вторник, 27 декември 2016 г.

ЗДРАВА ИМУННА СИСТЕМА -ДЕЦА

1. Сироп бъзак  (Sambukus embulus ) храстовиден , полски бъз.

РЕЦЕПТА ПО ДИМКОВ:



- Сутрин на гладно , може в сок или разреден с вода. Неразреден е много сладък и може да предизвика задавяне . 

        Профилактика (2-3 месеца годишно от м. октомври )

    * ДЕЦА от 1 до 5 години - 1 каф. лъжичка (2,5 мл) - сутрин
    * ДЕЦА ОТ 6 до 12 години - 1 ч. л. ( 5 мл. ) - сутрин
    * ВЪЗРАСТНИ и ДЕЦА над 12 год и 45 кг телесно тегло - 
    1 с.л. - сутрин

  Терапевтични дози :

Удвоява се профилактичната доза за всяка възрастова категория .
 * Всички дози се консултират с лекуващият лекар. Данните са само информативни. 

2. Мед от кориандър за деца над 3 години .
3. Сусамов тахан 
4. Ябълков пектин 
5. Разтворими растителни фибри 
6. Семе от коприва  

Четете тук от подробни медицински проучвания : БЪЗАК ( Sambucus ebulus ) - НАУЧНИ ДОКЛАДИ


Аз лично го държа 14-20 дни , на слънчево място (на източен прозорец ) , след което го сипвам в тензух да се изцежда за 2 дни . Готовият сироп се налива в тъмни СТЪКЛЕНИ бутилки и се затваря с коркова тапа , съхранява се в хладилник или на тъмно , хладно и проветриво място .
N.B. 1.Не е желателно плодовете и сиропа да имат досег с метални прибори ! За почистването от чепчиците да се ползва пластмасова виличка . 
2. Бурканите НЕ се затварят с капачки , а само с марля - с конец или ластик. 
3. Не е подходящо за деца под една година или само след консултация с педиатър.
1. БЪЗАК В ТРАДИЦИОННАТА МЕДИЦИНА - МУ ВАРНА Oskan Tasinov, Yoana Kiselova-Kaneva, Diana Ivanova  http://press.mu-varna.bg/ojs/index.php/ssm/article/viewFile/319/319

2. Cytotoxic Effects of Ethyl Acetate Extract of Sambucus ebulus Compared With Etoposide on Normal and Cancer Cell Lines - http://www.phcog.com/article.asp?issn=0973-1296%3Byear%3D2009%3Bvolume%3D5%3Bissue%3D20%3Bspage%3D316%3Bepage%3D319%3Baulast%3DShokrzadeh#.WBUQ_YGTl6c.facebook

3. Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Sambucus ebulus rhizome extract in rats- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9705014

4.ПРОТИВОПАРАЗИТНО ДЕЙСТВИЕ НА КОРЕН БЪЗАК -

Anti-giardial activity of Sambucus ebulus - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23884825

Игор Буковски - " Лечебник " Бани на тялото

Водата и билките — най-доброто лекарство


 Преди главата за чудесата на лечението с горещи бани и добавка на отвара от билки, автора на „Лечебника“ се обръща към всеки с молба да прочете тази глава с особено внимание. Лечебният ефект от предлаганите бани при цялата им простота е огромен. Най са полезни баните с отвара от дървени стърготини. Именно стърготините имат най-голямо съдържание на етерични масла, на вещества, помагащи лечението на ревматизма, болестите на кръвта, кожата, прекомерното охлаждане на организма. Напомняме ви рецептата. За една пълна вана се взима един килограм стърготини, които се изсипват в торбичка, залива се с вода, чака се да заври, настойката остава в съда няколко часа. Течността се излива в гореща вана. Във ваната се седи 20–45 минути — в зависимост от състоянието на сърцето.
 Много е полезно въздействието на баните за възстановяване на правилната обмяна на веществата, при появата на камъни в черния дроб и бъбреците, при подагра, конвулсии, болки в жлъчния мехур, червата, стомаха, бъбреците.
 Ето още няколко рецепти :


