За година и четири месеца извървях своята Голгота. Първи рунд на боксовия мач между мен и "него" е 1:0 в моя полза
Сега предстои едно дебнене и шпиониране за недопускане на врага на мой
терен. Доволна съм от себе си. Пожелавам си успех и за по-нататък
Румяна Петрова През цялото време ползвам содата по метода на Елена Рьорих
Някой използва ли имунотерапията на Нася Хаджиева и ПРЕПАРАТА "КАТРАПС"
Румяна Петрова Да, от осем месеца, доволна съм . Утре ми предстои поредната инжекция.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fatherr Stefan
Този метод за сега няма аналог и не е скъп за лечение
аз поне знам на един колега майка му беше болна от Рак последен стадии и
се излекува. Проблема е там, че трябва да имаме вяра , да сме упорити и
да спазваме рецептата и диетата минималното лечение е две години но за
по сигурно може и три , а след това само профилактично. РЕЦЕПТАТА е
СЛЕДНАТА: 1/ НЕРАФИНИРАНО ОЛИО 30 гр.+30 гр. ракия 40 до 42 градуса се
смесва с олиото и се разбива добре от 3 до 5 мин. пие се
30 мин. преди храна 3 пъти на ден. Пие се 10 дни и се почива 5 дни след
това пак се пие 10 дни и се почива 5 дни след това се пие 10 дни и се
почива 14 дни след това се продължава по същата схема най малко две
години. При ХРАНЕНЕТО трябва да се съблюдава да не се яде много месо ,
риба ,яица ,сладкиши никакви , Може плодове най вече зелени узрели
ябълки алкохол също не се препоръчва след изтичане на две години може да
се продължи но с помалко дози. Това е изпитано лекарство с което са се
излекували и много РАКОВО болни във нареднал стадиии.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
В помощ на търсещите. ДИАГНОЗА РАК ! Информацията в този блог не замества професионалните съвети на лекар- специалист и няма за цел да предписва лечение или да отменя посещението при лекар ! Цялото съдържание, включително текстове, таблици,графики, изображения и информация, съдържаща се в този блог имат само обща информационна цел и споделен личен опит.
събота, 28 февруари 2015 г.
петък, 27 февруари 2015 г.
Българка патентова лек срещу рака.
Източник : .http://bnt.bg/bnt2- РЕПОРТАЖ
Продуктът вече е преминал през тестове върху пациенти в Националната онкологична болница в София. Изследванията показват, че след употребата му при пациентите се наблюдава намаляване на раковите клетки в организма, както и отстраняване на негативния ефект от химио- и лъчетерапията. Какво представлява този лек и кой е изобретателят – вижте в репортажа на Даниела Райчева и Боян Даскалов.
Става дума за изцяло натурален продукт. Основната му съставка е спиртен извлек от суров чесън. Към него са добавени маточина, джоджен, босилек, мащерка и живовляк. Естрактът не преминава през химична или термична обработка – по този начин се запазват всички полезни съставки на продуктите. Изследванията показват, че сиропът от чесън помага в борбата с рака, като повишава количеството на лимфоцитите – естествените клетки-убийци на онкологичните заболявания.
Наташа Вълкова – изобретател на лек срещу ракови заболявания: “Чесънът е вълшебно растение, той просто е даден от природата, за да покаже на човека, че има нещо малко нещо неугледно, което притежава огромна сила.”
За изработката на 100 мл. сироп са необходими повече от половин килограм суров чесън.
Продуктът вече се произвежда във малка фабрика край Радомир с капацитет около 1000 шишенца месечно.
Наташа Вълкова – всичко за нея започва през 2002 година, когато й поставят диагнозата саркома или злокачествен рак на мускулите. Лекарите й дават не повече от 2 години живот, въпреки това й назначават химио- и лъчетерапия. Споделя, че лечението изсмуква жизнените й сили и рядко става от леглото.
Наташа Вълкова – изобретател на лек срещу ракови заболявания: “Аз изпаднах в шок, определено не ми се умираше, започнах да чета денонощно, да търся някакви алтернативни начини и така случайно попаднах на редица научни изследвания, че суровият чесън успешно лекува много видове рак.”
Тъй като Наташа е доктор на науките и дълги години е изучавала микробиология, решава да прави експерименти с чесъна за собствена употреба. След десетки опити създава еликсира на живота. Започва да пие по 100 милилитра от екстракта, а резултатите не закъсняват.
Наташа Вълкова – изобретател на лек срещу ракови заболявания: “Използвах го по време на цялата лъчетерапия и на химиотерапията, даже по време на лъчетерапията прекъснах болничния си лист и се върнах на работа, а в обедната почивка ходех да ми правят лъчетерапията.”
Наташа Вълкова смята, че под влиянието на сока от чесън, метастазите в организма й спират да се размножават. А през следващите 2 години разсейките на рака изчезват напълно – това показват медицинските й изследвания. Тогава онкологът на Наташа й предлага да помогне и на други хора с изобретението си, като започне да го произвежда за масова употреба.
Наташа Вълкова – изобретател на лек срещу ракови заболявания: “Прецизирахме възможностите за промишлено производство, прецизирахме рецептите, дозировките, така че да може продуктът да се произвежда.”
Бизнесът започва с кредит, за да купи специални машини от Китай за белене и трошене на скилидките чесън. За място на производство избира спокойното село Дебели лаг. Там в момента работят само тя и дъщеря й, като лекът е разпространен в повечето аптеки, а цената му е под 10 лева.
Доказано е, че екстрактът от чесън предпазва още и от инфаркт, склероза, подобрява зрението, лекува главоболието, повишава имунната защита на организма и предпазва от настинки и грипни заболявания.http://bnt.bg/bnt2- РЕПОРТАЖ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://bnt.bg/predavanyia/ dobro-utro-s-bnt2/dobro-utro- s-bnt-2-izla-chvane-ot-sofiya- 17-mart-2015-g
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://bnt.bg/predavanyia/
Само в рамките на седмица повече от 55 хиляди зрители са гледали репортажа на БНТ2 за историята на НаташаВълкова – създателка на сиропа от чесън. Материалът е бил споделен над 30 хиляди пъти в социалните мрежи и беше препечатан в десетки национални медии.
Провокирани от огромния зрителски интерес екипът на “Добро утро с БНТ2” направи специално предаване по темата. Какви са полезните свойства на чесъна? При какви заболявания може да се използва и как? Може ли сиропът от чесън да помага при ракови заболявания и под каква форма? Възможно ли е традиционната и алтернативната медицина да си подадат ръка в името на човешкото здраве? На тези и други въпроса на водещата Тони Рапонска отговори ексклузивният гост в студиото на предаването – самата Наташа Вълкова.
Продуктът вече се произвежда във малка фабрика край Радомир с капацитет около 1000 шишенца месечно.
http://bnt.bg/bnt2-regionalni/ bnt2-sofiya/ba-lgarka-sa- zdade-lek-sreshtu-raka
http://bnt.bg/bnt2-regionalni/
Бойко МитевАз използвах NATANAL за карценом на белия дроб в начален стадии. Започнах да го пия миналата година по време на лъчетерапията и се чувствах прекрасно, доколкото може да се чувства човек в това положение. NATANAL ми неутрализира всички отрицателни ефекти на лъчетерапията. Понеже от нея нямаше голям ефект, продължих да го пия. В края на май тази година бях на контролни изследвания - белият дроб ми е чист, а кръвните маркери вече са ми в норма. NATANAL е с основно съдържание на пресен чесън и билки. През това време прочетох много научни изследвания за действието на пресния чесън против рак и ви казвам на всички, че има ефект. Може да не е чудо, но реално помага. Аз не съм лекар, а човек които искаше да оздравее и оздравях. Да не говорим за цената - всеки може да си го позволи. НИНА
------------------------------------------------------------
ДЖИНДЖИФИЛ ПЛЮС МЕД - УБИВА РАКОВИТЕ КЛЕТКИ... КОПИРАЙТЕ И РАЗПРОСТРАНЕТЕ, МОЖЕ ДА Е НУЖНО НЯКОМУ! Получих преди дни от една особа от Сараево тази рецепта на базата на ДЖИНДЖИФИЛ + МЕД и ето ме сред "нормалните" , без болки хора. Женицата е имала карцином на ендокринна жлеза и е била на апарат 18 дни. Минала без операция и химиотерапия... и пращи от здраве. Съвестта ми ме задължава да споделя това с всички, които имат нуждаещ се от помощ познат! Ето и рецептата: - два по-големи корена джинджифил или 500 гр се обелват и рендосват на най-ситното ренде, може и с чопър, и се смесват с 1/2 кг домашен мед - сместа се консумира 3-4 пъти дневно по лъжичка. Да се ползва само НЕ-Метална Лъжица!ПЕРИОД 60 ДНИ. Първите резултати се усещат след 2 до 3 дни... - ПРОСТО И МЪРТВИТЕ ВДИГА! СПОДЕЛЕТЕ ДА НАУЧАТ ПОВЕЧЕ ХОРА!"АКО НЕЩО НЕ Е ЯСНО ЕТО ТЕЛЕФОНА-0895158337.!!!!!!МОЖЕ ДА СЕ ВЗИМА ПРОФИЛАКТИЧНО НА 1 ГОДИНA ЕДИН ПЪТ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА!!!!!!!!!!!!!Ако има направено химиотерапия или
>операция звънете на посочения телефон по-горе за повече информация!!!!!СЪХРАНЯВА СЕ В ХЛАДИЛНИК!!!-ПОВТАРЯ СЕ СЛЕД ЕДНА ГОДИНА ПЕРИОД 40 ДЕНА!!!И ТАКА ВСЯКА СЛЕДВАЩА ГОДИНА!!!!!! МЕДА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗАКУПЕН ОТ ПОЗНАТ ПЧЕЛАР ИНАЧЕ ЩЕ БЪДЕТЕ ИЗЛЪГАНИ 100%!!!!!В рецептата с джиндифила се добавя още -СОК ОТ 2 ЛИМОНА ИЗСТИСКАНИ РЪЧНО ТАКА ПРИ ВСЯКО ПРАВЕНЕ!!!СЪЩО СЕ ДОБАВЯ ЕДНО ПАКЕТЧЕ КУРКУМА 30 ГР ПРИ ВСЯКО ПРАВЕНЕ!!!!ЛИМОНА СЕ РАЗРЕЗВА НА ПОЛВИНА И СЕ ИСТИСКВА С РЪКАТА КОЛКО СОК ПУСНЕ КОРАТА И ДРУГОТО СЕ ИЗХВЪРЛЯТ!!!!
вторник, 24 февруари 2015 г.
Антиракова диета на Д-р Вулф Ласкин" Д-р Николай Колев
"Сензационната антиракова диета на Д-р Вулф Ласкин"
Д-р Николай Колев
Д-р Николай Колев
От 2002 г. д-р Николай Колев посвещава цялото си свободно време на алтернативни методи за лечение на раковите заболявания.
Кариерата си започва като аспирант в Институт по неврология, психиатрия и неврохирургия, където остава на работа след защита на дисертацията си. По-късно става и преподавател в медицински университет. Работил е няколко години във фармацевтична фирма в Български Лекарски Съюз.
Автор е на много медицински статии в специализирани и популярни вестници и списания.
От няколко години живее в Канада, където продължава изследователската си дейност.
Още за: СЕНЗАЦИОННАТА АНТИРАКОВА ДИЕТА НА Д-р Вулф Ласкин - Д-р Николай Колев, цена и информация
от framar.bg
понеделник, 23 февруари 2015 г.
Изкараха черен списък на лекарите убийци
Изкараха черен списък на лекарите убийци
След поредицата от лекарски грешки и съмнителни случаи на смърт, интернет форумите се напълниха с черни списъци на некадърни специалисти. Препатили пациенти подробно описват своите случаи, лечението, което им е били предписано, както и тежките последици от това. За съжаление, има и такива, които вече нямат възможност да опишат своя случай, тъй като не са сред нас.
За децата, които вече са на небето
Едни от най-фрапиращите случаи, за които четем по форумите, са свързани с фатални грешки в лечението на деца. Прекалено много са майките, изгубили децата си, заради лекарска немарливост. Последният случай с малката Гери, която почина от сливици, разтърси цяла България.
Д-р Маджунов е бил лекуващият специалист на 4-годишното момиченце и според родителите той е виновен за нелепата смърт на детето им. Било е противопоказно Гери да се оперира, тъй като все още кашляла и имала болки в гърлото. Освен че е постъпил крайно некадърно, Маджунов е точил касата покрай болното момиченце. (Повече за случая четете ТУК.)
Гери, за съжаление, е една от многото. След като медиите огласиха случая, десетки майки писаха по форумите за подобни лекарски грешки, станали причина за смъртта на децата им.
За тези, които ще останат без деца
Правим този черен списък и за тези, които ще останат без деца. Не са малко немарливите акушер-гинеколози, причинили спонтанни аборти. „Бях бременна в четвъртия месец, когато д-р Иван Димитров – АГ в 14-а поликлиника, реши да ме бърка и с грубия си преглед предизвика спонтанен аборт”, пише в един от форумите потребителка с псевдоним pupita6.
Най-чести са случаите на неправилно лечение на бременна, която в последствие губи плода. Някои от тези жени са правили опити с години да забременеят и накрая, когато чудото става, се намесва некомпетентен доктор. В много от случаите пациентките повече не могат да имат деца.
За онези, които ще останат безнаказани
Само за последните 5 години в България са били доказани над 200 000 лекарски грешки. До момента няма лекар с отнети права. „Гарван гарвану око не вади” – с тези думи се обърнал един доктор към пациентка, която го заплашила със съд.
ЧЕРЕН СПИСЪК (имената са извадени от форуми)
Д-р Михаил Брайков Маджунов (ИСУЛ)Източник: razkritia.com
Д-р Кременлийска – АГ поликлиниката в Тракия-Пловдив
Д-р Градинаров – гинеколог в Окръжна ,Варна
Д-р Матеева – АГ Русе
Д-р Въгленова – акушер-гинеколог от 2 градска болница София
Д-р Нешева, педиатър, VІ-та Поликлиника, Тракия, Пловдив
Д-р Стилянова, джипи, Окръжна болница, Варна
Д-р Георгиева, детски гастроентеролог, Варна
Д-р Капинчева, хомеопат, Варна
Д-р Караилиев, спешна помощ, гр. Монтана
Д-р Мадлен Китанова от Шейново
Д-р Иван Димитров – АГ в 14-та поликлиника
Д-р Налбански от Майчин дом /ет.5/- София
Д-р Мазнейкова от частната клиника МБАЛ „Св. София“
Д-р Жечева от Търговище
Д-р Георги Ганчев – хирург от Клиника по ендокринология София
Д-р Николаева АГО – гр.Търговище
Д-р Емил Кръстев – Неврохирургия – Пирогов
Д-р Константин Узунов – Неврохирургия – Пирогов
Доц. Георги Поптодоров – Неврохирургия – Пирогов
Проф. Стефан Габровски – Неврохирургия – Пирогов
Проф. Драган Бобев – СБАЛДОХЗ
https://www.youtube.com/watch?v=iQ9Eh7OEcQM
Не искаме лекари-убийци,с нарисувани дипломи...!!!
СТРАХ,НЕАНГАЖИРАНОСТ,НЕАДЕКВАТНОСТ,БЕЗОТГОВОРНОСТ,.....
ето така гледат на пациентитe си,лекарите в МБАЛ - Самоков..... Всичко
това доведе до поредния смъртен случай,породен от глупавата лекарска
грешка.....,грешка на хора с нарисувани дипломи....! За последното
десетилетие това е най малкото трети подобен случай. Млади хора на
възраст между 14 и 24 години не усяха да се порадват на свойте
майки,бащи,братя,сестри,и тнт. Последият случай е от преди няколко дни..
