За намазване биха могли се ползват няколко налични на българският пазар ветеринарни стоматологични и козметични продукта , които обаче са в съчетание с други съставки освен камфор. :
1. Камфор-Салициликум (Сигма Провадия)
2.Антифлегмин мазило
3.ХЛОРФЕНОЛ КАМФОР Индия (Концентриран разтвор!!! )
4.Маска за лице за мазна кожа с мента, камфор и хума 30 мл
250 МЛ -22лв. - ТУК
Към тази маска може да бъде добавен камфор на прах за да се постигне нужната концентрация ,посочена по-горе в рецептата.
5. Камфора на прах - Индия - Химакс ( не е посочено дали е синтетична или натурална )
Изибражение Фрамар |
Камфоровото дърво (Cinnamomum camphora) представлява растение, което достига до 40 метра височина. Принадлежи към семейство Лаврови. То се среща в диворастящ вид в Южен Китай и на остров Тайван.
Състав на камфора
Суровият камфор се добива от камфорово дърво под формата на бяло кристално вещество. Всички части на дървото съдържат етерично масло – корените 8%, дървесината около 4%, клоните до 2%, листата около 1,8%.
Ползи от камфор
Обикновено камфор се използва външно за облекчаване на ревматични и артритни болки, болки в гърба и невралгия. Може да се използва за кожни проблеми като херпес, измръзнали места, обриви на устата, за втриване в гърдите при бронхит и други белодробни инфекции.
Камфорът много често се прилага за парни инхалации, целящи да намалят кашлицата. Тези инхалации имат местно обезболяващо действие и премахват секретите.
Когато крем или мазило, което съдържа камфор се втрие в гърдите, гърба или гърлото, телесната топлина спомага за отделяне на камфорови пари и щом те се вдишат, спомагат за разлагане на слузта и облекчаване на задръстените дихателни пътища.
Когато камфор се прилага върху кожата като мехлем, той действа като много добро противораздразващо средство, което стимулира нервните окончания и спомага за намаляване на болката.
Студени компреси от камфор се използват при навяхвания и контузии. Много малки количества от камфоровото масло, добавени в кремове, са достатъчни за облекчаване на възпалителни заболявания и премахване на зачервявания. Той е изключително полезен срещу акне и напукани ръце.
Камфорът облекчава слънчеви изгаряния, помага при сърцебиене и коронарна болест, използва се при хронична сърдечна недостатъчност. Действа благоприятно на сърдечния мускул.
Вреди от камфора
Камфоровото масло е много силно, поради което трябва да се употребява с повишено внимание. Предозиране с камфор може да доведе до повръщане и гърчове.
Бременни жени, хора, страдащи от астма и епилепсия, не бива да използват маслото.
Източник : http://www.edna.bg