Хвощ. Нарязва се на ситно, залива се със студена вода, ври половин час, сетне се добавя към водата във ваната. Ако някоя рана дълго не заздравява, върху нея се слага марля, намокрена с отвара от хвощ. Резултатът не закъснява.
 Кора от дъб. Изсушава се, надробяла се, накисва се за няколко часа в студена вода, после ври половин час, прецежда се и се излива във ваната. Тази отвара смъква високата температура, зараства рани, лекува кожа, пострадала при измръзване.
 Аир. Коренът и зеленината се заливат със студена вода и се оставят да врят половин час. Такива бани много добре лекуват невроза.
 Лайка. Цветовете на лайката се заливат със студена вода и се варят 10 минути в добре затворен съд. Благодарение на голямото количество етерични масла, които съдържа тази отвара, баните с лайка лекуват външни и вътрешни възпаления, действат успокоително, премахват повишената невралгия.
 Листа от орех. Пресни или сушени листа се заливат със студена вода, оставят се да врят почти час в добре затворен съд. Тези бани прекрасно лекуват всякакви кожни раздразнения, лимфатичните жлези, действат успокояващо.
 Посевки. Както и стърготините, те се слагат в торбичка, заливат се със студена вода и се оставят да врят няколко минути. Тези бани са полезни за прекалено чувствителна кожа.
 Борови иглички. Заедно с цветчетата и шишарките се заливат със студена вода, врят половин час, след което се оставят в покой 12 часа. Баните с такъв екстракт имат удивителни качества — успокояват, укрепват нервите и сърцето, помагат при безсъние, лекуват ревматизъм, спомагат за отслабване. Имат още един съпътстващ ефект. Вдишването на пара от ваната облекчава, а и дори лекува катари на горните дихателни пътища, астма, белодробни заболявания.
 Тези бани са полезни и за оздравяващите след тежка болест. Те бързо възстановяват силите на отслабналия организъм.
 Валериана. Добавката на отвара от валериана е полезна за тези, на които е необходимо успокояването на нервите, премахването на прекомерната възбуда, регулирането на сърдечния ритъм след нервен стрес и вълнение; понижаването на кръвното налягане.
 Още две рецепти от „Лечебника“.
 В пълна вана се слагат два килограма сол. Разтворът помага за отделянето на ненужните вещества през кожата, подобрява достъпа на кръвта в кожата. Въздейства на обмяната на веществата, подмладяла кожата, придава чувство на бодрост и свежест.

 При простуди, ревматични болки в ръцете и краката е добре, да се правят бани на ръцете и краката с добавка на синап. 5–8 лъжици, синап се сипват в много гореща вода. Тази баня не бива да трае повече от 5–10 минути. После крайниците трябва да се изплакнат с чиста вода, да се разтъркат добре със суха груба кърпа, след което лягате в затоплено легло, обувате вълнени чорапи, пиете горещ чай или отвара от билки с мед. Простудата ще мине веднага, ще изчезнат болките в ставите, ще спите дълбоко и спокойно.

понеделник, 26 декември 2016 г.

КАТРАПС - ВАКСИНА ТУБЕРКОЛОЗА РАК

СОФИЯ

Проф. Нася Хаджиева и Доц. Михаил Петров,


Адрес на кабинета: Ул. "Хан Крум" №43;

Прием: Понеделник, Вторник и Сряда;

Раб. време: От 14:30 до 16:30 часа.



СЛЕД ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСВАНЕ:

НА ТЕЛ: 0886 615 724

Г-жа Мая Александрова





Проф. Д-р Нася Хаджиева, дм.

Е-mail: nasya@omega.bg



Доц. Д-р Михаил М. Петров, дм.

Мобилен: 0877 220 480

Е-mail: mishopetrov23@yahoo.com



GPS-координати:

42о 41' 09.50" С; 23о 19' 36.30" И






Пловдив (кликни в/у картата)

Пловдив (кликни в/у картата)

ПЛОВДИВ

Д-р Спасова и Дора Хаджиева

Адрес на кабинета: Ул. "Волга" № 43;

Прием: Понеделник, Вторник, Четвъртък и Петък;

Раб. време: От 10:00 до 12:00 часа;

Телефон: 032 64 36 24;

Мобилен: 0888 710 095;

Е-mail: spartak@spartakhadjiev.com



GPS-координати:

42о 08' 42.00" С; 24о 43' 55.00" И







ВАРНА

Приемът се състои веднъж в края на всеки месец,

след предварително записване !

Записването става в рамките на текущия месец,

само в работни дни от 10:30 до 17:30 часа,

на телефон: 0889 514 861 - Г-жа Яна Георгиева.





Схеми на местоположението на кабинетите на английски (латиница):


SOFIA (english)

SOFIA (english)
PLOVDIV (english)

PLOVDIV (english)

четвъртък, 22 декември 2016 г.

АЛОПЕЦИЯ , КОСОПАД , КОСОПАС

Рецепта на Елена Тошева 
(споделен личен опит на нейна близка )

Пресен корен от хрян (да не е повехнал и мек ) се настъргва и  пълни в едно бебешко бурканче - 2/3 от него. Залива се със силен спирт , затваря се плътно и се оставя да престои 10 дни . 
След този период се разклаща няколко пъти и се прецежда . С тази тинктура се намазва цялата коса в корените с памучен тампон като се набляга на засегнатият участък . След нанасяне не се отмива и се спи така . Процедурата продължава около 15 - 20 дни . Може да се повтори след месец или два . 
gotvach.bg
Hera.bg - Хрян – лютиво здраве



неделя, 18 декември 2016 г.