24-годишната Ваня,отива да търси помощ в нашата болница.Простотията на
лекарите обаче неи позволи да си тръгне жива и здрава от там,и така едно
цвете увяхна... Ваня напусна своя земен път заради една безочлива
постъпка на Самоковските лекари.Те оставиха детенцето и което е на 2
седмици без майка. НИЕ В САМОКОВ НЕ ИСКАМЕ ПОВЕЧЕ ЛЕКАРСКИ
ГРЕШКИ.......... ВЧЕРА БЯХА ДОБРИ,МИМЕТО,ВАНЯ и тнт.. но УТРЕ МОЖЕ ДА СИ
ТИ..!!!! http://www.peticiq.com
Доктори признават,че диагностицират здрави хора с рак, за да се печелят пари
Все повече доктори признават, че умишлено се диагностицират здрави хора с рак, за да се печелят пари
ИЗТОЧНИК http://bg.checkonline4you.comВсе по-често лекари нарушават Хипоратовата клетва, диагностицирайки здрави пациенти с рак, за да печелят от химиотерапевтичните отрови.
Защо лекарите да не лъжат, когато цялата ракова индустрия е един гигантски бизнес от началото до края? Чудно ли е тогава, че големите кооперации в света влагат много повече в химиотерапия и радиационни изследвания, отколкото в техниките за предотвратяване на болестта? От профилактика на болести не се правят пари за разлика от лечението на самите болести.
Вземете например доктор Дейвид Фата, виден онколог в Мичиган, който призна в съда, че преди една година умишлено и неправомерно е диагностицирал здрави хора с рак. Д-р Фата призна също, че им е давал лекарства за химиотерапия с цел извличане на печалба.
Това обаче не се случва само с раковите болести, а при почти всяка болест, от която лекарите могат да генерират приходи чрез рушвети и комисионни възоснова на обема пациенти, лекувани с определени лекарства.
“Много от тези безскрупулни лекари са като бизнесмени без съвест. Единствената разлика е, че те имат вашето здраве и доверието ви в ръцете си – много опасна комбинация, когато става въпрос за пари”, каза д-р Сайед Мохамед, пенсиониран онколог, който признава, че е свидетел на тази тенденция вече десет години.
“Това е моят избор,” казва доктор Дейвид Фата, признавайки се за виновен. “Знаех, че клинично това не е необходимо.”
Той бе осъден за участие в схема за измами на Medicare в размер на 35 $ милиона, която включва фактуриране на правителството на медицински ненужни онкологични и хематологични лечения.
Според правителството, Фата имал контингент от 1200 пациента и е получил 62 милиона щатски долара от Medicare от продажби в общ размер на $ 150 милиона.
Главният прокурор на САЩ Barbara McQuade каза, че ще пледира за доживотен затвор за Фата, наричайки неговия случай “най-нечуваната” измама в здравеопазването, която кабинетът й е виждал.
Д-р Фата е само брънка от системата. Като него има хиляди законно практикуващи лекари и онколози в Съединените щати и в света, които са виновни за същите престъпления, но тъй като летят под радара, те никога не биват заловени.
Тъй като ние продължаваме да играем тази шарада, оставяйки обществеността да вярва, че ракът се лекува с отрови, хората ще продължават да умират, а лекарите ще продължат да правят пари до деня на смъртта им.
Можем да преследваме и съдим сурово лекар, който по грешка предписва отрова на един здрав човек за пари, но гордо приемаме лекаря, който предписва отрова на болен човек за пари. Доста смущаващо, нали?
По материали на:
justice.gov
freep.com
preventdisease.com
drmcdougall.com
medscape.com
ИЗТОЧНИК http://bg.checkonline4you.com
Родопското чудо зеолит (клиноптилолит)
Клиноптилолитът e едно от най-изучаваните неща
на планетата, обявен от Световната научна организация за минерал на XX
век, поради граничещите му с вълшебството качества и все
по-нарастващото му използване в хранително-вкусовата промишленост,
индустрията, животновъдството, растениевъдството, космонавтиката,
медицината.
Казват,
че нашите сънародници живеещи в Родопите от десетки години го използват
в ежедневието си – слагат го във водата си, дори в храната и са сред
едни от най-здравите дълголетници в родината ни!
Истински
дар от майката Природа, зеолитът едва наскоро разкри свойствата си пред
по-голяма аудитория, подобно на много други “чудодейни”, но безкрайно
простични лекове, напълно достъпни за хората и за ужас на
фармацевтичната индустрия – наистина работещи. Ролята на натуралния магнезий за здравето вече не е тайна за никой, функцията на водораслите, стимулиращи отделянето на необходимите стволови клетки, българските изобретения,
възвръщащи здравето дори там, където официалната медицина вдига ръце.
Малко по малко хората започнаха да се отърсват от дългогодишните
насадени заблуди от фармация, медии и управляващи, чиято последна грижа и
желание е хората да бъдат здрави и да живет дълго и хармонично.
Клиноптилолитът се счита за напълно безопасен и нетоксичен за перорално
приложение при хора и животни. Това включва бебета, деца, бременни жени
и кърмачки. Клиноптилолитът е порест минерал, съставен предимно от
алуминий, силиций и кислород. Той е мощен адсорбент. На микроскопско
ниво се вижда, че скелетът му има структурата на пчелна пита, с
високопорьозна и обширна реактивна повърхност от 450 кв. метра на един
грам. Именно тази структура придава на клиноптилолита уникални свойства.
Натоварената с отрицателно електричество повърхност дава възможност
минералът клиноптилолит да привлича и задържа катиони от средата, в
която се намира и от своя страна да отделя други. Поставен във водна
среда, клиноптиолитът елиминира всички вредни за човека вещества от нея,
включително и радиоактивно замърсяване. Той има силно въздействие върху
човешкия организъм. Пречиства отровите в организма, поети чрез въздуха и
храната.
Какво е полезното действие на зеолита:
1.Силен антиоксидант.
През първия месец от използването му се свалят 3-4 кг „мъртво тегло“,
поради изхвърлянето на шлаките от организма. Клиноптилолитът е
най-мощното детоксикиращо средство помагащо на организма да се защити от
свободните радикали
2. Улавя и извежда от организма
нитрозамините /канцерогенните вещества , които се образуват при
консервиране на храни, пържене, опушване или при използване на нитратна
сол/
3.Притежава абсорбиращи свойства
спрямо радиоактивните елементи като Цезий 134 и Цезий 137, стронций,
както и към тежките метали /живак, кадмий, олово, цинк, хром/
4.Свързва и елиминира амоняка от клетките.
5.Елиминира млечната киселина от мускулите и подобрява мускулния тонус (подходящ за прилагане при спортисти с цел бързо възстановяване).
6.Снижава риска от развитие на ракови клетки.
7.Нормализира киселинно-алкалния баланс.
Това е изключително важно за общото укрепване, защото повечето хора
живеят в състояние на излишна киселинност, предизвикана най- вече от
лошо или неправилно хранене. Помага на организма да регулира биохимичния
си баланс. Подобрява усвояването на другите нутриенти от организма.
8.Пречиства бъбреците и жлъчката от песъчинки.
9.Единственият минерал, който помага при обилно изпотяване
предизвикано от нервни проблеми: (150 г клиноптилолитова вода се смесва
с 50 г ябълков оцет или лимонов сок и сместта се пие минимум три пъти
дневно преди ядене, леко затоплена).
10.Нормализира кръвното налягане, премахва безсънието, потенето, напрегнатостта. Хората, употребяващи клиноптилолит, не познават болести като рак, язви, гастрити, колити, проблеми на сърдечно-съдовата и нервната система.
11.Намалява симптомите на алергии. Улавя някои от алергените и антигени, които предизвикват алергии, мигрена, астма.
12.Стабилизира функцията на имунната система
осигурявайки ѝ перфектна защита в борбата с различни болест. Действа в
широк антивирусен спектър. Клиноптилолитът не засилва директно имунната
система, но позволява тя да функционира оптимално чрез премахване на
токсини, вируси, дрожди, бактерии и гъбички, които могат да потиснат
имунната функция и производството на хормони. Много хора съобщават за чувство на повишена енергия, яснота на съзнанието и жизненост.
13.За лечение на инфекции на пикочните пътища и зъбната плака.
14.Прилагането на клиноптилолит вътрешно и под формата на пудра показва отлични резултати при лекуването на кожни проблеми, акне, псориазис и вкякакъв тип рани.
15.Подпомага процесите на детоксикация на черния дроб, като намалява неговата токсичност.
16.Подобрява имунитета и устойчивостта на организма към стреса.
17.Стимулира перисталтиката на червата, като по този начин допринася за цялостното здраве.
18.Подпомага отстраняването на свободните радикали от тялото.
19.Действайки като сорбент и препарат за почистване на клетките на организма, помага за установяване и поддържане на здравето на клетъчно ниво.
20.Помага за поддържането здравината на клетъчните мембрани, като по този начин намаляват възможностите за злокачествени туморни образувания.
Благоприятно влияе върху процеса на храносмилане, отделяне на токсините и нормализиране на минералния обмен
в организма, биохимичните показатели на кръвта, укрепва имунната
система, подпомага потентността и издръжливостта, ефективен при алергии,
злоупотреба с алкохол и храни, коригира наднорменото тегло,
повишава хемоглобина, ефективен при рани, изгаряния, кожни и козметични
проблеми, премахва целулита, ефективно средство срещу гъбичи,
транспортира кръвната захар в клетките, без помощта на инсулин.
Взаимодействие с лекарства: съчетава се добре с всички лекарствени средства, прилагани за лечение на посочените заболявания.
Взаимодействие с лекарства: съчетава се добре с всички лекарствени средства, прилагани за лечение на посочените заболявания.
Няма
противопоказания, възрастови ограничения, нито странични явления. През
първите няколко дни след започване на приема е възможно да се раздвижат
песъчинки в бъбреците и жлъчката, да се появят болки или дискомфорт в
тази област, но те скоро отзвучават. Нежелан страничен ефект е
обезводняването. Ако приемате клиноптилолит на прах, трябва да поглъщате достатъчно течности – поне 2 – 2,5 литра вода – за да улесните циркулация на кристалните структури и очистването на шлаките.
ИЗТОЧНИК : http://www.svoizbor.com
неделя, 22 февруари 2015 г.
Колко хора са умрели от химиотерапия, а не от рак?
Колко хора са умрели от химиотерапия, а не от рак?
Какво получавате, ако осакатите имунитета си? Какво остава, ако унищожите всичките си добри бактерии в червата? Знаете ли, че ако оцелеете с химиотерапия и рак за пет години, статистически се вписвате в „раковите книги“ като оцелели, дори и да умрете на следващия ден поради химио-претоварване, задушаване на органите или пълна липса на имунитет? Леченията с химиотерапия и радиация водят до смърт, произтичаща от проста настинка или грип. Точно така, след това поема пневмонията, защото нямате повече бели кръвни клетки, които да се борят с инфекциите. Кой би предположил?
Разбира се, не можем да преброим всички смъртни случаи от химиотерапия, защото болниците и онколозите винаги ще казват само, че „ракът се е разпространил“ и това е била причината за края. Това е, което се записва „в книгите.“
Ако приемате химиотерапии и нямате имунитет, защото химиотерапията го разрушава (дори лекарите признават това), всяка обикновена инфекция може да стане вашата гибел. Следващият грип може да бъде краят за вас. Например, инфекция от стафилококи от обработка на сурово пилешко, може да е виновникът за началото на края за раков оцелял, който продължава да е на химиотерапия. Следващата инфекцията от Е.коли или Салмонела и сте готови за края. Просто хранително отравяне от заведения за бързо хранене и сте два метра под земята. Къде са тези статистики? Няма ги никъде – защото „не можете да го докажете.“
Да ви се бие инжекция (ваксина) с антибиотици и вируси от лекари и медицински сестри, които са съгласни, че имате нужда от живак, алуминий и формалдехид, за да „се създаде имунитет“ или да се отблъскват бактерии/вируси – това би могъл да бъде камъкът, който преобръща каруцата (тоест вас). Хващането на супербацил в болницата, което означава вирус и/или бактерия, която има имунитет срещу антибиотици, е често срещано в наши дни, така че леглото със сини чаршафи, което са оправили за вас в „стаята за възстановяване“ е наистина бърлогата на лъва от инфекциозни патогени, които влизат във вашата система и НИКОГА не излизат. Отново, няма статистики. Как някой може да умре от свръхдоза химиотерапия?
Толкова е просто. Първо, много хора, които се борят с рак, нямат наистина рак. Лекари, рентгенови техници и онколози тълкуват погрешно (нарочно или случайно) лабораторни резултати, и хората отиват под ножа, получавайки химиотерапия и радиация БЕЗ причина, но за да раздуят джобовете на раковата машина за милиарди долари. Второ, много хора, които се борят с рака СА СЛАБИ, и последното нещо, от което се нуждаят, е да убиват техните добри бактерии и тровят епифизната жлеза в мозъка си. След това, в болницата се хранят със 100% ГМО токсични храни, токсични напитки, токсична подсладена вода (чрез система), както и токсичен глутен, MSG и аспартам в кафенето на болницата. Раково болните биват „обработвани“, а дори не знаят, че химиотерапията първо е била измислена от нацистите.
Хората умират от свръхдоза химиотерапия, защото вече са слаби и консумират неправилните храни. Ракът може да бъде обърнат. Органична сяра, масло от конопено семе, чага гъби, рейши гъби, сода бикарбонат, 35% водороден пероксид за хранителни цели, Канабис Сатива, органично сурово кокосово масло, алое и истинска изворна вода без флуорид, могат да бъдат вашия билет за един свят без рак, но кой казва нещо? Нима лекарите ви казват това? Не. Те не могат. Те ще загубят лиценза си и няма да правят пари. Можете да предозирате от химиотерапия, но резултатите от тестовете, няма да го покажат. Всяка клетка в тялото ви ще КРЕЩИ ТОВА, но изкривеният режим на западната медицина, която контролира раковата индустрия никога няма да позволи това да достигне до „рецензирани“ медицински списания, които са предубедени от деня, в който са „родени“. Да, всички ние сме чели JAMA, Списанието на Американската медицинска асоциация, и сме виждали рекламите отзад на цигари и фармацевтични производители, които плащат много долари за този „печат за одобрение“ АМА. Не „предозирайте“. Гледайте анимацията рак и неговата „паяжина“ от мутирали клетки, докато мислите за биологични храни и ВСИЧКИ ваши избори – защото изборът да живеете здравословно е винаги ваш. И сега е време за страшните статистики за рака
Ракът е водеща причина за смъртта на хората на възраст под 85 в Америка. Помислете за това за секунда. Приблизително 40% от мъжете и жените ще бъдат диагностицирани с някаква форма на рак през живота си. В момента в САЩ, има около 13 милиона души, които живеят с рак. Около 66% от хората оцеляват след пет години от диагнозата на рак. Това са изчислените нови случаи на рак в САЩ за 2015 г. – на базата на подобни статистики от 2014 г. http://seer.cancer.gov/statfacts/html/all.html
Рак на белият дроб и бронхите: 225 000; Смъртни случаи в резултат на това: 160 000;
Рак на дебелото черво и на ректума: 136 000; Смъртни случаи в резултат на това: 50 000;
Рак на гърдата: 230 000; Смъртни случаи в резултат на това: 40 000;
Рак на простатата: 230 000; Смъртни случаи в резултат на това: 30 000;
Неходжкинов лимфом: 70 000; Смъртни случаи в резултат на това: 19 000;
Всички видове рак тази година: 1 665 000; Смъртни случаи в резултат на това: 585 000.
Последното нещо, което трябва да се обмисли: Седемдесет и пет процента от всички лекари в света отказват химиотерапията за себе си! Разгледайте естествените средства и НИКОГА ВЕЧЕ не позволявайте на бизнеса с рак да ви кара да се съмнявате в силата на биологичните храни да лекуват. Източник: http://www.naturalnews.com Автор: S. D. Wells
Връзка към публикацията: Колко хора са умрели от химиотерапия, а не от рак? | Био Поглед
петък, 20 февруари 2015 г.
Фунготерапия
Още за: Фунготерапия | Алтернативна медицина
от framar.bg
Фунготерапията е наука за лечение с лекарствени гъби.
Названието е официално въведено в Япония преди 2000 години. Тогава е
била издадена безценната книга “Shinnoh Honsohkyo”, явяващата се като
първоначален учебник на Източната медицина. В нея са упоменати повече от
350 вида билки и гъби, класифицирани и обяснени основно в 3 категории:
120- „превъзхождащи”, 120- „средни” и 125- „справедливи”.
