Цветовете на растенията представляват кълбовидни (топчести) кошнички, растящи групово на щитовидни или гроздовидни съцветия по краищата на разклоненията на стъблата. Обвивните листчета на цвета са ланцетни (езичести), тънки, завършващи на върха с извити като кука шипове. Напълно развитите кошнички имат диаметър от 2 до 4,5 см. Същинските цветове в кошничките са пурпурночервени (лилави). След прецъфтяването на цвета, на негово място се образуват семена-хвърчилки, кошничките изсъхват. Благодарение на кукичките, те лесно се захващат по вълната на животните и дрехите на хората и по този начин се осигурява разпространението на семената.
Коренът на растението е вретеновиден, дълъг до 60 см, сиво-кафяв отвън и бял и месест във вътрешността.
Характерно за репея, като типично двугодишно растение, е, че през първата година се появява само листна розетка, а едва през следващото лято се изправя мощният ствол, обсипан с цветовете-топчета, които дават семената за размножаване.
Репеите растат като храсталаци или бурени по сметищата, край оградите на къщите, край пътищата, на незастроени и пустеещи места и ливади - както в равнините, така и по високите части на страната. Цъфтят през цялото лято от юни до септември. Снимките, показани тук, са правени в различните части на Южния парк в София. Заснетите растения, очевидно са вече във втората година на своя живот.
Листата, семената и корените на всички видове репеи имат лечебно действие и намират приложение в медицината. Те действат стимулиращо върху обмяната на веществата, усилват клетъчния растеж, имат диуретично, потогонно и дезинфекционно действие. Репеят като билка регулира кръвното налягане и захарта.
Брането на репея с лечебна цел става през първата година от живота на растението, когато се образува само листна розетка и стъблото още не е израсло. Тогава се събират и корени (през септември-октомври или през март), тъй като на двугодишните репеи корените стават кухи и са негодни за лечебни цели.
Репеите са и медоносни растения. Пчеларите отчитат като благоприятен у нас за събирането на цветен нектар и прашец периода от 8 юли до 15 септември.Дават се сведения, че от един хектар буренак от репеи, могат да се съберат от 100 до 600 кг мед. Освен от пчелите, цветовете на репеите се посещават и от други насекоми - любители на цветната храна, както ще се види от снимките по-долу.
Това е общото, което може да се каже за репеите. В България или поне в софийските паркове, най-разпространени са следните два вида: Голям репей (Arctium láppa L.), наричан още Обикновен репей и Мъхнат репей (Arctium tomentosum Miller), наричан също Паяжинест репей. Разликата между двата вида е, че първият достига до относително по-голяма височина - сочат се даже невероятните 3 м. Най-отличителни са обаче, топчестите кошнички. Обвивните листчета на цветовете на Големия репей са зелени и голи. Докато при Arctium tomentosum, кошничките са обвити с вълнеста паяжина.
Автор текст и снимки : К. Гербов -nauka.bg/forum
Мъхнат репей (Arctium tomentosum Mill.)
Голям репей (Arctium láppa L.)
НАУЧНИ ДОКЛАДИ ОТ ИЗСЛЕДВАНЕ И АНАЛИЗИРАНЕ НА РАСТЕНИЕТО
1. Гастрозащитен активност на екстракта от хлороформ от корени от Arctium Lappa L. , диоритик - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18498717
2. Антиоксидантно и противовъзпалително действие http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8874669
3. Хепатопротективно действие на Arctium Lappa - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10999435
ПОЛЗВАТ СЕ КОРЕНИТЕ НАЙ-ЧЕСТО !
==========================================
Репей
bilki.pharmacy-bg.com
Репей - Действие и приложение:
Вътрешно:
Репеят помага при бъбречни камъни, подагра, гастрит, язва на стомаха, диабет, подагра, ревматизъм, артрити, болести на ставите и устната кухина. Корените на лечебното растение се препоръчват от билкарите и при малария, газове, бронхит. Отвара от семената се пие срещу световъртеж.
Външно:
Растението се използва при контузии и наранявания, изкълчвания, разширени вени, при изпъкнала кост на палеца на крака, а също и за налагане при ревматизъм, натъртване, подагра. Настойка от корените, накиснати в терпентин (1:10), се използва за мазане при ревматизъм и шипове. Сварените листа се препоръчват за налагане на лапи при ревматизъм, подути лимфни възли, рани от изгаряния, хемороиди. Приготвя се и отвара за укрепване на косата при косопад. Помага при прекалено мазна кожа и при акне.