БЪЗАК ( Sambucus ebulus ) - НАУЧНИ ДОКЛАДИ



1. БЪЗАК В ТРАДИЦИОННАТА МЕДИЦИНА - МУ ВАРНА Oskan Tasinov, Yoana Kiselova-Kaneva, Diana Ivanova  http://press.mu-varna.bg/ojs/index.php/ssm/article/viewFile/319/319

2. Cytotoxic Effects of Ethyl Acetate Extract of Sambucus ebulus Compared With Etoposide on Normal and Cancer Cell Lines - http://www.phcog.com/article.asp?issn=0973-1296%3Byear%3D2009%3Bvolume%3D5%3Bissue%3D20%3Bspage%3D316%3Bepage%3D319%3Baulast%3DShokrzadeh#.WBUQ_YGTl6c.facebook

3. Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Sambucus ebulus rhizome extract in rats- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9705014

4.ПРОТИВОПАРАЗИТНО ДЕЙСТВИЕ НА КОРЕН БЪЗАК -

Anti-giardial activity of Sambucus ebulus - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23884825


5.Резултати от проучвания на антиоксидантен капацитет на полифеноли на плодовете на двате вида бъз е тук:
(Бъз  -Sambucus nigra И  Бъзак, бъзей, бъзовина - Sambucus ebulus )

    *Таблица със садържанието на плодовете черен бъз (sambucus nigra). Таблицата се намира на 4-та страница в този документ.   http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_HMPC_assessment_report/2013/04/WC500142245.pdf


6.Подробна информация за бъзак ( Sambucus ebulus )


 - ЧРЕЗ ПРЕВОДАЧ - ТУК

5. МОЩЕН ЛЕК СРЕЩУ РАКА - http://lekzanas.blogspot.bg/2014/08/20.html?spref=fb

4.

събота, 17 декември 2016 г.

"Опитомяване на Дявола" от Светлана Йонкова

Искам да споделя един откъс  от книгата на  Светлана Йонкова "Опитомяване на Дявола" - разказ по  по действителен случай от живота на авторката , който дава много надежда за хората търсещи лек за нелечими от съвременната медицина случаи .

 " Дано Бог даде най-доброто на всички болни деца Преди 18 години се роди моят внук - в шестия месец, с двустранен мозъчен кръвоизлив, недоразвити дробове и т.н. Никакъв шанс за живот, а за нормален живот, т.е. здраве - да не говорим. И на дъщеря ми също й казаха, че е млада и ще си роди друго, но тя ревеше като магаре и повтаряше, че си иска това бебе. Естествено. И тогава разбрах каква сила носи в себе си вярата. Дотогава само допусках, че има някаква сила, но живеех в съмнения. И изведнъж , докато молех за здраве и палех свещичка /ах, колко усърдни ставаме във вярата си, когато сме на зор!/, видях, че над една от иконите, почти на тавана, пише: "Това за човек е невъзможно, но за Бог всичко е възможно". Сякаш светкавица проряза съществото ми. Сестрите ми са лекарки и бяха категорични, че няма какво да се направи. Да, но от медицината. А от Бог? В този момент жената, дето продава свещички, се приближи и ме попита защо изглеждам толкова отчаяна. Разправих й всичко и тя ми каза да го кръстим. Обясних, че е в кувьоз, целият в маркучи, на кислород, плазма и кръвопреливане - и няма да ми го дадат да го нося в църква. Тогава тя ми даде светена вода и каза лекарката да го кръсти, без да го вади от кувьоза - и ми написа на едно листче какво да му прочете. Лекарката излезе разбрана и го кръсти. И - о! чудо! - детенцето изведнъж "закова" в състоянието, в което беше, и след няколко дни започна да наддава по мъничко. След три месеца го изписаха - беше вече 2 кг. И почна едно ходене по мъките - дойде време да прохожда - не може, да проговаря - пак нищо. И други проблеми. Няма да ти разправям всичките патила, но все си повтарях, че за Бог всичко е възможно. Не бих казала, че този Бог си го представям точно като Христос или Свети Дух, а по-скоро като онова огромно чудо, сътворило мирозданието. И докато се борех за Гошко, вярата ми от ден на ден укрепваше... с времето почнах да откривам точните хора, точните билки, точните книги. Сега Георги е на 18 г., жив и здрав, отличник е и се кани да кандидатства в Консерваторията оперно пеене. Защо  пиша всичко това? Защото от гледна точка на медицината той не би трябвало да съществува. Мили майки и бащи , зная колко трудно е човек да разсъждава положително, когато такава скръб го дави, но запомнете, че на никого Господ не дава по-голяма кошница от тази, дето може да носи. Много бих се радвала, ако можех да  посоча на всички търсещи подходящ лекар или лек , но за съжаление не мога. Това обаче не означава, че няма такъв. Просто вярвайте, "почукайте - и ще ви се  отвори!" А между впрочем искам да  кажа за един лечител - Никола Стоянчев се казва - който лекува с молитва. Преди време бях ходила при него да се молим за здравето на племенника му, когото едва не изтървахме тогава / той е с улцерозен колит/ - и оттогава той е в ремисия. Кабинетът на Никола Стоянчев се намира на площад "Славейков" - точно зад гърба на статуята с двамата писатели. На партера има портиер, той може да  каже на кой етаж е /понеже вече не помня/. Но ако се изпише в гугъл "Никола Стоянчев", предполагам ще излезе  пълна информация и телефон/адрес. Моля се с цялата си душа всички болни да намерят лек ! От сърце!