Първите ги наричали „Растения на Бога”, те били за подмладяване и дълголетие. Това били „лекарствата на легендарните вълшебници”. Тук се намирали почти всички известни гъби, а най- първа била записана Рейши - „Гъбата на дълголетието” или „Свещената гъба”. Твърдяло се, че е най-ценното средство срещу всякакъв вид тумори.
В Китай от векове гъбите имат репутацията на “елексир на живота” и им е отредено място в групата на „висшите билки.”
През 1309 г. знаменитият лечител Ву Горин също описва лечебните свойства на гъбите в трактата си „Лекарствени средства за ежедневна употреба”.
През 14 век китайският лекар Ву Руи от династията Мин (1368-1644) написал: „Тази гъба (Шиитаке) е средство за запазване на здравето, тя лекува настинки и стимулира кръвообръщението”. Той също открил, че гъбата Шиитаке проявява противотуморна активност.
В книгата „Канон” на най-великият азиатски лекар Авицена първо място по лечебни свойства отново заемат гъбите.
Известният билкар Ву Син съставил трактат за лекарствените гъби, където са описани свойствата на повече от 100 вида гъби, растящи в Китай и Япония. Той доказва, че лечебните свойства на гъбите са по-големи от тези на билките.
Фунготерапията
Във Фунготерапията се използват висшите гъби (макромицети), т.е. тези, които образуват плодни тела видими с просто око. Делят се на 2 класа: базидиомицети и аскомицети. Общо висшите гъби са 14 000 вида. Над 2000 са ядливи, а около 700 притежават лечебни свойства. Повечето от базидиомицетите имат антибиотична активност и отделят антибиотични вещества: агроцибин, брозофилин, немотин, биформин, полипролин и много други. Водните екстракти от плодните тела на повечето от тях оказват въздействие на микрофлората на раните на болните аналогично на идентифицираните антибиотици: левомицетин, биомицин, стрептомицин.
Гъбите са междинна форма на живот между растенията и животните и съдържат биологично активните вещества (БАВ) и на едните, и на другите. За разлика от растенията, гъбите не съдържат хлорофил, не могат да извършват фотосинтеза, и не са в състояние да синтезират от неорганична – органична материя. Приликите с животните са, че гъбите секретират така наречената „урина” и изработват около 20 ензима (гликоензими), чрез които усвояват въглехидратите.
От гъбите се получават нови лечебни хранителни вещества и фармацевтични препарати, които се използват като адаптогени, имуномодулатори и терапевтични средства. Специално при базидиомицетите около 300 от тях имат лекарствени свойства. Днес всеки втори антибиотик е синтезиран от съставки на гъби. Виталните (лечебни) гъби нямат токсичност и значителни странични действия.
Кориолус (oriolus versicolor)
В Китайската традиционна медицина Кориолус се използва за засилване на черния дроб и далака, за извеждане на токсините и смъкване на температурата, като тоник за сърцето, за редуциране на слузта и се препоръчва при рак, хроничен хепатит, при умора както и при инфекции на горните дихателни пътища.
При проведените фармакологични изследвания от гъбата са изолирани два полизахарида, PSP и PSK свързани с протеини, които доказано стимулират имунната система и спират равитието на туморите. Кориолус се използва за спиране на растежа на рака и туморите при карцином на белите дробове, на простатата, на стомаха, на гърдата, на цервикса на матката, на дебелото черво, както и при левкемия, тумори на мозъка и при метастазиране.
Херициум (Hericium erinaceus)
Херициум еринацеус се открива в северното полукълбо из Европа, Източна Азия и Северн Америка. Екзотичният извънземен вид на гъбата е вдъхновил създаването на множество странни имена: лъвска грива, маймунска гъба, маймунска глава, меча глава, свинска глава, бяла брада, брада на старец, брадат таралеж, таралежова гъба, пом пом.
Прилага се за изчистване на организма от шлаките и за отслабване. Препоръчва се на ден да се приемат около 100 гр. прясна гъба или 10 гр. сушена.
Копринус (Coprinus comatus)
Гъбата Копринус е много богата на минерални съединения и основни витамини, преди всичко тези от групата В. Също така тя е една от малкото гъби, богати на Витамин С. Копринус е доста добре изследвана гъба, тъй като е с европейски произход. Първите изследвания върху нейнито снижаващо кръвната захар действие са проведени през 1934 година. От тогава изсушения прах от гъбата се прилага предимно при диабет. Той регулира нивото на кръвната захар, има противовъзпалително действие и може преди всичко да предотврати негативното въздействие от диабетичната болест върху сърцето и кръвообръщението.
Копринус има предпазващо действие върху Лангерхансовите островчета (клетки, които произвеждат в стомаха хормони, напр. инсулин). Чрез опити бива показано, че час и половина след като бива приложен праха, той снижава стойностите на кръвната захар до 41%. Три часа след приема той все още е с 31% по-нисък. Биологично активните вещества, съдържащи се в Копринарката, снижават нивото на кръвната захар и смекчават атеросклеротичните последици от нарушената обмяна на захарта. Тяхното приемане представлява сериозен шанс за всеки диабетик за предотвратяване на слепота, спадане на бъбреците, ампутация на краката, сърдечен инфаркт или удар.
Гъбата се прилага успешно и при хемороиди и оплаквания от страна на храносмилателния тракт (запек и др.).
Шиитаке (Lentinus edodes)
Гъбата Шиитаке е легенда на народната медицина в Югоизточна Азия. Има 3-хилядна изтория на култивиране и използване. В древна Япония е използувана най-вече при лечение на захарен диабет. Наричали я 'Гъба на спящия Буда' и считали, че е подарък от самия него, но трябвало периодично да го будят, за да не забравя да вложи лечебни свойства в Шиитаке. За тази цел, от време на време почуквали със специални за целта дървени чукчета по кестеновите дънери с прорасли по тях гъби (всъщност така стимулирали нарастването на мицела). Още реди 600 години по време на династията Мин са давали профилактично Шиитаке на Императора и придворните му преди есенно-зимния сезон за повишаване на съпротивителните сили. За това я наричали и 'Гъба инператор'. Шиитаке е най-добре изучената гъба.
Основното й действие е противотуморното, благодарение на съдържащия се в нея полизахарид лентинан, който въздейства чрез имунната система.
Култивирането й в Щатите се увеличава по-бързо от това на която и да е друга гъба. Месестият й вкус подхожда на почти всяко ястие и наред с чудесните си кулинарни качества, гъбата притежава лековити свойства. Дори слред останалите гъби Шиитаке има високи хранителни стойности; тя съдържа всички основни аминокиселини, както и еритаденин - уникална аминокиселина, която според някои учени понижавахолестерола. Шиитаке е също богата на желязо, ниацин и витамин В, особено В1 и В2. Изсушената на слънце, тя е богата на витамин D. Запарки от култивираният й мицел съдържат полизахарида KS-2 - пептид, който съдържа аминокиселините серин, треонин, аланин и пролин.
Мейтаке (Grifola frondosa)
Наричат я Гъба-овен, а японското й название 'Танцуващата гъба' е свързано с нейната форма, която напомня танцуваща нимфа. В древността хората, които имали щастието да намерят тази гъба танцували от радост, тъй като през феодалната епоха за нея давали сребро, равно на теглото й ( а тя понякога стигала до гигантски размери - повече от 50 см в диаметър и до 4 кг тегло). Използвали я основно за намаляване на 'злобата и болестите на живота' и за успокояване на нервите.
Гъбата расте в див вид в Япония и някои райони на Китай. Използва се традиционно в Японската и Китайската кухня. Наричана е още 'Гъба на японските гейши'. Гейшите били длъжни да опитват всяко от многобройните блюда на госта да не би да е отровно и така те били застрашени от напълняване. За да не напълняват редовно приемали Мейтаке и ефектът бил отличен.
В англоговорящия свят, Мейтаке е известна като 'горската кокошка'. Казва се, че гъбата която расте на снопове, прилича на настръхналата опашка на мътеща кокошка. По-рядко гъбата се нарича 'овча глава', а понякога и кралят на гъбите заради размера си.
Мейтаке е вкусна кулинарна гъба, но японците я ценят и заради лековитите й свойства. Традиционно са я използвали като тоник за стимулиране на имунната система и увеличаване на жизнеността и се е предполагало, че предпазва от рак и високо кръвно налягане. Поради тази причина учените се насочили към ефекта й върху тези болести при началото на експериментите с Мейтаке преди три десетилетия. В последните години гъбата е обект на голям научен интерес.
Кордицепс (Cordiceps sinensis)
Кордицепса расте при много студени условия в Цинхай-Тибетските гори, от 2000 до 4000 метра надморско равнище, при силен недостиг на кислород. В китайската провинция Дзилин расте и тъй нареченият Северен Кордицепс. Това е друг вид Кордицепс. Това е много рядка гъба, притежаваща уникален цикъл на развитие. Тя паразитира на гъсениците на определен вид пеперуди - Hepialide ('пеперуда прилеп' ). При приближаването на гъсеницата гъбата изхвърля спори, които проникват в нея през кожата. Спорите прорастват едва когато гъсеницата се завира в земята, за да прави пашкул. За отбелязване е, че загиналата гъсеница не гние, вероятно кордицепсът произвежда вещества, които възпрепятстват процесите на разлагане. Във връзка с това фунготерапевтите по света го използват в онкологията - назначават го при некроза на инфилтратите, защото спира процеса на некроза.
Чудесата на гъбата Кордицепс са познати в Китай от най-малко 100 години и гъбата там се счита за национално лековито съкровище. Като хранителна добавка тя повишава енергията и жизнеността. Кордицепс е една от най-безопасните медицински храни. В традиционната китайска медицина гъбата се използва за лечение на чернодробни заболявания, рак, ангина пекторис, сърдечна аритмия, бронхиални проблеми, анемия, туберкулоза, емфизема, безплодие и сексуални смущения. Кордицепс подхранва Ин, стимулира Ян и съживява меридианите на белите дробове и бъбреците.
Агарикус Блазеи (Agaricus blazei murrill)
Гъбата Агарикус има няколко имена: 'Златната гъба', 'Гъба на живота и дълголетието'. Учените твърдят, че веществата съдържащи се в нея не само убиват онкоклетките, но и забавят процесите на стареене. Гъбата е открита и описана едва в 1965 година от американския миколог Мюрил.
Agaricus Blazei Murill произлиза от бразилските дъждовни гори. Местните я наричали 'Гъбата на Бога' и я използвали като последно средство за помощ при сериозни заболявания. Навсякйъде по многочислените фрески и глинени фрагменти на ацтеките има изображения на тази гъба. Дълго време се е считало, че това е магическа или халюциногенна гъба, с която жреците докарвали в транс своите съграждани, но се оказало, че това е обикновена ядлива гъба.
При изследване на коренните жители на тропическите гори недалеч от Сан Пауло, където основно живеят 90-100 годишни ловци и рибари, учените установили, че биологичната им възраст била много по-малка от официалната. Т е определили, че клетките на организма им се делят със забележимо по-малка скорост в сравнение с останалите хора, а това означава, че процесът на стареене се забавя. Те редовно приемали Агарикус Блазеи.
В див вид Агарикус е наричана 'Гъба-копче', тя едва се подава от земята. Характерно за нея е много резкият й мирис, има необичаен кисело-сладък вкус. Местните жители я търсят с кучета и ежедневно я прибавят във вид напрах към храната си.
Сега в света са открити около 30 близкородствени видове на Бразилския Агарикус, но само този - Агарикус Блазеи Мюрел може да се похвали с такива лечебни свойства и само той носи името 'Слънчевата гъба на ацтеките'.
Освен много ценни витамини и минерали Агарикус Блазеи Мюрел има най-високо съдържание на полизахариди от всички познати лечебни гъби, преди всичко бета D- глюкан. В екстракта всички тези вещества се съдържат във висока концентрация. Както пише в научната литература, гъбата силно стимулира имунната система. Приемането й довежда до нарастване на броя и активизиране на клетките 'естествени убийци' и на макрофагите, т.е на клетките, които отговарят за разрушаването на ракови клетки, бактерии и вируси и за изхвърлянето на чуждите вещества, както и за образуването на химичните вещества 'куриери' (като интерферон, интерлефкин), които също взимат участие в отбранителните процеси.
Първите ги наричали „Растения на Бога”, те били за подмладяване и дълголетие. Това били „лекарствата на легендарните вълшебници”. Тук се намирали почти всички известни гъби, а най- първа била записана Рейши - „Гъбата на дълголетието” или „Свещената гъба”. Твърдяло се, че е най-ценното средство срещу всякакъв вид тумори.
В Китай от векове гъбите имат репутацията на “елексир на живота” и им е отредено място в групата на „висшите билки.”
През 1309 г. знаменитият лечител Ву Горин също описва лечебните свойства на гъбите в трактата си „Лекарствени средства за ежедневна употреба”.
През 14 век китайският лекар Ву Руи от династията Мин (1368-1644) написал: „Тази гъба (Шиитаке) е средство за запазване на здравето, тя лекува настинки и стимулира кръвообръщението”. Той също открил, че гъбата Шиитаке проявява противотуморна активност.
В книгата „Канон” на най-великият азиатски лекар Авицена първо място по лечебни свойства отново заемат гъбите.
Известният билкар Ву Син съставил трактат за лекарствените гъби, където са описани свойствата на повече от 100 вида гъби, растящи в Китай и Япония. Той доказва, че лечебните свойства на гъбите са по-големи от тези на билките.
Фунготерапията
Във Фунготерапията се използват висшите гъби (макромицети), т.е. тези, които образуват плодни тела видими с просто око. Делят се на 2 класа: базидиомицети и аскомицети. Общо висшите гъби са 14 000 вида. Над 2000 са ядливи, а около 700 притежават лечебни свойства. Повечето от базидиомицетите имат антибиотична активност и отделят антибиотични вещества: агроцибин, брозофилин, немотин, биформин, полипролин и много други. Водните екстракти от плодните тела на повечето от тях оказват въздействие на микрофлората на раните на болните аналогично на идентифицираните антибиотици: левомицетин, биомицин, стрептомицин.
Гъбите са междинна форма на живот между растенията и животните и съдържат биологично активните вещества (БАВ) и на едните, и на другите. За разлика от растенията, гъбите не съдържат хлорофил, не могат да извършват фотосинтеза, и не са в състояние да синтезират от неорганична – органична материя. Приликите с животните са, че гъбите секретират така наречената „урина” и изработват около 20 ензима (гликоензими), чрез които усвояват въглехидратите.
От гъбите се получават нови лечебни хранителни вещества и фармацевтични препарати, които се използват като адаптогени, имуномодулатори и терапевтични средства. Специално при базидиомицетите около 300 от тях имат лекарствени свойства. Днес всеки втори антибиотик е синтезиран от съставки на гъби. Виталните (лечебни) гъби нямат токсичност и значителни странични действия.
Кориолус (oriolus versicolor)
В Китайската традиционна медицина Кориолус се използва за засилване на черния дроб и далака, за извеждане на токсините и смъкване на температурата, като тоник за сърцето, за редуциране на слузта и се препоръчва при рак, хроничен хепатит, при умора както и при инфекции на горните дихателни пътища.
При проведените фармакологични изследвания от гъбата са изолирани два полизахарида, PSP и PSK свързани с протеини, които доказано стимулират имунната система и спират равитието на туморите. Кориолус се използва за спиране на растежа на рака и туморите при карцином на белите дробове, на простатата, на стомаха, на гърдата, на цервикса на матката, на дебелото черво, както и при левкемия, тумори на мозъка и при метастазиране.
Херициум (Hericium erinaceus)
Херициум еринацеус се открива в северното полукълбо из Европа, Източна Азия и Северн Америка. Екзотичният извънземен вид на гъбата е вдъхновил създаването на множество странни имена: лъвска грива, маймунска гъба, маймунска глава, меча глава, свинска глава, бяла брада, брада на старец, брадат таралеж, таралежова гъба, пом пом.
Прилага се за изчистване на организма от шлаките и за отслабване. Препоръчва се на ден да се приемат около 100 гр. прясна гъба или 10 гр. сушена.
