско чудо или мехлем от Аюрведа за простуда
Инхалации с евкалиптово масло или лайка . Майката държи детето под одеало.
Натиск на точките за хрема – масаж на точките на носа.
Сок от грейпфрут (3 - 4 пъти дневно, може разреден с вода) или смес с портокал – като природен антибиотик.
Обиране на гърлото, за да се предотврати слизане на настинката надолу.(2-3 пъти дневно,виж по долу)
Аз следвам подсказката на вътрешното чувство, и интуицията. Средствата съобразявам с това, което имам в къщи или е лесно да набавя.
ПРИ СИНУЗИТ
За синузита: основно средство са нагревките ( народа го прави с морска сол). Но едно нещо не е достатъчно. Всичко за хрема умножено по три. Тройно повече усилия. Прочистване на носът - 3 пъти дневно, капки домашни (клей разреден или чеснов сок подсилени с НАстърган сух КОНСКИ КЕСТЕН, 6 пъти дневно, инхалация масло евкалипт 3 пъти поне, мехлем невен (прополисов) наполовина с мед щипка сода 3 пъти след капките. ДА СЕ ЯДЕ МНОГО ЧЕСЪН, поне вечер, или грейпфрут през 3 часа по резен.
Автор : Божанка Гатева
Публикувано във ФБ "Публични бележки "
Няма коментари:
Публикуване на коментар