Бронхиална астма - Билколечение

Бронхиалната астма е заболяване на алергична основа  ,  което се проявява с пристъпи на задух заради спазми на бронхите. При това заболяване периодически се появява задух и кашлица , особено се обостря по време на вирусни и бактериални инфекции на дихателната система.

Рецепти :

- Лечение с лук - 40 главички арпаджик се сваряват на бавен огън до омекване , Изваждат се и се изцеждат много добре от водата . Заливат се с 500 мл. студенопресован зехтин и се смачква (стриват ) с дървено чукало . От това пюре болният взима по 1 с.л. - сутрин и вечер . За деца под 5 години - 1 каф. л. , за деца от 5 до 12 год. по 1 ч.л. - два пъти на ден преди или с храната .Ако не разполагате с арпаджик , може да се опита с лук.

- Лечение с мумийо - 4 г. мумийо се разтваря в 4 литра преварена или дестилирана вода . (за деца да НЕ е дестилирана , а само преварена изворна вода ! ) Взема се 3 пъти на ден по 1 супена лъжица (не метална ! ) - на гладно  , може с малко мед . За деца от 5 до 12 год. по 1 к.л - 2 пъти на ден .Пие се две седмици и се почива 10 дни .Да се спре изцяло консумацията на млечни храни .
- Инхалации или свещички с евкалипт

- Сок от черна ряпа с мед - 4-4 пъти на ден по 1 с.л. за възрастен
- запарка с черна ряпа - 2 пълни супени лъжици настъргана черна ряпа се заливат с 400 мл. преварена  вода , около 70 градуса (да не е вряща ) и се запарва за 1 час  . Това количество е само за деня и се изпива на 4 равни части на гладно или всичкото количество на веднъж вечер преди лягане . (на празен стомах )