Копринус (Coprinus comatus)
Гъбата Копринус е много богата на минерални съединения и основни витамини, преди всичко тези от групата В. Също така тя е една от малкото гъби, богати на Витамин С. Копринус е доста добре изследвана гъба, тъй като е с европейски произход. Първите изследвания върху нейнито снижаващо кръвната захар действие са проведени през 1934 година. От тогава изсушения прах от гъбата се прилага предимно при диабет. Той регулира нивото на кръвната захар, има противовъзпалително действие и може преди всичко да предотврати негативното въздействие от диабетичната болест върху сърцето и кръвообръщението.
Копринус има предпазващо действие върху Лангерхансовите островчета (клетки, които произвеждат в стомаха хормони, напр. инсулин). Чрез опити бива показано, че час и половина след като бива приложен праха, той снижава стойностите на кръвната захар до 41%. Три часа след приема той все още е с 31% по-нисък. Биологично активните вещества, съдържащи се в Копринарката, снижават нивото на кръвната захар и смекчават атеросклеротичните последици от нарушената обмяна на захарта. Тяхното приемане представлява сериозен шанс за всеки диабетик за предотвратяване на слепота, спадане на бъбреците, ампутация на краката, сърдечен инфаркт или удар.
Гъбата се прилага успешно и при хемороиди и оплаквания от страна на храносмилателния тракт (запек и др.).
Шиитаке (Lentinus edodes)
Гъбата Шиитаке е легенда на народната медицина в Югоизточна Азия. Има 3-хилядна изтория на култивиране и използване. В древна Япония е използувана най-вече при лечение на захарен диабет. Наричали я 'Гъба на спящия Буда' и считали, че е подарък от самия него, но трябвало периодично да го будят, за да не забравя да вложи лечебни свойства в Шиитаке. За тази цел, от време на време почуквали със специални за целта дървени чукчета по кестеновите дънери с прорасли по тях гъби (всъщност така стимулирали нарастването на мицела). Още реди 600 години по време на династията Мин са давали профилактично Шиитаке на Императора и придворните му преди есенно-зимния сезон за повишаване на съпротивителните сили. За това я наричали и 'Гъба инператор'. Шиитаке е най-добре изучената гъба.
Основното й действие е противотуморното, благодарение на съдържащия се в нея полизахарид лентинан, който въздейства чрез имунната система.
Култивирането й в Щатите се увеличава по-бързо от това на която и да е друга гъба. Месестият й вкус подхожда на почти всяко ястие и наред с чудесните си кулинарни качества, гъбата притежава лековити свойства. Дори слред останалите гъби Шиитаке има високи хранителни стойности; тя съдържа всички основни аминокиселини, както и еритаденин - уникална аминокиселина, която според някои учени понижавахолестерола. Шиитаке е също богата на желязо, ниацин и витамин В, особено В1 и В2. Изсушената на слънце, тя е богата на витамин D. Запарки от култивираният й мицел съдържат полизахарида KS-2 - пептид, който съдържа аминокиселините серин, треонин, аланин и пролин.
Мейтаке (Grifola frondosa)
Наричат я Гъба-овен, а японското й название 'Танцуващата гъба' е свързано с нейната форма, която напомня танцуваща нимфа. В древността хората, които имали щастието да намерят тази гъба танцували от радост, тъй като през феодалната епоха за нея давали сребро, равно на теглото й ( а тя понякога стигала до гигантски размери - повече от 50 см в диаметър и до 4 кг тегло). Използвали я основно за намаляване на 'злобата и болестите на живота' и за успокояване на нервите.
Гъбата расте в див вид в Япония и някои райони на Китай. Използва се традиционно в Японската и Китайската кухня. Наричана е още 'Гъба на японските гейши'. Гейшите били длъжни да опитват всяко от многобройните блюда на госта да не би да е отровно и така те били застрашени от напълняване. За да не напълняват редовно приемали Мейтаке и ефектът бил отличен.
В англоговорящия свят, Мейтаке е известна като 'горската кокошка'. Казва се, че гъбата която расте на снопове, прилича на настръхналата опашка на мътеща кокошка. По-рядко гъбата се нарича 'овча глава', а понякога и кралят на гъбите заради размера си.
Мейтаке е вкусна кулинарна гъба, но японците я ценят и заради лековитите й свойства. Традиционно са я използвали като тоник за стимулиране на имунната система и увеличаване на жизнеността и се е предполагало, че предпазва от рак и високо кръвно налягане. Поради тази причина учените се насочили към ефекта й върху тези болести при началото на експериментите с Мейтаке преди три десетилетия. В последните години гъбата е обект на голям научен интерес.
Кордицепс (Cordiceps sinensis)
Кордицепса расте при много студени условия в Цинхай-Тибетските гори, от 2000 до 4000 метра надморско равнище, при силен недостиг на кислород. В китайската провинция Дзилин расте и тъй нареченият Северен Кордицепс. Това е друг вид Кордицепс. Това е много рядка гъба, притежаваща уникален цикъл на развитие. Тя паразитира на гъсениците на определен вид пеперуди - Hepialide ('пеперуда прилеп' ). При приближаването на гъсеницата гъбата изхвърля спори, които проникват в нея през кожата. Спорите прорастват едва когато гъсеницата се завира в земята, за да прави пашкул. За отбелязване е, че загиналата гъсеница не гние, вероятно кордицепсът произвежда вещества, които възпрепятстват процесите на разлагане. Във връзка с това фунготерапевтите по света го използват в онкологията - назначават го при некроза на инфилтратите, защото спира процеса на некроза.
Чудесата на гъбата Кордицепс са познати в Китай от най-малко 100 години и гъбата там се счита за национално лековито съкровище. Като хранителна добавка тя повишава енергията и жизнеността. Кордицепс е една от най-безопасните медицински храни. В традиционната китайска медицина гъбата се използва за лечение на чернодробни заболявания, рак, ангина пекторис, сърдечна аритмия, бронхиални проблеми, анемия, туберкулоза, емфизема, безплодие и сексуални смущения. Кордицепс подхранва Ин, стимулира Ян и съживява меридианите на белите дробове и бъбреците.
Агарикус Блазеи (Agaricus blazei murrill)
Гъбата Агарикус има няколко имена: 'Златната гъба', 'Гъба на живота и дълголетието'. Учените твърдят, че веществата съдържащи се в нея не само убиват онкоклетките, но и забавят процесите на стареене. Гъбата е открита и описана едва в 1965 година от американския миколог Мюрил.
Agaricus Blazei Murill произлиза от бразилските дъждовни гори. Местните я наричали 'Гъбата на Бога' и я използвали като последно средство за помощ при сериозни заболявания. Навсякйъде по многочислените фрески и глинени фрагменти на ацтеките има изображения на тази гъба. Дълго време се е считало, че това е магическа или халюциногенна гъба, с която жреците докарвали в транс своите съграждани, но се оказало, че това е обикновена ядлива гъба.
При изследване на коренните жители на тропическите гори недалеч от Сан Пауло, където основно живеят 90-100 годишни ловци и рибари, учените установили, че биологичната им възраст била много по-малка от официалната. Т е определили, че клетките на организма им се делят със забележимо по-малка скорост в сравнение с останалите хора, а това означава, че процесът на стареене се забавя. Те редовно приемали Агарикус Блазеи.
В див вид Агарикус е наричана 'Гъба-копче', тя едва се подава от земята. Характерно за нея е много резкият й мирис, има необичаен кисело-сладък вкус. Местните жители я търсят с кучета и ежедневно я прибавят във вид напрах към храната си.
Сега в света са открити около 30 близкородствени видове на Бразилския Агарикус, но само този - Агарикус Блазеи Мюрел може да се похвали с такива лечебни свойства и само той носи името 'Слънчевата гъба на ацтеките'.
Освен много ценни витамини и минерали Агарикус Блазеи Мюрел има най-високо съдържание на полизахариди от всички познати лечебни гъби, преди всичко бета D- глюкан. В екстракта всички тези вещества се съдържат във висока концентрация. Както пише в научната литература, гъбата силно стимулира имунната система. Приемането й довежда до нарастване на броя и активизиране на клетките 'естествени убийци' и на макрофагите, т.е на клетките, които отговарят за разрушаването на ракови клетки, бактерии и вируси и за изхвърлянето на чуждите вещества, както и за образуването на химичните вещества 'куриери' (като интерферон, интерлефкин), които също взимат участие в отбранителните процеси.
Още за: Фунготерапия | Алтернативна медицина
от framar.bg
Списък на лечебните растения според ЗЛР
Списък на лечебните
растения,
попадащи под разпоредбите на
ЗАКОНА ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ РАСТЕНИЯ
Обн. ДВ. бр.29 от 7
Април 2000г., изм. ДВ. бр.23 от 1 Март 2002г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.65 от 11 Август 2006г., изм. ДВ. бр.94 от 16 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.103 от 29 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.28 от 5 Април 2011г., изм. ДВ. бр.82 от 26 Октомври 2012г.
|
А
|
|
|
Азмацуг (Див
керевиз)
|
|
|
балдаранолистен
|
Anthriscus cerefolium(L.) Hoffm.
|
Apiaceae
|
Акорус (Блатен аир)
|
Acorus calamus L.
|
Araceae
|
Алцеа бледа
|
Alcea pallida(W.K.) Bess.
|
Malvaceae
|
Анакамптис обикновен
|
Anacamptis pyramidalis (L.) L.C. Rich.
|
Orchidaceae
|
Анасон едър
|
Pimpinella major (L.) Huds.
|
Apiaceae
|
Анасон каменоломков
|
Pimpinella saxifraga L.
|
Apiaceae
|
Аcпрут жълтоцветен
|
Carthamus lanatus L.
|
Asteraceae
|
Ацинос полски
|
Acinos arvensis (Lam.)Dandy (Calamintha acinos Clairv.)
|
Lamiaceae
|
Ацинос ароматичен
|
Acinos suaveolens (S.et S.) G.Don.
|
Lamiaceae
|
|
|
|
Б
|
|
|
Балдаран грудков
|
Chaerophyllum bulbosum L.
|
Apiaceae
|
Балдаран замайващ
|
Chaerophyllum tenulentum L.
|
Apiaceae
|
Безсмъртниче обикновено
|
Xeranthemum annuum L.
|
Asteraceae
|
Белоочица виолетова
|
Buglossoides purpurocaeruleа (L.) Lohnst.
|
|
|
(Lithospermum purpureo-coeruleum L.)
|
Boraginaceae
|
Белоочица полска
|
Buglossoides arvensis (L.) Lohnst. (Liyhospermum arvense
L.)
|
Boraginaceae
|
Бенедиктински трън, пресечка
|
Cnicus benedictus L.
|
Asteraceae
|
Битуминария
|
Bituminaria bituminosa (L.) Stirt. (Psoralea bituminosa
L.)
|
Fabaceae
|
Благун
|
Quercus frainetto Ten. ( Q. conferta Kit.)
|
Fagaceae
|
Блатия обикновена
|
Lythrum salicaria L.
|
Lythraceae
|
Блатия пръстена
|
Lythrum virgatum L.
|
Lythraceae
|
Блатна перуника
|
Hottonia palustris L.
|
Primulaceae
|
Блатняк обикновен
|
Caltha palustris L.
|
Ranunculaceae
|
Блъшница
|
Pulicaria dysentherica (L.) Bernh.
|
Asteraceae
|
Блян бял
|
Hyoscyamus albus L.
|
Solanaceae
|
Блян черен
|
Hyoscyamus niger L.
|
Solanaceae
|
Божур червен
|
Paeonia peregrina Mill.
|
Paeoniaceae
|
Бор бял
|
Pinus sylvestris L.
|
Pinaceae
|
Боровинка синя
|
Vaccinium uliginosum L.
|
Ericaceae
|
Боровинка червена
|
Vaccinium vitis-idaea L.
|
Ericaceae
|
Боровинка черна
|
Vaccinium myrtillus L.
|
Ericaceae
|
Ботурче есенно
|
Cyclamen hederifolim Ait. (C. neapolitanum Ten.)
|
Primulaceae
|
Ботурче пролетно
|
Cyclamen coum Mill.
|
Primulaceae
|
Брекиня
|
Sorbus torinalis (L.) Crantz.
|
Rosaceae
|
Бреза обикновена
|
Betula pendula Roth.(B. verrucosa Ehrh.)
|
Betulaceae
|
Брей обикновен
|
Tamus communis L.
|
Dioscoreaceae
|
Брош бояджийски
|
Rubia tinctorum L.
|
Rubiaceae
|
Бръшлян
|
Hedera helix L.
|
Araliaceae
|
Бряст планински
|
Ulmus glabra Huds.
|
Ulmaceae
|
Бряст полски
|
Ulmus minor Mill.
|
Ulmaceae
|
Бърдун бял
|
Asphodelus albus Mill.
|
Liliaceae
|
Бърдуче (Жълта водна роза)
|
Nuphar lutea (L.) S. et S.
|
Nymphaeaceae
|
Бударица красива
|
Galeopsis speciosa Mill.
|
Lamiaceae
|
Бударица обикновена
|
Galeopsis ladanum L.
|
Lamiaceae
|
Бударица петниста
|
Galeopsis tetrachit L.
|
Lamiaceae
|
Бук източен
|
Fagus orientalis Lipsky
|
Fagaeae
|
Бук обикновен
|
Fagus sylvatica L.
|
Fagaceae
|
Бутрак
|
Bidens tripartita L.
|
Asteraceae
|
Бучиниш, петнист (Цволика)
|
Conium maculatum L.
|
Apiaceae
|
Бъз нисък (Бъзак)
|
Sambucus ebulus L.
|
Caprifoliaceae
|
Бъз червен
|
Sambucus racemosa L.
|
Caprifoliaceae
|
Бъз черен
|
Sambucus nigra L.
|
Caprifoliaceae
|
Бърдун бял
|
Asphodelus albus Mill.
|
Liliaceae
|
Бял имел
|
Viscum album L.
|
Loranthaceae
|
Бял трън
|
Sylibum marianum (L.) Gaerth.
|
Asteraceae
|
Бясно дърво обикновено
|
Daphne mezereum L.
|
Thymeleaeceae
|
|
|
|
В
|
|
|
Великденче австрийско
|
Veronica austriaca L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче крайпоточно
|
Veronica beccabunga L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче лечебно
|
Veronica officinalis L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче огничевоподобно
|
Veronica anagallis- aquatica L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче плоскосеменно
|
Veronica chamaedrys L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче полско
|
Veronica arvensis L.
|
Scrophulariaceae
|
Великденче пълзящо
|
Veronica prostrata L.
|
Scrophulariaceae
|
Венерин (Богородичен) косъм
|
Adiantum capillus-veneris L.
|
Adiantaceae
|
Ветрогон полски
|
Eryngium campestre L.
|
Apiaceae
|
Ветрогон приморски
|
Eryngium maritimum L.
|
Apiaceae
|
Вечерник обикновен
|
Hesperis matronalis L.
|
Brassicaceae
|
Винобой американски
|
Phytolaca americana L.
|
Phytolacaceae
|
Винче лечебно
|
Anchusa officinalis L.
|
Boraginaceae
|
Винцетоксикум лечебен
|
Vincetoxicum hirundinaria
|
|
(Устрел лечебен)
|
Medic.(V. officinale L., Cynanchum vincetoxicum (L.) R.Br.
|
Asclepiadaceae
|
Витошки еделвайс
|
Antennaria dioica (L.) Gaertn.
|
Asteraceae
|
Вишна храстовидна (В. степна)
|
Pr unus fruticosa Pall. (Cerasus f.)
|
Rosaceae
|
Воден морач обикновен
|
Oenanthe aquatica L.
|
Apiaceae
|
Водолюб сенников
|
Butmus umbellatus L.
|
Butomaceae
|
Водна детелина
|
Menyanthes trifoliata L.
|
Mentyanthaceae
|
Водна леща дребна
|
Lemna minor L.
|
Lemnaceae
|
Водна роза (Блатна роза)
|
Nymphaea alba L.
|
Nymphaeaceae
|
Водянка жабешка
|
Hydrocharis morsus-ranae L.