Репеят помага при бъбречни камъни, подагра, гастрит, язва на стомаха, диабет, подагра, ревматизъм, артрити, болести на ставите и устната кухина. Корените на лечебното растение се препоръчват от билкарите и при малария, газове, бронхит. Отвара от семената се пие срещу световъртеж.
Външно:
Растението се използва при контузии и наранявания, изкълчвания, разширени вени, при изпъкнала кост на палеца на крака, а също и за налагане при ревматизъм, натъртване, подагра. Настойка от корените, накиснати в терпентин (1:10), се използва за мазане при ревматизъм и шипове. Сварените листа се препоръчват за налагане на лапи при ревматизъм, подути лимфни възли, рани от изгаряния, хемороиди. Приготвя се и отвара за укрепване на косата при косопад. Помага при прекалено мазна кожа и при акне.
Репей - Описание:
Репеят е двугодишно тревисто растение. Достига до 15 см височина, цветовете му са червеникаво-виолетови, разположени на върха на стъблото. То пък е силно разклонено. Коренът е дълъг сиво-кафяв отвън и бял и месест във вътрешността. Билката цъфти през юли и август, а расте по влажни и необработени места в цялата страна. Най-лесно ще я намерите в предпланинските и полски райони, из храсталаците, горите, мочурливите и влажни места.
Репей - Използвани части:
За лечебна цел се използват главно корените на едногодишните растения,
вадени през октомври-ноември или през март. Корените на двугодишните са
кухи и негодни за лечебни цели. Ще ги разпознаете по това, че
едногодишните растения нямат стъбло, а само листа. Коренът внимателно се
изважда от земята, измива се добре и се пуска за няколко минути в
гореща вода. След това се нарязва на ситно и се суши на сянка. Съхранява
се в добре затворен съд, защото много лесно се овлажнява. Корените на
репея са богати на инулин (пребиотик, който подпомага развитието на
Bifidus бактериите в храносмилателния тракт)
Репей - Лечебни съставки:
Корените съдържат протеини, етерично масло, гликозиди, фитосттерин,
танини, мазнини, органични киселини, микроелементи, горчиви вещества,
дъбилни вещества, слузни вещества и др.
Репей -Къде се среща?
Репеят е растение, което се среща в Европа и Азия. Лесно е да се открие и да се разпознае, тъй като по принцип расте до огради и пътища.bilki.pharmacy-bg.com=================================================================
Използва се като средство за изчистване, за отделяне на отровите от организма, при кожни проблеми, артритни болки. В Китай семената от репей се използват за лечение на плеврит и настинка, която протича със суха кашлица и възпалено гърло. В Индия и Русия билката е популярно средство за лечение на рак.
Най-общо репеят стимулира обмяната на веществата; има диуретично и потогонно действие; регулира кръвното налягане и захарта; унищожава токсините в кръвта; помага при хемороиди, акне, косопад, подути лимфни възли, разширени вени, чернодробни заболявания; стимулира секрецията на жлъчка; премахва пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур; използва се при лечение на дерматити, екземи, себорея; помага при чернодробни заболявания. Смята се, че репеят има противотурморно действие при чернодробни заболявания.
Маслото от репей е отлично средство за подхранване на миглите и ноктите. Освен това е незаменимо средство и в грижите за косата. То усилва капилярното кръвообращение и възстановява обмяната на веществата в кожата на главата, като същевременно укрепва и подхранва корените на косата. Използвайте масло от репей при цъфтеж на косата; за подхранване на изтощената коса; при наличие на косопад и пърхот; за възстановяване на блясъка на косата.
Народна медицина с репей
За да си направите запарка са ви необходими сушени корени от репей. 2 ч.л. смлени изсушени корени се заливат с 400 мл вряла вода, варят се около 5-6 минути и се оставят да престоят 6 часа, след което се прецеждат. Пие се по 100 мл от запарката, 3 пъти дневно преди хранене.Извлек от семена на репей се прави като 1 ч.ч. леко счукани семена се заливат с 400 мл студена вода и се оставят да престоят така една нощ. На сутринта извлекът се прецежда и се пие по 100 мл, 3 пъти дневно преди хранене.
Вреди от репей
Репеят не бива да се употребява от кърмачки и бременни жени.Източник :gotvach.bg
=================================================================
Гел против пърхот с екстракт от репей
И други продукти на този производител - http://www.chimatech.bg/catalog/bg/medicinska-kozmetika/
Голям репей Лопух малый (малък репей ) тук |