http://www.genesha.ru/diseases/bronhialnaya-astma/

АНТИСЕПТИКА И АСЕПТИКА

АНТИСЕПТИКА И АСЕПТИКА

АНТИСЕПТИКА И АСЕПТИКА

ИСТОРИЧЕСКИ ДАННИ

Оперативното лечение винаги е свързано с нарушаване на целостта на покривните тъкани, с което се отваря входна врата за навлизане на бактериалната флора в организма на човека. В резултат се развиват тежки местни и общи възпалителни процеси, които могат да причинят смърт. С хирургичната намеса се постига излекуване на болния от определен патологичен процес, но същевременно се създават условия за възникване на друг, не по-малко опасен патологичен процес, който също представлява заплаха за живота на болния. Ето защо предпазването на оперативното поле от проникване на микроорганизми в него е основен проблем на хирургията.
I. В хилядолетната история на хирургията до втората половина на XIX в. не са познати причините за възникването на възпалителните усложнения след оперативните намеси и не се прилагат ефектни средства за предотвратяване на тези усложнения. Tежките гнойни, гнилостни, анаеробни и други инфекции довеждат до загиване на голяма част от оперираните болни. И в най-квалифицираните хирургични заведения следопееративният леталитет достига 60-70%. Дълго време това представлява пречка за развитието на хирургията.
Въз основа на наблюдения и практически опит се правят догадки, че възпалителните усложнения се дължат на проникване в раните на някакви “миазми” от външната среда, без обаче да се познава характера на тези миазми. Независимо от това още в древността се прилагат известни профилактични мерки. Още Хипократ разграничава раните взависимост от това, дали зарастват без или с нагнояване, и препоръчва лечение на гноящите рани чрез промиване с преварена дъждовна вода, спирт, вино и др. Древните индуси въвеждат наливането на кипящо масло раните и този метод се прилага повсеместно до средата на XVI в. По–късно Н. И. Пирогов препоръчва обработка на ръцете на хирурга, инструментите и превързочните материали със спирт, йод и сублимат.
II. Значителни заслуги за развитието на проблема за профилактиката на инфекциите в раните има унгарският акушер-гинеколог Игнац Земелвайс. Въз основа на точни наблюдения и анализ той установява пътищата за възникване и разпространение на родилната треска. В ръководената от него Виенска акушеро-гинекологична клиника леталитетът от родилна треска достига твърде високи стойности. Една трагична случайност му помага да прозре причината за този факт. Професорът по анатомия Колечка при аутопсиране на родилка, починала от родилна треска, се наранява, след което сам заболява и умира с клиничната картина на родилна треска. За предотвратяване на пренасянето на заразата върху родилките той въвежда задължителното измиване на ръцете с вода, сапун и разтвор на калциев хлорид преди влизане в родилната зала. В резултат само на тази мярка за период от около две години леталитетът от родилна треска намалява повече от пет пъти. Земелвайс обаче, непознавайки причините на родилната треска, предполага, че тя се дължи на някаква “трупна отрова“, която се пренася от починалите родилки върху здравите, но какъв е истинският характер на тази трупна отрова остава неизвестно. Поради това неговата книга, издадена през 1861 г., в която са описани клиничните му наблюдения и резултатите от провежданата профилактика, не получава разпространение и остава почти неизвестна.
Едва след като Луи Пастьор през 1863г. открива причинителите на ферментацията и гниенето и поставя основите на микробиологията, се създават истински научни предпоставки за решаване на проблема за профилактиката на възпалителните усложнения в хирургията.
III. Като се основава на откритията на Пастьор, английският хирург Джозеф Листер приема, че гнойните процеси в раните по своята същност наподобяват процесите на ферментацията и гниенето и също се причиняват от живи микроорганизми, които могат да бъдат унищожавани. Той разработва и публикува през 1867г. метод за предпазване на оперативните рани от инфекции посредством прилагане на химични вещества, притежаващи способността да унищожават микроорганизмите. Този метод се внедрява в хирургичната практика под названието антисептика (противогниене), дадено от самия Листер.
Като средство за унищожаване на микроорганизмите Листер използва карболовата киселина. Изхождайки от схващането, че микроорганизмите попадат в оперативната рана от въздуха, инструментите, шевните и превързочните материали, от ръцете на хирурга и неговите помощници, Листер подлага на обработка с 2-3% разтвор на карболова киселина всички тези източници на инфекция. Със специални апарати се пулверизира карболова киселина във въздуха на операционната зала. Ръцете на хирурга и неговите помощници, инструментите, шевните материали и всичко, което ще влезе в контакт с оперативната рана, се подлага на обработка с карболова киселина. След завършване на операцията върху раната се поставя специалната превръзка на Листер, състояща се от осем слоя марля, напоена с карболова киселина и покрита с гумена тъкан. Методът на Листер за предпазване на оперативните рани от инфекция бързо се разпространява във всички европейски страни. В резултат на неговото прилагане следоперативният леталитет, дължащ се на възпалителни усложнения, значително намалява. Скоро обаче наред с положителните страни на този метод започват да се появяват и някои съществени недостатъци. Карболовата киселина се оказва силно токсична. Вдишването на пулверизираните в операционната зала карболови пари причинява тежки увреждания на дихателните пътища и дори отравяния на персонала и болния. Измиването на ръцете с карболова киселина води до развитие на дерматити, екземи и разязвяване на кожата. Поставената върху раната с превръзката на Листер карболова киселина унищожава не само микроорганизмите, но и живите клетки на макроорганизма и причинява обширни некрози на тъканите. Всичко това охлажда първоначалния интусиазъм на хирурзите и методът на Листер се прилага в практиката в продължение на не повече от две десетилетия. Опитът да се замени карболовата киселина с други химични средства (сублимат, цинков хлорид, силициева киселина и др.) не довежда до по-добри резултати. В процеса на търсене на по-съвършени методи за профилактика на инфекциите в оперативните рани изказаната от Пастьор мисъл, че микроорганизмите могат да бъдат унищожени чрез висока температура, скоро намира приложение в хирургичната практика. Немският хирург Бергман и неговият асистент Шимелбуш разработват метод за унищожаване на микроорганизмите върху хирургични инструменти, операционното бельо, шевните и превързочните материали посредством въздействие с кипяща вода или нагрята водна пара. Така се появява нов метод за предпазване на оперативните рани от инфекция, при който унищожаването на микроорганизмите се осъществява с физични средства. Този метод получава названието асептика. Асептиката получава широко разпространение в хирургичната практика и химичните средства за борба с микроорганизмите се изоставят. Скоро обаче става ясно, че пълното им изоставяне е прибързано и неоправдано, тъй като не всичко, което влиза в контакт с оперативната рана може да бъде подложено нан обработка с висока температура – например ръцета на хирурга, кожата на болния в областта на оперативната намеса, самата оперативна рана при евентуално нагнояване и др. От друга страна, с развитието на химичната промишленост се произвеждат и внедряват в практиката все по-съвършени химични средства с висока антисептична активност и незначителна токсичност.
В съвременната хирургична практика антисептичният и асептичният метод се прилагат паралелно в целесъобразни съчетания и представляват единен комплекс от мероприятия за предпазване на оперативните рани от инфекции, обозначаван с обобщаващото название антисептика и асептика.
В литературата и практиката се използват и названията дезинфекция – за обозначаване на унищожаването на микроорганизмите с химични средства, и стерилизация – за обозначаване на унищожаването им с физически средства. Терминът асептика под формата на прилагателно се използва и за обозначаване на среда, в която липсват микроорганизми – например асептична зала, асептични материали, асептична рана и др.