|
Hydrocharitaceae
|
Войничица
|
Descurainia sophia (L.) Webb. ex Prantl.
|
Brassicaceae
|
Воловодец жълтугов (Синя китка)
|
Orobanche rapum-genistae Thuill.
|
Orobanchaceae
|
Воловодец малък (Синя китка)
|
Orobanche minor Sm.
|
Orobanchaceae
|
Волски език
|
Phyllitis scolopendrium (L.) Newm. (Scolopendrium vulgare
Sw.)
|
Aspleniaceae
|
Вранско око
|
Paris quadrifolia L.
|
Liliaceae
|
Вратига, паничка
|
Tanacetum vulgare L.
|
Asteraceae
|
Вълмо руско
|
Salicornia ruthenica Iljin.
|
Chenopodiaceae
|
Вълча ябълка обикновена
|
Aristolochia clematitis L.
|
Aristolochiaceae
|
Вълча ябълка кръглолистна
|
Aristolochia rotunda L.
|
Aristolochiaceae
|
Върба бяла
|
Salix alba L.
|
Salicaceae
|
Върба петтичинкова
|
Salix pentandra L.
|
Salicaceae
|
Върба срещуположнолистна
|
|
|
(В. червена)
|
Salix purpurea L.
|
Salicaceae
|
Върбинка лечебна
|
Verbena officinalis L.
|
Verbenaceae
|
Вятърче планинско
|
Jasione montana L.
|
Campanulaceae
|
|
|
|
Г
|
|
|
Габър обикновен
|
Carpinus betulus L.
|
Betulaceae
|
Гвачка обикновена
|
Monotropa hypopitys L.
|
Monotropaceae
|
Гергевка
|
Cruciata laevipes Opiz. (Galium cruciatum (L.) Scop.)
|
Rubiaceae
|
Гимнадения комароцветна
|
Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.
|
Orchidaceae
|
Глог червен
|
Crataegus monogyna Jacq.
|
Rosaceae
|
Глог черен
|
Crataegus pentagyna W.et K.ex Willd.
|
Rosaceae
|
Глухарче обикновено
|
Taraxacum officinale Web.
|
Asteraceae
|
Глушина грахова
|
Vicia pisiformis L.
|
Fabaceae
|
Глушина едроцветна (Фий е.)
|
Vicia grandiflora Scop.
|
Fabaceae
|
Глушина посевна
|
Vicia sativa L.
|
Fabaceae
|
Глушина птича
|
Vicia cracca L.
|
Fabaceae
|
Гологлавче обикновено
|
Globularia ahyllanthes Crantz (G. vulgaris L.)
|
Globulariaceae
|
Гологлавче сърцевиднолистно
|
Globularia cordifolia L.
|
Globulariaceae
|
Горва горчива
|
Cardamine amara L.
|
Brassicaceae
|
Горва ливадна
|
Cardamine pratensis L.
|
Brassicaceae
|
Горва луковична (Зъбник)
|
Cardamine bulbifera(L.) Crantz. (Dentaria bulbifera L.)
|
Brassicaceae
|
Горицвет летен
|
Adonis aestivalis L.
|
Ranunculaceae
|
Горицвет пролетен
|
Adonis vernalis L.
|
Ranunculaceae
|
Горска майка обикновена
|
|
|
(Рабавец)
|
Lathraea squamaria L.
|
Scrophulariaceae
|
Горуха буренна
|
Lepidium ruderale L.
|
Brassicaceae
|
Горуха житнолистна
|
Lepidium graminifolium L.
|
Brassicaceae
|
Горуха полска
|
Lepidium campestre (L.) R.Br.
|
Brassicaceae
|
Горуха посевна
|
Lepidium sativum L.
|
Brassicaceae
|
Горуха пронизанолистна
|
Lepidium perfoliatum L.
|
Brassicaceae
|
Горуха широколистна
|
Lepidium latifolium L.
|
Brassicaceae
|
Горчивка българска
|
Gentianella bulgarica (Vel.) Holub. (Gentiana bulgarica
Vel.)
|
Gentianaceae
|
Горчица сарепска
|
Brassica juncea (L.)Czern.
|
Brassicaceae
|
Градински чай
|
Salvia officinalis L.
|
Lamiaceae
|
Гръмотрън бодлив
|
Ononis spinosa L.
|
Fabaceae
|
Гълъбови очички
|
Hepatica nobilis Mill.
|
Ranunculaceae
|
Гърбач
|
Periploca graeca L.
|
Asclepiadaceae
|
Гърлица обикновена
|
Limonium vulgare Mill.
|
Plumbaginaceae
|
Гърличе, свински ягоди
|
Chenopodium virgatum L. (Ch.foliosum L.)
|
Chenopodiaceae
|
|
|
|
Д
|
|
|
Двуредка тънколистна
|
Diplotaxis tenuifolia (L.) DC.
|
Brassicaceae
|
Дебелец червеникав
|
Sempervivum marmoreum Grab.
|
Crassulaceae
|
Дебрянка европейска
|
Sanucula europaea L.
|
Apiaceae
|
Девесил мъхнат
|
Heracleum verticillatum Panc.(H.sphondilium L.)
|
Apiaceae
|
Девесил сибирски
|
Heracleum sibiricum L.
|
Apiaceae
|
Детелина алпийска
|
Trifolium alpestre L.
|
Fabaceae
|
Детелина ливадна
|
Trifolium pratense L.
|
Fabaceae
|
Детелина панонска
|
Trifolium pannonicum Jacq.
|
Fabaceae
|
Детелина плевелна
|
Trifolium arvense L.
|
Fabaceae
|
Детелина пълзяща
|
Trifolium repens L.
|
Fabaceae
|
Джел обикновен (Кошничар)
|
Ilex aquifolium L.
|
Aquifoliaceae
|
Дзука сиво-зелена
|
Juncus inflexus L. (J. glaucus Ehrh.)
|
Juncaceae
|
Див копър старопланински
|
Meum athamanticum Jacq.
|
Apiaceae
|
Див магданоз
|
Aethusa cynapium L.
|
Apiaceae
|
Див рожков
|
Cercis siliquastrum L.
|
Fabaceae
|
Див слънчоглед стълбчест
|
Doronicum columnae Ten.
|
Asteraceae
|
Див тютюн клинолистен
|
Ligularia glauca (L.) Hoffm.
|
Asteraceae
|
Дива краставица
|
Ecbalium elaterium L.
|
Cucurbitaceae
|
Дива тиква
|
Bryonia alba L.
|
Cucurbitaceae
|
Дилянка
|
Valeriana officinalis L.
|
Valerianaceae
|
Динка дребна
|
Sanguisorba minor Scop.
|
Rosaceae
|
Динка лечебна
|
Sanguisorba officinalis L.
|
Rosaceae
|
Дифазиаструм алпийски
|
Diphasiastrum alpinum (L.) Holub.(Lycopodium alpinum L.)
|
Lycopodiaceae
|
(Плаун алпийски)
|
|
|
Драка
|
Paliurus spina-christi Mill.
|
Rhamnaceae
|
Дрян обикновен
|
Cornus mas L.
|
Cornaceae
|
Дъб летен
|
Quercus robur L. ( Q. pedunculata Ehrh.)
|
Fagaceae
|
Дяволска уста обикновена
|
Leonurus cardiaca L.
|
Lamiaceae
|
|
|
|
E
|
|
|
Ежова главичка
|
Sparganium erectum L.(S. ramosum L.)
|
Sarganiaceae
|
Ела бяла
|
Abies alba Mll.
|
Pinaceae
|
Елша черна
|
Alnus glutinosa (L.) Gaertn.
|
Betulaceae
|
Еньовче ароматно (Лазаркиня)
|
Galium odoratum (L.) Scop. (Asperula odorata L.)
|
Rubiaceae
|
Еньовче лъскаво
|
Galium lucidum All. (G. mollugo ssp. lucidum All.)
|
Rubiaceae
|
Еньовче същинско
|
Galium verum L.
|
Rubiaceae
|
Ефедра обикновена
|
Ephedra distachya L.
|
Ephedraceae
|
Еуклидиум (Пикливче)
|
Euclidium syriacum (L.) R.Br.
|
Brassicaceae
|
Ж
|
|
|
Женска папрат обикновена
|
Athyrium filix-femina (L.) Roth.
|
Athyriaceae
|
Живениче възловато
|
Scrophularia nodosa L.
|
Scrophulariaceae
|
Живениче кучешко
|
Scrophularia canina L.
|
Scrophulariaceae
|
Живовлек бълхов
|
Plantago afra L. (P. psyllium L.)
|
Plantaginaceae
|
Живовлек голям
|
Plantago major L.
|
Plantaginaceae
|
Живовлек гребенест
|
Plantago subulata L. (P. carinata Schrad.)
|
Plantaginaceae
|
Живовлек ланцетовиден
|
Plantago lanceolata L.
|
Plantaginaceae
|
Живовлек перестолистен
|
Plantago coronopus L.
|
Plantaginaceae
|
Живовлек пясъчен
|
Plantago scabra Moench. (P. arenaria W.K.)
|
Plantaginaceae
|
Живовлек среден
|
Plantago media L.
|
Plantaginaceae
|
Жълтица
|
Chrisosplenium alternifolium L.
|
Saxifragaceae
|
Жълтуга висока (Ж. багрилна)
|
Genista tinctoria L.
|
Fabaceae
|
Жълтуга горска
|
Genista ovata W.et K.
|
Fabaceae
|
Жълтурче
|
Ranunculus ficaria L.
|
Ranunculaceae
|
|
|
|
З
|
|
|
Загърличе
|
Laser trilobum (L.) Borkh.
|
Apiaceae
|
Зайча сянка лечебна
|
Asparagus officinalis L.
|
Liliaceae
|
Зайчина пъстра
|
Coronilla varia L.
|
Fabaceae
|
Зайчина скорпионова
|
Coronilla scorpioides (L.) Koch.
|
Fabaceae
|
Залист бодлив
|
Ruscus aculeatus L.
|
Liliaceae
|
Зановец бял
|
Chamaecytisus albus (Jacq.)Rothm.
|
|
|
(Cytisus albus Hacq.)
|
Fabaceae
|
Зановец карпатски
|
Chamaecytisus lejocarpus(A.Kern.)Rothm.
|
|
|
(Cytisus lejocarpus W.K.)
|
Fabaceae
|
Зановец космат
|
Chamaecytisus hirsutus (L.) Link.(Cytisus hirsutus L.)
|
Fabaceae
|
Зановец регенсбургски
|
Chamaecytisus ratisbonensis(Schaeff.) Rothm.
|
|
|
(Cyisus ratisbonensis Schaeff.)
|
Fabaceae
|
Зарасличе (Черен оман)
|
Symphytum officinale L.
|
Boraginaceae
|
Зарниче
|
Astrantia major L
|
Apiaceae
|
Звездан обикновен
|
Lotus corniculatus L.
|
Fabaceae
|
Звездица средна
|
Stellaria media (L.) Vill.
|
Caryophyllaceae
|
Звездица тревна
|
Stellaria graminea L.
|
Caryophyllaceae
|
Звъника багрилна
|
|
|
(Жълт кантарион багрилен)
|
Hypericum androsaemum L.
|
Hypericaceae
|
Звъника лечебна (Жълт
|
|
|
кантарион лечебен Порезниче)
|
Hypericum perforatum L.
|
Hypericaceae
|
Звъника петниста
|
Hypericum maculatum Crantz.(H. quadrangulum L.)
|
Hypericaceae
|
Звъника рожецовидна (родопска)
|
Hypericum cerastoides (Spach)N. Robson (H. rhodopeum
Friv.)
|
Hypericaceae
|
Здравец горски
|
Geranium sylvaticum L.
|
Geraniaceae
|
Здравец зловонен
|
Geranium robertianum L.
|
Geraniaceae
|
Здравец кървавочервен (кръвен)
|
Geranium sanguineum L.
|
Geraniaceae
|
Здравец обикновен
|
Geranium macrorrhizum L.
|
Geraniaceae
|
Здравец пиринейски
|
Geranium pyrenaicum Burm.fil.
|
Geraniaceae
|
Зеленика обикновена
|
Phyllirea latifolia L.
|
Oleaceae
|
Зимзелен малък
|
Vinca minor L.
|
Apocynaceae
|
Зимзелен тревист
|
Vinca herbacea W.et K.
|
Apocynaceae
|
Зимянка горска
|
Ferulago sylvatica (Bess.) Rchb.
|
Apiaceae
|
Златиста папрат
|
Ceterach officinarum DC.
|
Aspleniaceae
|
Златица обикновена
|
|
|
(Златна пръчица)
|
Solidago virga-aurea L.
|
Asteraceae
|
Златовръх
|
Rhodiola rosea L.
|
Crassulaceae
|
Злина
|
Barbarea vulgaris R.Br.
|
Brassicaceae
|
Змийски език обикновен
|
|
|
(Змийска папрат)
|
Ophioglossum vulgatum L.
|
Ophioglossaceae
|
Змийско мляко
|
Chelidonium majus L.
|
Papaveraceae
|
Змиярник петнист
|
Arum maculatum L.
|
Araceae
|
Змиярник италиански
|
Arum italicum Mill.
|
Araceae
|
Зърнастец елшовиден
|
Frangula alnus Mill.
|
Rhamnaceae
|
Зърнеш
|
Peganum harmala L.
|
Zygophyllaceae
|
Зърника слабителна
|
Rhamnus catharticus L.
|
Rhamnaceae
|
|
|
|
И
|
|
|
Ива (Козя върба)
|
Salix caprea L.
|
Salicaceae
|
Иглика безстъблена
|
Primula acaulis (L.) L. (P. vulgaris Huds.)
|
Primulaceae
|
Иглика крилатолистна
|
Primula elatior (L.) Hill.
|
Primulaceae
|
Иглика лечебна
|
Primula veris L. (P. officinalis (L.) Hill.)
|
Primulaceae
|
Игловръх
|
Alyssum alyssoides L.
|
Brassicaceae
|
Изсипливче голо
|
Herniaria glabra L.
|
Caryophyllaceae
|
Изсипливче грубовлакнесто
|
|
|
(И. влакнесто)
|
Herniaria hirsuta L.
|
Caryophyllaceae
|
Изсипливче сиво
|
Herniaria incana Lam.
|
Caryophyllaceae
|
Изтравниче (Страшниче)
|
|
|
обикновено
|
Asplenium trichomanes L.
|
Aspleniaceae
|
Изтравниче (Страшниче) северно
|
Asplenium septentrionale (L.) Hoffm.
|
Aspleniaceae
|
Изтравниче (Страшниче) стенно
|
Asplenium ruta-muraria L.
|
Aspleniaceae
|
Изтравниче (Страшниче) черно
|
Asplenium adiantum-nigrum L.
|
Aspleniaceae
|
Исландски лишей
|
Cetraria islandica (L.) Ach.
|
|
Исоп лечебен
|
Hyssopus officinalis L.ssp. aristatus (Godr.) Briq.
|
Lamiaceae
|
|
|
|
К
|
|
|
Кадънка (Полски мак)
|
Papaver rhoeas L.
|
Papaveraceae
|
Казашки бодил бодлив (Рогачица)
|
Xanthium spinosum L.
|
Asteraceae
|
Казашки бодил влакнест
|
Xanthium strumarium L.
|
Asteraceae
|
Какула бяла (Конски босилек б.)
|
Salvia aethiopis L.
|
Lamiaceae
|
Какула горска (Конски босилек г.)
|
Salvia nemorosa L.
|
Lamiaceae
|
Какула едроцветна
|
|
|
(Конски босилек е.)
|
Salvia tomentosa Mill.
|
Lamiaceae
|
Какула жълта
|
|
|
(Конски босилек ж.)
|
Salvia glutinosa L.
|
Lamiaceae
|
Какула ливадна
|
|
|
(Конски босилек л.)
|
Salvia pratensis L.
|
Lamiaceae
|
Какула мускатна
|
|
|
(Конски босилек м.)
|
Salvia sclarea L.
|
Lamiaceae
|
Какула прешленеста
|
|
|
(Конски босилек п.)
|
Salvia verticillata L.
|
Lamiaceae
|
Калина
|
Viburnum opulus L.