АНТИСЕПТИКА

Антисептиката е метод за унищожаване на микроорганизмите извън човешкото тяло и вътре в него с помощта на химични средства. Химичните вещества, които имат способността да унищожават микроорганизмите се наричат антисептици. Една група антисептици имат бактерицидно действие – умъртвяват бактериалните клетки веднага при влизане в контакт с тях. Друга група действат бактериостатично – разстройват жизнените процеси и размножителните функции на бактериалните клетки, с което прекъсват по-нататъшното им развитие и размножаване.
Антисептичните средства, които се използват в медицинската практика имат различен химичен състав и принадлежат към различни химични групи. В зависимост обаче от целите, за които се използват, и за практическо удобство те могат да бъдат разделени в следните групи:

Антисептици за дезинфекция на помещения
Лизол (Lizolum) - органично съединение с мощни органични свойства. Използва се 3-6% р-р. През последните години прилагането на лизола се избягва поради способността му да предизвиква алергични реакции.
Хлорамин (Chloraminum) - антисептичните му свойства се дължат на освобождавания от него хлор. Прилага се 1% р-р за дезинфекция на помещения, а също и антисептична обработка на инструменти, използвани в септична среда като подготовка за следващата стерилизация. За тази цел хлораминът почти напълно замества лизола. Получава се от аптеките под формата на прах или готов разтвор.

Антисептици за дезинфекция на кожата
Йод-бензин (Jod-benzinum) – 0,1% р-р на йод-бензин. Използва се предимно за механично почистване на кожата. Бензинът разтваря мазнините по кожата и ги отстранява заедно с полепналите по тях нечистотии и микроорганизми. Йодът е в малка концентрация и оказва слаб антисептичен ефект.
Спирт (Spiritus vini) - употребява се в концентрации 70 и 96%. По-често за дезинфекция на кожата се използва 70% спирт, който има способността да прониква в порите на кожата и да оказва антисептично действие в дълбочината им. Чистият спирт (96%) предизвиква адстрингенция на кожата и свиване на порите.
Йод (Jodum) - използва се под формата на 5-10% р-р спирт-йодна тинктура. Има силно бактерицидно действие и се употребява за дезинфекция на кожата около рани, за антисептична обработка на кожата в областта на оперативното поле, както и за повлияване на повърхностни инфекции на кожата (фоликулити, фурункули и др.)
Меркурохром (Мercurochrom) - живачен препарат със силно бактерицидно действие. Използва се в 1-2% спиртен р-р за същите цели както и йода.
Рапидосепт (Rapidosept) - мощен антибиотик, в състава на който са включени дихлорбензиналкохол, изопропанол и глицерин. Използва се за обработка на ръцете на оперативния екип преди операция, както и на оперативното поле.
Хибитан (Hibitane) - 20% воден р-р на хлорхексидинов глюконат. Оказва мощно бактерицидно действие спрямо голям брой грам положителни и грам отрицателни бактерии. Разреден в стерилна вода или физиологичен разтвор (1: 1000) се използва за промивки на абсцесни кухини, инфектирани рани и гнойни процеси в телесните кухини.
Хибискръб (Hibiscrub) - представлява 4% р-р на хибитан с примес на съставки, предизвикващи образуване на пяна като сапун. Използва се за антисептична обработка на ръцете на оперативния екип и на кожата в областта на оперативното поле.

Антисептици за локално прилагане в рани
Кислородна вода - 3% воден р-р на водородния прекис. Използва се за промиване на рани. При контакт тъканите отделя кислород, който оказва бактерицидно действие особено върху анаеробните микроорганизми.
Калиев перманганат (Kalium hypermanganicum) - антисептичното му действие се дължи също на отделянето на кислород. Употребява се във воден р-р 0,5-1‰ за промиване на гноящи рани, фистули и гангрени особено при гнилостни и анаеробни инфекции.
Риванол (Rivanolum) - употребява се в р-р 0,1% за промиване на инфектирани рани, фистули и гнойни кухини.
Сулфонамиди - за локално приложение върху рани се използват препарати под формата на прах или мази. За тази цел най-често се използва препаратът сулфатиазол. Локалното прилагане може да се съчетава и с общо лечение със сулфонамиди чрез приемането им през устата или инжекционно.
Антибиотици - мощни средства за борба с патогенните микроорганизми За общо лечение при възпалителни заболявания се приемат през устата под формата на таблетки или капсули или се въвеждат инжекционно или по венозен път. При неправилни или недостатъчно приложение в бактериалната клетка се изработва защита срещу прилагания антибиотик и тя става резистентна спрямо него. Устойчивостта се предава като наследствен белег на следващите бактериални генерации и така се създават устойчиви спрямо някои антибиотици бактериални щамове. Това налага да се произвеждат голям брой антибиотични препарати с възможности за въздействие върху различни видове микроорганизми. За да бъде ефективно антибиотичното лечение, е необходимо предварително да се определят вида на бактериалния причинител на заболяването, неговата чувствителност спрямо различни антибиотици и да се прилага такъв препарат, спрямо който конкретния микроорганизъм има най-слаба устойчивост. Общото антибиотично лечение може да се съчетава с локално прилагане на антибиотици във възпалителното огнище - в телесни кухини (плеврална, перитонеална, ставна и др.), в бронхиалното дърво, в абсцесни кухини, върху рани. За приложение в повърхностни гнойни огнища и върху инфектирани рани се използват специални антибиотични препарати под форма на прах (Nemybacin, Brevicid), шпрей (Nebacetin, Oxycort и др.) или унгвенти.