|
Caprifoliaceae
|
Калуна
|
Caluna vulgaris (L.)Hull.
|
Ericaceae
|
Камбанка вълнеста
|
Campanula lanata Friv.
|
Campanulaceae
|
Камбанка прасковолистна
|
Campanula persicifolia L.
|
Campanulaceae
|
Камениче
|
Rubus saxatilis L.
|
Rosaceae
|
Каменоломка кръглолистна
|
Saxifraga rotundifolia L.
|
Saxifragaceae
|
Каменоломка луковична
|
Saxifraga bulbifera L.
|
Saxifragaceae
|
Камшик ароматен
|
Agrimonia odorata All. .
|
Rosaceae
|
Камшик лечебен
|
Agrimonia eupatoria L.
|
Rosaceae
|
Камфорка монпелийска
|
Camphorosma monspeliaca L.
|
Chenopodiaceae
|
Кандилка обикновена
|
Aquilegia nigricans Baumg. (A. vulgaris L.)
|
Ranunculaceae
|
Катраника
|
Artemisia alba Turra
|
Asteraceae
|
Катушка обикновена
|
Lycopus europaeus L.
|
Lamiaceae
|
Капела
|
Ballota nigra L.
|
Lamiaceae
|
Карамфил унгарски
|
Dianthus pontederae A.Kern.
|
Caryophyllaceae.
|
Кисел трън обикновен
|
Berberis vulgaris L.
|
Berberidaceae
|
Ким гръцки
|
Carum graecum Boiss.et Heldr.
|
Apiaceae
|
Ким обикновен
|
Carum carvi L.
|
Apiaceae
|
Киселец
|
Rumex acetosa L.
|
Polygonaceae
|
Киселица
|
Malus sylvestris Mill.
|
Rosaceae
|
Киселиче обикновено
|
Oxalis acetosella L.
|
Oxalidaceae
|
Киселичник
|
Oxyria digyna (L.) Hill.
|
Polygonaceae
|
Клинавиче изправено
|
Cionura erecta (Marsdenia erecta R.Br.)
|
Asclepiadaceae
|
Клопачка малка
|
Rhinanthus minor L.
|
Scrophulariaceae
|
Козя брада (Кози киселец)
|
Rumex acetosella L.
|
Polygonaceae
|
Козя брада полска (Брадица)
|
Tragopogon pratensis L.
|
Asteraceae
|
Кокеш испански
|
Scorzonera hispanica L.
|
Asteraceae
|
Кокиче елвезиево
|
Galanthus elwesii Hook. (G. maximus Vel.)
|
Amaryllidaceae
|
Кокиче снежно
|
Galanthus nivalis L.
|
Amaryllidaceae
|
Кокошка
|
Isopyrum thalictroides L.
|
Ranunculaceae
|
Колендро лъчисто
|
Bifora tadians Bieb.
|
Apiaceae
|
Коленчица червена
|
Spergularia rubra (L.) J. et C. Prest.
|
Apiaceae
|
Комунига бяла
|
Melilotus alba Med.
|
Fabaceae
|
Комунига индийска
|
Melilotus indica (L.) All.
|
Fabaceae
|
Комунига лечебна
|
Melilotus officinalis (L.) Pal.
|
Fabaceae
|
Конски кестен
|
Aesculus hippocastanum L.
|
Hippocastanaceae
|
Конски ребра (Жаблек)
|
Galega officinalis L.
|
Fabaceae
|
Копитник
|
Asarum europaeum L.
|
Aristolochiaceae
|
Коприва гръцка
|
Urtica urens L.
|
Urticaceae
|
Копривка южна
|
Celtis australis L.
|
Ulmaceae
|
Копър обикновен
|
Anethum graveolens L.
|
Apiaceae
|
Кориандър посевен
|
Coriandrum sativum L.
|
Apiaceae
|
Коча билка обикновена
|
Nepeta cataria L.
|
Lamiaceae
|
Кошутина обикновена
|
Melittis melissophylum L.
|
Lamiaceae
|
Крем петров
|
Lilium martagon L.
|
Liliaceae
|
Кукувича прежда европейска
|
|
|
(Кускута, вилина коса)
|
Cuscuta europaea L.
|
Cuscutaceae
|
Кукувича прежда ленена
|
Cuscuta epilinum Weihe
|
Cuscutaceae
|
Кукуряк миризлив
|
Helleborus odorus W. et K.
|
Ranunculaceae
|
Куча лобода бяла
|
Chenopodium album L.
|
Chenopodiaceae
|
Куча лобода, многосеменна
|
|
|
(сладка трева)
|
Chenopodium polyspermum L.
|
Chenopodiaceae
|
Куча лобода червена
|
Chenopodium rubrum L.
|
Chenopodiaceae
|
Куча лобода хибридна
|
Chenopodium hybridum L.
|
Chenopodiaceae
|
Кучешко грозде червено
|
Solanum dulcamara L.
|
Solanaceae
|
Кучешко грозде черно
|
Solanum nigrum L.
|
Solanaceae
|
Къклица
|
Agrostemma githago L.
|
Caryophyllaceae
|
Къпина влакнеста
|
Rubus hirtus W. et K.
|
Rosaceae
|
Къпина полска
|
Rubus caesius L.
|
Rosaceae
|
Кървавиче обикновено
|
Bistorta major Gray.
|
Polygonaceae
|
|
|
|
Л
|
|
|
Лаваница, жаблек
|
Alisma plantago L.
|
Alismataceae
|
Лаватера тюрингска
|
Lavatera thuringiaca L.
|
Malvaceae
|
Лавровишня лечебна
|
Laurocerasus officinalis Roem.
|
Rosaceae
|
Лазерпициум планински
|
Laserpitium siler L.
|
Apiaceae
|
Лазерпициум широколистен
|
Laserpitium latifolium L.
|
Apiaceae
|
Лайка езичестоцветна
|
Chamomilla suaveolens (Pursh.) Rydb.
|
Asteraceae
|
Лайкучка влакнеста
|
Matricaria trichophylla (Boiss.) Boiss. (M. tenuifolia
(Kit.)Simk.)
|
Asteraceae
|
Лапад алпийски
|
Rumex alpinus L.
|
Polygonaceae
|
Лапад воден
|
Rumex aquaticus L.
|
Polygonaceae
|
Лапад крайводен
|
Rumex hydrolapathum Huds.
|
Polygonaceae
|
Лапад красив
|
Rumex pulcher L.
|
Polygonaceae
|
Лапад къдрав
|
Rumex crispus L.
|
Polygonaceae
|
Лапад спанаков
|
Rumex patientia L.
|
Polygonaceae
|
Лапад тъполистен
|
Rumex obtusifolius L.
|
Polygonaceae
|
Лапад щитовиден
|
Rumex scutatus L.
|
Polygonaceae
|
Лен слабителен
|
Linum catharticum L.
|
Linaceae
|
Ленивче кръглолистно
|
Lysimachia nummularia L.
|
Primulaceae
|
Лепка
|
Galium aparine L.
|
Rubiaceae
|
Лепка
|
Viscaria vulgaris L.
|
Caryophyllaceae
|
Леска обикновена
|
Corylus avellana L.
|
Betulaceae
|
Липа дребнолистна
|
Tilia cordata Mill. (T. parvifoliaEhrh.)
|
Tiliaceae
|
Липа едролистна
|
Tilia platyphyllos Scop. (T. grandifolia Neilr.)
|
Tiliaceae
|
Липа кавказка (Л. червена)
|
Tilia rubra DC.
|
Tiliaceae
|
Липа сребролистна
|
Tilia tomentosa Moench. (T. argentea Dest.)
|
Tiliaceae
|
Лисичина грудеста
|
Corydalis bulbosa (L.) DC. (C. cava Schweigg.)
|
Papaveraceae
|
Лисичина плътногрудеста
|
Corydalis solida (L.)Swartz.
|
Papaveraceae
|
Лобода розова
|
Atriplex rosea L.
|
Chenopodiaceae
|
Лопатка многогодишна
|
Lunaria rediviva L.
|
Brassiaceae
|
Лопен благороден
|
Verbascum nobile Vel.
|
Scrophulariaceae
|
Лопен гъстоцветен
|
Verbascum densiflorum Bertol. (V. thapsiforme Schrad.)
|
Scrophulariaceae
|
Лопен лечебен
|
Verbascum phlomoides L.
|
Scrophulariaceae
|
Лопен лъжеблагороден
|
Verbascum pseudonobile Stoj. et Stef.
|
Scrophulariaceae
|
Лопен финикийски
|
Verbascum phoeniceum L.
|
Scrophulariaceae
|
Лопен черен
|
Verbascum nigrum L.
|
Scrophulariaceae
|
Лугачка горска
|
Dipsacus fullonum L. (D. sylvestris Huds.)
|
Dipsacaceae
|
Луда краставица, църкало
|
Ecbalium elaterium (L.) A. Rich.
|
Cucurbitaceae
|
Лук кръгъл
|
Allium rotundum L.
|
Liliaceae
|
Лук мечи (Левурда)
|
Allium ursinum L.
|
Liliaceae
|
Лук сибирски
|
Allium schoenoprasum L.(A. sibiricum L)
|
Liliaceae
|
Луличка обикновена
|
Linaria vulgaris Mill.
|
Scrophlariaceae
|
Лъжичина
|
Alliaria petiolata (Bieb.) Cavara et Grande.
|
Brassicaceae
|
Люляк
|
Syringa vulgaris L.
|
Oleaceae
|
Лютиче езичесто
|
Ranunculus lingua L.
|
Ranunculaceae
|
Лютиче многоцветно
|
Ranunculus polyanthemos L.
|
Ranunculaceae
|
Лютиче огненоцветно
|
Ranunculus flammula L.
|
Ranunculaceae
|
Лютиче отровно
|
Ranunculus scleratus L.
|
Ranunculaceae
|
Лютиче пълзящо
|
Ranunculus repens L.
|
Ranunculaceae
|
|
|
|
М
|
|
|
Магарешки бодил късодръжков
|
Carduus acanthoides L.
|
Asteraceae
|
Малина
|
Rubus idaeus L.
|
Rosaceae
|
Маргаритка обикновена
|
Leucanthemum vulgare Lam .(Chrysanthemum leucanthemum L.)
|
Asteraceae
|
Маслинка обикновена
|
Ligustrum vulgare L.
|
Oleaceae
|
Махалебка (Дива череша)
|
Prunus mahaleb L.
|
Rosaceae
|
Мащерка българска
|
Thymus longidentatus (Deg. et Urum.) Ronn.
|
|
|
(T. bulgaricum Ronn.)
|
Lamiaceae
|
Мащерка гола
|
Thymus glabrescens Willd.
|
Lamiaceae
|
Мащерка дългостъблена
|
Thymus longicaulis C. Presl.
|
Lamiaceae
|
Мащерка калиерова
|
Thymus callieri Borb.
|
Lamiaceae
|
Мащерка красива
|
Thymus comptus Friv. (T. glaucus Friv.)
|
Lamiaceae
|
Мащерка набраздена
|
Thymus striatus Vahl.
|
Lamiaceae
|
Мащерка планинска
|
Thymus pulegioides L. (T. montana W.K.)
|
Lamiaceae
|
Мащерка сибторпиева
|
Thymus sibthorpii Benth.
|
Lamiaceae
|
Меденик гол
|
Cerinthe glabra Mill
|
Boraginaceae
|
Меденик малък
|
Cerinthe minor L.
|
Boraginaceae
|
Медуница лечебна
|
Pulmonaria officinalis L.
|
Boraginaceae
|
Медуница мека
|
Pulmonaria mollis Wulf. et Horn. (P. mollissima Kern.)
|
Boraginaceae
|
Мекиш
|
Acer tataricum L.
|
Aceraceae
|
Мента блатна
|
Mentha pulegium L.
|
Lamiaceae
|
Мента водна
|
Mentha aquatica L.
|
Lamiaceae
|
Мента дълголистна
|
Mentha longifolia (L.) Huds.
|
Lamiaceae
|
Мента кръглолистна
|
Mentha suaveolens Ehrh. (M. rotundifolia (L.) Huds.)
|
Lamiaceae
|
Мента полска
|
Mentha arvensis L.
|
Lamiaceae
|
Мента обикновена (Джоджен)
|
Mentha spicata L.
|
Lamiaceae
|
Метличина дългоиглеста
|
Centaurea calcitrapa L.
|
Asteraceae
|
Метличина панонска
|
Centaurea pannonica (Heuff.) Simk.
|
Asteraceae
|
Метличина полска
|
Centaurea cyanus L.
|
Asteraceae
|
Метличина рохелова
|
Centaurea rocheliana (Heuff.) Dost.
|
Asteraceae
|
Метличина средиземноморска
|
Centaurea solstitialis L.
|
Asteraceae
|
Мечо грозде
|
Arctostaphylos uva- ursi (L.) Spreng.
|
Ericaceae
|
Мехунка
|
Physalis alkekengi L.
|
Solanaceae
|
Мeшковица
|
Adoxa moschatellina L.
|
Adoxaceae
|
Минзухар пролетен
|
Crocus chrysanthus Herb.
|
Iridaceae
|
Минзухар есенен
|
Crocus pallasii Bieb.
|
Iridaceae
|
Миризлив бурен кримски
|
Sideritis syriaca L. (S. taurica Steph.
|
Lamiaceae
|
Миризлив бурен обикновен
|
Sideritis montana L.
|
Lamiaceae
|
Миризлива върба
|
Elaeagnus angustifolia L.
|
Elaeagnaceae
|
Миризливка обикновена
|
Anthoxanthum odoratum L.
|
Poaceae
|
Миризливче пъстро
|
Calamintha nepeta (L.) Savi.
|
Lamiaceae
|
Миризливче лечебно
|
Calamintha nepeta (L.) Savi. ssp. glandulosa (Req.) Р.Ball.
|
|
|
(C. officinalis Moench.)
|
Lamiaceae
|
Миши уши (Рунянка)
|
Hieracium pilosella L.
|
Asteraceae
|
Мишовка четинолистна
|
Minuartia setacea (Thuill) Hay.
|
Caryophyllaceae
|
Мишорка метличеста
|
Gypsophila paniculata L.
|
Caryophyllaceae
|
Млечка горска
|
Euphorbia amygdaloides L.
|
Euphorbiaceae
|
Млечка градинска
|
Euphorbia peplus L.
|
Euphorbiaceae
|
Млечка мирсинитска
|
Euphorbia myrsinites L.
|
Euphorbiaceae
|
Млечка обикновена
|
Euphorbia cyparissias Host.
|
Euphorbiaceae
|
Млечка пясъчна
|
Euphorbia peplis L.
|
Euphorbiaceae
|
Многолистник класовиден
|
Myriophyllum spicatum L.
|
Haloragaceae
|
Многоредник копиевиден
|
Polystichum lonchitis (L.) Roth.
|
Aspidiaceae
|
Момкова сълза лечебна
|
Polygonatum odoratum (Mill.) Druce (P. officinale All.)
|
Liliaceae
|
Момкова сълза многоцветна
|
Polygonatum multiflorum (L.) All.
|
Liliaceae
|
Момина сълза
|
Convallaria majalis L.
|
Liliaceae
|
Монезес едноцветен
|
Moneses uniflora (L.) Gray. (Pyrola uniflora L.)
|
Pyrolaceae
|
Мотовилка
|
Valerianella coronata (L.) DC.
|
Valerianaceae
|
Мразовец есенен (Кърпикожух)
|
Colchicum autumnale L.
|
Liliaceae
|
Мурава бледозелена
|
Pyrola chlorantha Swartz.
|
Pyrolaceae
|
Мурава кръглолистна
|
Pyrola rotundifolia L.
|
Pyrolaceae
|
Мъдрица лечебна
|
Sisymbrium officinale (L.) Scop.
|
Brassicaceae
|
Мъдрица льозелова
|
Sisymbrium loeselii L.
|
Brassicaceae
|
Мъждрян
|
Fraxinus ornus L.
|
Oleaceae
|
Мъжка папрат
|
Dryopteris filix-mas (L.) Schott.
|
Aspidiaceae
|
Мъртва коприва бяла
|
Lamium album L.
|
Lamiaceae
|
Мъртва коприва петниста
|
Lamium maculatum L.