АСЕПТИКА

Асептиката е метод за унищожаване на микроорганизмите с физични средства извън тялото на човека. В хирургичната практика на асептична обработка се подлагат всички предмети и материали, които през време на операцията и след нея ще влязат в контакт с оперативната рана - инструменти, операционно бельо, превързочни и шевни материали, ръкавици, дренажи и др. В качеството на физично средство за унищожаване на микроорганизмите най-широко с използва високата температура. Тя се прилага под различни форми, за което са конструирани различни стерилизационни апарати.
Водни стерилизатори Стандартните водни стерилизатори представляват метални правоъгълни съдове с вграден в тях електрически нагревател. При липса на стандартен воден стерилизатор могат да се използват кухненски съдове (тенджери, тави) с нагряване върху котлон или други нагреватели. При врене водата се нагрява максимално до1000 C. изваряването във воден стерилизатор продължава от 20 до 40 минути. В зависимост от вида на материалите, които се стерилизират и степента на тяхната замърсеност. Във воден стерилизатор могат да се стерилизират инструменти , спринцовки, ръкавици, катетри, конци и др. Инструментите предварително се измиват щателно с четка и сапун. Ако с тях е работено в септична среда, те трябва да престоят 24 часа в съд с антисептичен разтвор (хлорамин, лизиол) и след това се стерилизира. За да се предотврати отлагането по металните части на неразтворим варовик към водата се прибавя 1-2% натриев бикарбонат.
Сухи стерилизатори. Представляват метални камери с двойни термоизолационни стени и врати с приспособления за херметично затваряне. В тях въздухът се нагрява посредством електрически нагреватели до 160-2000C, продължителността на стерилизирането е 45-60 мин. Използват се за стерилизация на инструменти, стъклени или порцеланови предмети. Сухите стерилизатори обикновено се помещават в операционните зали и служат за едновременно стерилизиране на голямо количество инструменти необходими за оперативната дейност.
Автоклави – представляват апарати, в които стерилизацията се осъществява посредством въздействие с нагрята пара под налягане. Използват се автоклави с различни форми и обеми, но принципът на устройството и действието им е еднакъв. Всеки автоклав се състои от две отделни камери. В едната камера чрез загряване на вода с електрически нагреватели се получава пара, която навлиза под налягане във втората камера, където се поставят материалите за стерилизиране. В автоклава се стерилизират главно операционното бельо (чаршафи и престилки) и превързочните материали, но могат също да се стерилизират инструменти, спринцовки, шевни материали, катетри и др. Материалите, които ще се стерилизират в автоклав предварително се провеждат в барабани на Шимелбуш. Барабаните представляват цилиндрични или правоъгълни кутии с различен обем, с приспособления за плътно затваряне на капаците им. В страничните им стени има отверстия с устройства за отваряне и затваряне. След подреждане на материалите в барабана капакът плътно се затваря, страничните отверстия се отварят и барабанът се поставя в автоклава. След завършване на стерилизацията, барабаните се изваждат, страничните отверстия веднага се затварят и барабаните се отнасят в операционната зала, където се съхраняват в шкафове или на специални поставки. Продължителността на стерилизацията се определя от температурата и налягането на парата в стерилизационната камера, които се контролират със съответни измерителни уреди. При температура на парата 1150C в камерата се получава налягане 0,5 атм. и стерилизацията продължава 1 час. При температура 1200C налягането е една атмосфера и стерилизацията продължава 45 мин., а при температура 1340C, на което съответства налягане 2 атм. стерилизацията се осъществява за 30 мин. За да се контролира дали престоялите в автоклава материали действително са се стерилизирали във всеки барабан между материалите се поставят специални индикатори. Като индикатори могат да се използват прахообразни вещества (аморфна сяра, антипирин и др.), поставени в стъклени флакончета, които при температура над 110-1200C променят цвета си или се втечняват и кристализират. В съвременната практика най-често се използват импрегнирани хартиени лентички, които при висока температура променят цвета си.
За обеззаразяване на някои видове материали и особено за големи по размери обекти се прилага газова стерилизация с използване на етиленов окис или формалинови пари, които се получават от сублимацията на параформалдехид, произвеждан в таблетки. Материалите се поставят в херметично затворени камери, където се подлагат на действието на стерилизиращите газове. Съществуват големи по обем камери (асптори), в които могат да се анестезионни и други апарати, болнични легла.
Перспективен метод за стерилизация е облъчването на материалите с гама лъчи, но засега този метод има ограничено приложение - при специални условия.
В съвременната медицинска практика все повече се използват прибори за еднократна употреба - ендотрахеални тръби, катетри и др.