|
lamiaceae
|
Мъртва коприва червена
|
Lamium purpureum L.
|
Lamiaceae
|
|
|
|
Н
|
|
|
Наваличе
|
Orthilia secunda (L.) House ( Pyrola secunda L.)
|
Pyrolaceae
|
Напръстник вълнест
|
Digitalis lanata Ehrh.
|
Scrophulariaceae
|
Напръстник едроцветен
|
Digitalis grandiflora Mill. (D.ambigua Мurr.)
|
Scrophulariaceae
|
Напръстник ръждив
|
Digitalis ferruginea L.
|
Scrophulariaceae
|
Наумка лечебна
|
Cynoglossum officinale L.
|
Boraginaceae
|
Невидимка
|
Coronopus procumbens Gilib.
|
Brassicaceae
|
Нокът обикновен
|
Lonicera xilosteum L.
|
Caprifoliaceae
|
Нузла обикновена
|
Tordylium maximum L.
|
Apiaceae
|
|
|
|
О
|
|
|
Обичниче дребно
|
Thalictrum minus L.
|
Ranunculaceae
|
Обичниче жълто
|
Thalictrum flavum L.
|
Ranunculaceae
|
Обичниче кандилколистно
|
Thalictrum aquilegifolium L.
|
Ranunculaceae
|
Облепиха
|
Hippophae rhamnoides L.
|
Elaeagnaceae
|
Огнивче полско
|
Anagallis arvensis
|
Primulaceae
|
Огниче
|
Chenopodium botrys L.
|
Chenopodiaceae
|
Овчарска торбичка обикновена
|
Capsella bursa-pastoris (L.)Medic.
|
Brassicaceae
|
Омайниче градско
|
Geum urbanum L.
|
Rosaceae
|
Омайниче планинско
|
Geum montanum L.
|
Rosaceae
|
Омайниче пълзящо
|
Geum reptans L.
|
Rosaceae
|
Омайниче ручейно
|
Geum rivale L.
|
Rosaceae
|
Омайниче червено
|
Geum coccineum S. et S.
|
Rosaceae
|
Оман ашерсонов
|
Inula aschersoniana Janka
|
Asteraceae
|
Оман германски
|
Inula germanica L.
|
Asteraceae
|
Оман сърцевиднолюспест
|
|
|
(Оман бял)
|
Inula helenium L.
|
Asteraceae
|
Оман успореднонишков
|
Inula ensifolia L.
|
Asteraceae
|
Онопордум жълтеникав
|
Onopordum acanthium L.(Onopordon )
|
Asteraceae
|
Онопордум кримски
|
Onopordum tauricum Willd. (Onopordon)
|
Asteraceae
|
Опопанакс четинест
|
Opopanax hispidus (Friv.) Grsb.
|
Apiaceae
|
Опопанакс широколистен
|
Opopanax chironium (L.) Koch.
|
Apiaceae
|
Орехче ливадно
|
Filipendula vulgaris Moench. (F. hexapetala Gilib.)
|
Rosaceae
|
Орехче обикновено
|
Filipendula ulmaria Maxim.
|
Rosaceae
|
Орлова папрат
|
Pteridium aquilinum (L.) Kuhn.
|
Hypolepidaceae
|
Офика
|
Sorbus aucuparia L.
|
Rosaceae
|
Очанка обикновена
|
Euphrasia rostkoviana Kayne. (E. officinalis L.)
|
Scrophulariaceae
|
|
|
|
П
|
|
|
Паричка многогодишна
|
Bellis perennis L.
|
Asteraceae
|
Пача трева обикновена
|
Polygonum aviculare L.
|
Polygonaceae
|
Пача трева пясъчна
|
Polygonum arenastrum Boreau (P. arenarium W.K.)
|
Polygonaceae
|
Папаронка жълта
|
|
|
(Жълт мак, Рогатец)
|
Glaucium flavum Crantz.
|
Papaveraceae
|
Папур теснолистен
|
Typha angustifolia L.
|
Typhaceae
|
Паричка
|
Bellis perennis L. (B. hybrida L.)
|
Asteraceae
|
Пелин горчив
|
Artemisia absinthium L.
|
Asteraceae
|
Пелин едногодишен
|
Artemisia annua L.
|
Asteraceae
|
Пелин обикновен
|
Artemisia vulgaris L.
|
Asteraceae
|
Пелин полски
|
Artemisia campestris L.
|
Asteraceae
|
Пелин сантонинов
|
Artemisia santonicum L. ssp.patens (Neilr.)K.Pers.
|
|
|
(A. maritima L.)
|
Asteraceae
|
Пелин тънкожилест
|
Artemisia lerchiana Weber
|
Asteraceae
|
Перуанска лайкучка
|
|
|
дребноцветна
|
Galinsoga parviflora Cav.
|
Asteraceae
|
Перуника блатна
|
Iris pseudacorus L.
|
Iridaceae
|
Перуника дребна
|
Iris pumila L.
|
Iridaceae
|
Перуника треволистна
|
Iris graminea L.
|
Iridaceae
|
Песъкиня
|
Prunus padus L.
|
Rosaceae
|
Петльово перо керемидесто
|
Gladiolus imbricatus L.
|
Iridaceae
|
Петльово перо обикновено
|
Gladiolus communis L.
|
Iridaceae
|
Пипериче водно
|
Persicaria maculata (Raf.) S. Gray
|
Polygonaceae
|
Пипериче обикновено
|
Persicaria hydropiper (L.) Spach.
|
Polygonaceae
|
Пирински чай
|
Sideritis scardica Grsb.
|
Lamiaceae
|
Пищялка горска
|
Angelica sylvestris L.
|
Apiaceae
|
Пищялка лечебна
|
Angelica archangelica L.
|
Apiaceae
|
Пищялка панчичиева
|
Angelica pancicii Vand.
|
Apiaceae
|
Пиявец (Райграс)
|
Lolium temulentum L.
|
Poaceae
|
Плавун бухалковиден
|
Lycopodium clavatum L.
|
Lycopodiaceae
|
Платантера двулистна
|
Platanthera bifolia (L.) L.C. Rich.
|
Orchidaceae
|
Платантера зеленоцветна
|
Platanthera chlorantha (Cust.) Rehb.)
|
Orchidaceae
|
Плюскавиче ушно
|
Silene otites (L.) Wibel.
|
Caryophyllaceae
|
Плюскач
|
Colutea arborescens L.
|
Fabaceae
|
Повет обикновен
|
Clematis vitalba L.
|
Ranunculaceae
|
Повет прав
|
Clematis recta L.
|
Ranunculaceae
|
Поветица обикновена
|
Convolvulus arvensis L.
|
Convolvulaceae
|
Подбел
|
Tussilago farfara L.
|
Asteraceae
|
Подрумиче (Бяла Рада) жълто
|
Anthemis tinctoria L.
|
Asteraceae
|
Подрумиче (Бяла Рада) полско
|
Anthemis cotula L.
|
Asteraceae
|
Подсунка обикновена
|
Heliotropium europaeum L.
|
Boraginaceae
|
Подъбиче бяло
|
Teucrium polium L.
|
Lamiaceae
|
Подъбиче луково
|
Teucrium scordium L.
|
Lamiaceae
|
Подъбиче обикновено
|
Teucrium chamaedrys L.
|
Lamiaceae
|
Подъбиче планинско
|
Teucrium montanum L.
|
Lamiaceae
|
Попова лъжичка лукова
|
Thlaspi alliaceum L.
|
Brassicaceae
|
Попова лъжичка полска
|
Thlaspi arvense L.
|
Brassicaceae
|
Порезник бодлив
|
Sesili rigidum W. et K.
|
Apiaceae
|
Порезник кривостъблен
|
Sesili tortuosum L.
|
Apiaceae
|
Пореч австрийски
|
Rorippa austriaca (Crantz.) Bess.
|
Boraginaceae
|
Поточарка горска
|
Nasturtium sylvestris L.
|
Brassicaceae
|
Поточарка лечебна
|
Nasturtium officinalis R. Br.
|
Brassicaceae
|
Прангос ферулов
|
Prangos ferulacea (L.) Lindl.
|
Apiaceae
|
Превара висока
|
Scutellaria altissima L.
|
Lamiaceae
|
Превара копиелистна
|
Scutellaria hastifolia L.
|
Lamiaceae
|
Превара обикновена
|
Scutellaria galericulata L.
|
Lamiaceae
|
Пришница обикновена
|
Prunella vulgaris L.
|
Lamiaceae
|
Прозорче бяло (Очиболец бял)
|
Potentilla alba L.
|
Rosaceae
|
Прозорче горско
|
|
|
(Очиболец горски)
|
Potentilla erecta (L.) Rausch.
|
Rosaceae
|
Прозорче мочурно
|
|
|
(Очиболец мочурен)
|
Potentilla palustris (L.) Scop.
|
Rosaceae
|
Прозорче пълзящо
|
|
|
(Очиболец пълзящ)
|
Potentilla reptans L.
|
Rosaceae
|
Прозорче скално
|
|
|
(Очиболец скален)
|
Potentilla rupestris L.
|
Rosaceae
|
Прозорче сребролистно
|
|
|
(Очиболец сребролистен)
|
Potentilla argentea L.
|
Rosaceae
|
Пролез едногодишен
|
Mercurialis annua L.
|
Euporbiaceae
|
Пролез многогодишен
|
Mercurialis perennis L.
|
Euphorbiaceae
|
Пропадниче блатно
|
Pedicularis palustris L.
|
Scrophulariaceae
|
Птиче просо
|
Lithospermum officinale L.
|
Boraginaceae
|
Пупалка едроцветна
|
Oenothera liennis L.
|
Onagraceae
|
Пушица влагалищна
|
Eriophorum vaginatum L.
|
Cyperaceae
|
Пушица теснолистна
|
Eriophorum angustifolium Honck.
|
Cyperaceae
|
Пушица широколистна
|
Eriophorum latifolium Hoppe.
|
Cyperaceae
|
Пчелинок обикновен
|
Marubium vulgare L.
|
|
Пчелинок ран
|
Marubium parviflorum Friv. et Mey. (Marubium praecox Lka.)
|
Lamiaceae
|
Пърнар
|
Quercus coccifera L.
|
Fagaceae
|
Пърчовка обикновена
|
Himantoglossum hircinum (L.) Spreng.
|
Orchidaceae
|
|
|
|
Р
|
|
|
Равнец благороден
|
Аchillea nobilis L.
|
Asteraceae
|
Равнец едролистен
|
Аchillea grandifolia Friv.
|
Asteraceae
|
Равнец струмски (Р. жълт)
|
Achillea clypeolata Sm.
|
Asteraceae
|
Равнец хилядолистен (Р. бял)
|
Achillea millefolium gr.
|
Asteraceae
|
Разваленка лечебна
|
Parietaria officinalis L.
|
Urticaceae
|
Разваленка лузитанска
|
Parietaria lusitanica L.
|
Urticaceae
|
Ракитовица разклонена
|
Tamarix ramosissima Ledeb.
|
Tamaricaceae
|
Ракитовица четиритичинкова
|
Tamarix tetrandra Pall. et Bieb.
|
Tamaricaceae
|
Ралица източна
|
Consolida hispanica (Costa) Greut. et Burdet.
|
|
|
(Dilphinium orientalis Schreb.)
|
Ranunculaceae
|
Ралица обикновена
|
Consolida regalis S.F.Gray. (Delphinium consolida L.)
|
Ranunculaceae
|
Раменка целебна
|
Anthyllis vulneraria L.
|
Fabaceae
|
Ранилист германски
|
Stachys germanica L.
|
Lamiaceae
|
Ранилист горски
|
Stachys sylvatica L.
|
Lamiaceae
|
Ранилист едногодишен
|
Stachys annua L.
|
Lamiaceae
|
Ранилист изправен
|
Stachys recta L.
|
Lamiaceae
|
Ранилист лечебен
|
Betonica officinalis L.(Stachys officinalis (L.) Trev.
|
Lamiaceae
|
Ревен рилски
|
Rheum rhaponticum L.
|
Polygonaceae
|
Резеда жълта
|
Reseda lutea L.
|
Resedaceae
|
Резеда неароматна
|
Reseda inodora Rchb.
|
Resedaceae
|
Резене (Морач)
|
Foeniculum vulgaris Mill.
|
Apiaceae
|
Ресник
|
Actaea spicata L.
|
Ranunculaceae
|
Репей дребен
|
Arctium minus Bernh.
|
Asteraceae
|
Репей сенколюбив
|
Arctium nemorosum L.
|
Asteraceae
|
Репей червенолюспест
|
Arctium tomentosum Mill.
|
Asteraceae
|
Решетка безстъблена
|
Carlina acanthifolia All.
|
Asteraceae
|
Решетка обикновена
|
Carlina vulgaris L.
|
Asteraceae
|
Риган бял
|
Origanum vulgare L. ssp. hirtum (Link.) Jetswaart
|
|
|
(O. heracleoticum L.)
|
Lamiaceae
|
Риган обикновен
|
Origanum vulgare L.
|
Lamiaceae
|
Рокамбол
|
Allium scorodoprasum L.
|
Liliaceae
|
Росен
|
Dictamnus albus L.
|
Rutaceae
|
Росица водна (Милка блатна)
|
Parnassia palustris L.
|
Saxifragaceae
|
Росопас вайлантов
|
Fumaria vaillantii Loisel.
|
Papaveraceae
|
Росопас лечебен
|
Fumaria officinalis L.
|
Papaveraceae
|
Росянка
|
Drosera rotundifolia L.
|
Droseraceae
|
Ружа градинска
|
Alcea rosea L.
|
Malvaceae
|
Ружа лечебна
|
Althaea officinalis
|
Malvaceae
|
Румянка (Свиларка обикновена)
|
Lychnis flos-cuculi L.
|
Caryophyllaceae
|
Руница грудеста
|
Phlomis tuberosa L.
|
Lamiaceae
|
Русалка морска
|
Najas marina L.
|
Najadaceae
|
Ряпа дива
|
Raphanus raphanistrum L.
|
Brassicaceae
|
|
|
|
С
|
|
|
Салата компасна
|
Lactuca serriola L.
|
Asteraceae
|
Салеп бледен
|
Orchis pallens L.
|
Orchidaceae
|
Салеп дървеницов
|
Orchis coriophora L.
|
Orchidaceae
|
Салеп маймунски
|
Orchis simia L.
|
Orchidaceae
|
Салеп мъжки
|
Orchis mascula L.
|
Orchidaceae
|
Салеп начленен
|
Orchis morio L.
|
Orchidaceae
|
Салеп обикновен
|
Orchis provincialis Balb.
|
Orchidaceae
|
Салеп опърлен
|
Orchis ustulata L.
|
Orchidaceae
|
Салеп пеперудоцветен
|
Orchis papilionaceae
|
Orchidaceae
|
Салеп пурпурен
|
Orchis purpurea Huds.
|
Orchidaceae
|
Салеп редкоцветен
|
Orchis laxiflora Lam.
|
Orchidaceae
|
Салеп точков
|
Orchis punctulatum Stev.
|
Orchidaceae
|
Салеп тризъбест
|
Orchis tridentata Scop.
|
Orchidaceae
|
Салеп шлемовиден
|
Orchis militaris L.
|
Orchidaceae
|
Салеп шпитцелов
|
Orchis spitzelii Saut. ex Koch.
|
Orchidaceae
|
Самакитка жълта
|
Aconitum licoctonum L.ssp. neapolitanum (Ten.)Nym.
|
|
|
(A.Lamarckii Reichenb.)
|
Ranunculaceae
|
Самакитка синя
|
Aconitum variegatum L. (A. cammarum Jacq.)
|
Ranunculaceae
|
Самардала сицилийска
|
Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum (Janka) Stearn.
|
|
|
(Allium s.ucrium var. dioscoridis)
|
Liliaceae
|
Самобайка
|
Glechoma hederaceae L.
|
Lamiaceae
|
Самогризка жълтеникава
|
Scabiosa ochroleuca L.
|
Dipsaceae
|
Самодивска трева еленова
|
Peucedanum cervaria (L.) Lapeyer.
|
Apiaceae
|
Самодивска трева лечебна
|
Peucedanum officinalis L.
|
Apiaceae
|
Сапунче лечебно
|
Saponaria officinalis L.
|
Caryophyllaceae
|
Саркофай обикновен
|
Plumbago europaea L.
|
Plumbaginaceae
|
Свещица блестяща
|
Filago lutescens Jord. (F. germanica L.)
|
Asteraceae
|
Свещица обикновена
|
Filago vulgaris Lam. (F. arvensis L.)
|
Asteraceae
|
Свиларка (Кървавиче)
|
Lychnis coronaria (L.) Desr.
|
Caryophyllaceae
|
Свърбига източна
|
Bunias orientalis L.
|
Brassicaceae
|
Сграбиче лъжесладколистно
|
Astragalus glycyphylloides DC.
|
Fabaceae
|
Сграбиче сладколистно
|
Astragalus glycyphyllos L.
|
Fabaceae
|
Северница валерандова
|
Samolus valerandi L.
|
Primulaceae
|
Седефче
|
Ruta graveolens L.
|
Rutaceae
|
Секирче горско
|
Lathyrus sylvesris L.
|
Fabaceae
|
Секирче грудково
|
Lathyrus tuberosus L.
|
Fabaceae
|
Секирче ливадно
|
Lathyrus pratensis L.
|
Fabaceae
|
Секирче посевно
|
Lathyrus sativus L.
|
Fabaceae
|
Секирче пролетно
|
Lathyrus vernus (L.) Bernh.
|
Fabaceae
|
Секирче черно
|
Lathyrus niger (L.) Bernh.
|
Fabaceae
|
Секуригера
|
Securigera securidaca (L.) Roth.
|
Fabaceae
|
Силивряк родопски
|
Haberlea rhodopensis Friv.
|
Gesneraceae
|
Синап черен
|
Brassica nigra (L.) Koch.
|
Brassicaceae
|
Синчец обикновен
|
Scilla bifolia L.
|
Liliaceae
|
Синьоглавче обикновено
|
Succisa pratensis Moench.
|
Dipsaceae
|
Синя жлъчка грапавоплодна
|
Cichorium intybus L.
|
Asteraceae
|
Сиротица лечебна
|
Gratiola officinalis L.
|
Scrophulariaceae
|
Склерохлоа
|
Sclerochloa dura (L.) Beaul.
|
Poaceae
|
Скоруша
|
Sorbus domestica L.
|
Rosaceae
|
Скрибка висока
|
Smilax excelsa L.
|
Liliaceae
|
Сладка папрат обикновена
|
Polypodium vulgare L.
|
Polypodiaceae
|
Сладник гол
|
Glycyrrhiza glabra L.
|
Fabaceae
|
Слез горски
|
Malva sylvestris L.
|
Malvaceae
|
Слез дребен
|
Malva pusilla Sin.
|
Malvaceae
|
Слез мускусен
|
Malva moschata L.
|
Malvaceae
|
Слез незабележим
|
Malva neglecta Wallr.
|
Malvaceae
|
Смил
|
Helichrisum arenariun (L.) Moench.
|
Asteraceae
|
Смилче (Бял смил)
|
Filaginella uliginosa (L.) Opiz. (Gnaphalium uliginosum
L.)
|
Asteraceae
|
Сминдух гръцки
|
Trigonella foenum-graecum L.
|
Fabaceae
|
Сминдух пълзящ
|
Trigonella procumbens (Bess.) Rchb.
|
Fabaceae
|
Сминдух син
|
Trigonella coerulea (L.) Ser.
|
Fabaceae
|
Смрадлика
|
Cotinus coggygria Scop.
|
Anacardiaceae
|
Смърч обикновен
|
Picea abies (L.) Karst.
|
Pinaceae
|
Солянка европейска
|
Salicornia europaea L.(S. herbacea L.)
|
Chenopodiaceae
|
Спарциум
|
Spartium junceum L.
|
Fabaceae
|
Спиродела многокоренчеста
|
Spirodela polyrhiza (L.) Schleid.
|
Lemnaceae
|
Спореж блатен
|
Senecio paludosus L.
|
Asteraceae
|
Спореж дъбовогорски
|
Senecio nemorensis L.
|
Asteraceae
|
Спореж леплив
|
Senecio viscosus L.
|
Asteraceae
|
Спореж перестолистен
|
Senecio othonnae Bieb.
|
Asteraceae
|
Спореж обикновен
|
Senecio vulgaris L.
|
Asteraceae
|
Спореж перестолистен
|
Senecio othonnae Bieb.
|
Asteraceae
|
Спореж якобов
|
Senecio jacobaea L.
|
Asteraceae
|
Сребърник пирински
|
Dryas octopetala L.
|
Rosaceae
|
Срещниче лаксманов
|
Ajuga laxmannii (L.) Benth.
|
Lamiaceae
|
Срещниче обикновено
|
Ajuga chamaepitis (L.) Schreb.
|
Lamiaceae
|
Старо биле (Лудо биле)
|
Atropa belladonna L.
|
Solanaceae
|
Степник салепов
|
Pseudolysimachion orchideum (Crantz)Wraber
|
|
(Великденче класовидно)
|
(Veronica spicata L.)
|
Scrophulariaceae
|
Страшник балкански
|
Acanthus balcanicus Heyw. et Richards (A. longifolius
Host)
|
Acanthaceae
|
Страшник бодлив
|
Аcanthus spinosus L.(A. hirsutus)
|
Acanthaceae
|
Струпейниче
|
Chenopodium vulvaria L.
|
Chenopodiaceae
|
Сусерка
|
Marrubium peregrinum L.
|
Lamiaceae
|
Сълзица средна
|
Briza media L.
|
Poaceae
|
Съсънка бяла
|
Anemone nemorosa L.
|
Ranunculaceae
|
Съсънка горска
|
Anemone sylvestris L.
|
Ranunculaceae
|
Съсънка лютиковидна
|
Anemone ranunculoides L.
|
Ranunculaceae
|
|
|
|
Т
|
|
|
Татул
|
Datura stramonium L.
|
Solanaceae
|
Телчарка голяма
|
Polygala major Jacq.
|
Polygalaceae
|
Телчарка обикновена
|
Polygala vulgaris L.
|
Polygalaceae
|
Теменуга влакнеста
|
Viola hirta L.
|
Violaceae
|
Теменуга миризлива
|
Viola odorata L.
|
Violaceae
|
Теменуга трицветна
|
Viola tricolor L.
|
Violaceae
|
Тинтява блатна
|
Gentiana pneumonanthe L.
|
Gentianaceae
|
Тинтява горска
|
Gentiana asclepiadea L.
|
Gentianaceae
|
Тинтява жълта
|
Gentiana lutea L.
|
Gentianaceae
|
Тинтява петниста
|
Gentiana punctata L.
|
Gentianaceae
|
Тинтява пролетна
|
Gentiana verna
|
Gentianaceae
|
Тинтява синя
|
Gentiana cruciata
|
Gentianaceae
|
Тис обикновен
|
Taxus baccata L.
|
Taxaceae
|
Тлъстига бяла
|
Sedum album L.
|
Crassulaceae
|
Тлъстига голяма
|
Sedum maximum (L.) Suter.
|
Crassulaceae
|
Тлъстига лютива
|
Sedum acre L.
|
Crassulaceae
|
Топола черна
|
Populus nigra L.
|
Salicaceae
|
Торилис полски
|
Torilis arvensis (Huds.) Link.
|
Apiaceae
|
Трабузан (Бабини зъби)
|
Tribulus terrestris L.
|
Zygophyllaceae
|
Трепетлика
|
Populus tremula L.
|
Salicaceae
|
Трескавиче лъжливо (Лош вятър)
|
Kichxia spuria (L.) Dum.
|
Scrophulariaceae
|
Трескавиче надводниково
|
|
|
(Лош вятър)
|
Kickxia elatine (L.) Dum.
|
Scrophlariaceae
|
Трънка
|
Prunus spinosa L.
|
Rosaceae
|
Тученица обикновена
|
Portulaca oleracea L.
|
Portulacaceae
|
|
|
|
У
|
|
|
Урбаличе
|
Glechoma hirsuta W et K.
|
Lamiaceae
|
Урока кръглолистна
|
Bupleurum rotundifolium L.
|
Apiaceae
|
Усойниче италианско
|
Echium italicum L.
|
Boraginaceae
|
Усойниче обикновено
|
Echium vulgareL.
|
Boraginaceae
|
Усойниче червено
|
Echium russicum J. Gmel.(E.rubrum Jacq.)
|
Boraginaceae
|
|
|
|
Ф
|
|
|
Френско грозде бодливо
|
Ribes uva-crispa L. (R. glossularia L.)
|
Saxifragaceae
|
|
|
|
Х
|
|
|
Хамеспарциум (Прещип)
|
Chamaespartium sagittale (L.) Gibbs. (Genista sagittalis
L.
|
Fabaceae
|
Хвойна казашка
|
|
|
(Смрика казашка)
|
Juniperus sabina L.
|
Cupressaceae
|
Хвойна сибирска
|
|
|
(Смрика сибирска)
|
Juniperus sibirica Burget.
|
Cupressaceae
|
Хвойна червена
|
|
|
(Смрика червена)
|
Juniperus oxycedrus L.
|
Cupressaceae
|
Хвощ блатен
|
Equisetum palustris L.
|
Equisetaceae
|
Хвощ голям
|
Eqisetum telmateia Ehrh. (E. maximum Lam.)
|
Equisetaceae
|
Хвощ горски
|
Equisetum sylvaticum L.
|
Equisetaceae
|
Хвощ мочурен
|
E. fluviatile L. (E. limosum L.)
|
Equisetaceae
|
Хвощ полски
|
Equisetum arvense L.
|
Equisetaceae
|
Хипохерис дългоцветен
|
Hypochaeris radicata L.
|
Asteraceae
|
Хипохерис петнист
|
Hypochaeris maculata L.
|
Asteraceae
|
Хрущялка едногодишна
|
Scleranthus annuus L.
|
Caryophyllaceae
|
Хрущялка обикновена
|
Scleranthus perennis L.
|
Caryophyllaceae
|
Хуперция иглолистна
|
Huperzia inundata (L.) Bernh ex Schrank et Mart.
|
|
(Плаун обикновен)
|
(Lycopodium selago L.)
|
Lycopodiaceae
|
|
|
|
Ц
|
|
|
Царска папрат (Осмунда)
|
Osmunda regalis L.
|
Osmundaceae
|
Цикута
|
Cicuta virosa L.
|
Apiaceae
|
Цистозира (кафяво водорасло)
|
Cystoseira barbata (Good. et Wood.)
|
Cystoseiraceae
|
|
|
|
Ч
|
|
|
Чадърче дребноцветно
|
Calystegia sepium(L.) Rr.
|
Convolvulaceae
|
Часовниче цикутово
|
Erodium cicutarium (L.) L'Her.
|
Geraniaceae
|
Чашкодрян брадавичест
|
Euonymus verrucosus Scop.
|
Celastraceae
|
Чашкодрян европейски
|
Euonymus europaeus L.
|
Celastraceae
|
Челебитка дамска
|
Nigella damascena L.
|
Ranunculaceae
|
Челебитка полска
|
Nigella arvensis L.
|
Ranunculaceae
|
Челядник кръглоглав
|
Echinops sphaerocephalus L.
|
Asteraceae
|
Чемерика лобелиева (Ч. бяла)
|
Veratrum lobelianum Bernth. (V. album L.)
|
Liliaceae
|
Чемерика черна
|
Veratrum nigrum L.
|
Liliaceae
|
Чер имел европейски
|
Loranthus europaeus Jacq.
|
Loranthaceae
|
Червен кантарион красив
|
Centaurium pulchellum (Swartz)Druce
|
Gentianaceae
|
Червен кантарион обикновен
|
Centaurium erythraea Rafn.
|
Gentianaceae
|
Черновръх обикновен
|
Clinopodium vulgare L.
|
Lamiaceae
|
Черноглавче полско
|
Knautia arvensis (L.) Coult.
|
Dipsacaceae
|
Чернокос сенчест
|
Telekia speciosa (Schreb.) Baumg.
|
Asteraceae
|
Чинар източен
|
Platanus orientalis L.
|
Platanaceae
|
Чифтолистник
|
Zygophyllum fabago L.
|
Zygophyllaceae
|
Чобанка бяла
|
Petasites albus (L.) Gaertn.
|
Asteraceae
|
Чобанка хибридна (Ч. лечебна)
|
Petasites hybridus (L.) Gaertn. (P. officinalis Moench.)
|
Asreraceae
|
Чубрица планинска
|
Satureja montana L.ssp. kitaibelii (Wierzb.) Ball.
|
Lamiaceae
|
Чувен
|
Chenopodium bonus-henricus L.
|
Chenopodiaceae
|
|
|
|
Ш
|
|
|
Шапиче анизово
|
Alchemilla anisiaca Wettst.
|
Rosaceae
|
Шапиче ахтарово
|
Alchemilla achtarowii Pawl.
|
Rosaceae
|
Шапиче балканско
|
Alchemilla catachnoa Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче бъбрековидно
|
Alchemilla reniformis Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче българско
|
Alhemilla bulgarica Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче ветриловидно
|
Alcemilla flabellata Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче врязанолистно
|
Alchemilla fissa Gunt. et Schum.
|
Rosaceae
|
Шапиче голо
|
Alchemilla glabra Neygenf.
|
Rosaceae
|
Шапиче грациозно
|
Alchemilla gracillima Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче дълговлакнесто
|
Alchemilla crinita Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче едрозъбчесто
|
Alchemilla grossidens Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче едроцветно
|
Alchemilla gorcensis Pawl.
|
Rosaceae
|
Шапиче жълто-зелено
|
Alchemilla xathochlora Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче затворенолистно
|
Alchemilla connivens Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче звездоцветно
|
Alchemilla asteroantha Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче изрязано
|
Alchemilla incisa Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче зеленоцветно
|
Alchemilla viridiflora Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче кръглозъбчесто
|
Alchemilla subcrenata Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче меколистно
|
Alchemilla mollis (Buser) Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче нежно
|
Alchemilla gracilis Opiz.
|
Rosaceae
|
Шапиче неразделнолистно
|
Alchemilla indivisa (Buser.) Rothm.
|
Rosaceae
|
Шапиче остродяло
|
Alchemilla acutiloba Opiz.
|
Rosaceae
|
Шапиче павловско
|
Alchemilla pawlowskii Assen.
|
Rosaceae
|
Шапиче планинско
|
Alchemilla monticola Opiz.
|
Rosaceae
|
Шапиче пиренейско
|
Alchemilla pyrenaica Dufour.
|
Rosaceae
|
Шапиче сгънатолистно
|
Alchemilla plicata Gand.
|
Rosaceae
|
Шапиче сиво
|
Alchemilla cinerea Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче сивосинкаво
|
Alchemilla glaucescens Wallr.
|
Rosaceae
|
Шапиче тъполистно
|
Alchemilla obtusa Buser.
|
Rosaceae
|
Шапиче червенодръжково
|
Achemilla erythropoda Juz.
|
Rosaceae
|
Шапиче юмрукчалско
|
Alchemilla jumrukczalica Pawl.
|
Rosaceae
|
Шестил
|
Acer platanoides L.
|
Aceraceae
|
Шипка галска
|
Rosa gallica L.
|
Rosaceae
|
Шипка храсталачна
|
Rosa corymbifera Borkh.
|
Rosaceae
|
Шмак дъбилен
|
Rhus coriaria L.
|
Anacardiaceae
|
Шумкавиче
|
Pulicaria vulgaris Gaerth.
|
Asteraceae
|
|
|
|
Щ
|
|
|
Щир бодлив
|
Amaranthus spinosus L.
|
Amaranthaceae
|
|
|
|
Я
|
|
|
Ягода горска
|
Fragaria vesca L.
|
Rosaceae
|
Ясен пализиев
|
Fraxinus pallisiae Wilm.
|
Oleaceae
|
Ясен планински
|
Fraxinus excelsior L.
|
Oleaceae
|
Ясен полски
|
Fraxinus oxycarpa Willd.
|
Oleaceae
|
|
|
|
Абонамент за:
Публикации (Atom)