Подготовка на оперативния екип
Всички участници в екипа се подготвят за операция по еднакъв начин. Преди влизането в операционния блок те сменят облеклото с което работят извън него, и обличат блузи, панталони и обувки, предназначени за работа само в операционния блок. На главата се поставя шапка, върху носа и устата се поставя маска изготвена от четири слоя марля. Така подготвени, участниците в оперативния екип пристъпват към антисептичната подготовка на ръцете. Преди започването и от ръцете се свалят всякакви украшения - пръстени, гривни, часовници. Ноктите се изрязват ниско и гладко. Извършва се обикновено хигиенно измиване с вода и сапун до лактите. Антисептичната обработка на ръцете може да се извърши по различни методи, някои от които не се прилагат в съвременната практика. Необходимо е обаче да се познават всички известни методи, тъй като може да се наложи хирургът да използва онзи от тях, за който при дадените условия има необходимите средства и възможности.

Метод на Furbringer – ръцете се мият в продължение на 10 минути със сапун и четка. Измиват се последователно воларната, дорзалната, медиалната, латералната и най–важната пета повърхност – върхът на пръстите. След 5–7 минути четката се сменя с друга стерилна четка. Ръцете се подсушават и се обработват със 70% спирт в продължение на 3–5 минути. Допълнително се натриват със 0,1% сублимат в продължение на 3 минути. Продължителност на метода 25 минути.

Метод на Alfeld – Първите два етапа не се различават от предходния метод. Ръцете се подсушават и се обработват със 96 % спирт в продължение на 5 минути. Допълнително се намазват с 10 % йодова тинктура. Продължителност на метода 25 минути.

Meтод на Спасокукоцки - Кочергин – след измиване на ръцете със топла вода и сапун се мият последователно по 3 минути в два легена в които е поставена топла стерилна вода и liquor ammonii caustici 0,5%. Ръцете се подсушават и в продължение на 5 минути се обработват със 70% спирт. Продължителност на метода 15 минути.

Съвременен метод – ръцете се измиват до лактите със сапун. След това ръцете се натриват със 5 мл хибискръб в продължение на 3 минути. Изплакват се със топла стерилна вода. Поставя се същото количество хибискръб, но този път втриването продължава 2 минути. След измиване със стерилна вода ръцете се подсушават. Не се препоръчва употребата на спирт след употреба на хибискръб, тъй като се унищожава тънкия филм който препаратът създава върху кожата. Следва обличане на стерилна престилка и поставяне на ръкавици (открита или закрита техника).


Подготовка на оперативното поле
Под оперативно поле се разбира онзи участък от повърхността на тялото, в центъра на който се извършва оперативния разрез. Кожата в областта на оперативното поле също представлява източник на инфекция и подлежи на антисептична обработка. В навечерието на операцията болният се изкъпва. В деня на операцията преди въвеждането му в операционната зала кожата в зоната на оперативния разрез се избръсва. Не е правилно бръсненето да се извършва предишния ден, тъй като често се получават повърхностни наранявания на кожата, в които до следващия ден се развива възпалителен процес. Антисептичната обработка на оперативното поле се извършва след поставянето на болния на оперативната маса.

Класически способ – полето трикратно се намазва с йодбензин като почистването се извършва от центъра към периферията. Следва двустранно намазване с 70% спирт. Не се използва 96% защото коагулира белтъците и запушва порите на кожата, с което се пречи на третият етап в подготовката – намазване с 5–10 % йодна тинктура. Йодбензинът е слаб антисептик, но добър разтворител отстраняващ мазнините и мъртвите епителни клетки върху кожата, за да могат да се унищожат намиращите се там бактерии от спирта и йодната тинктура.

Съвременни способи – задължително оперативното поле се почиства с топла вода и сапун, след което се подсушава. Следва намазване с хибитан, хибискръб, бетадин или бетаизодон. Последните два препарата имат преимуществото пред хибитана и хибискръба с по–бързото си антисептично действие. Практически след намазване на оперативното поле с тях операцията може да започне веднага, докато ако се използват хибитан или хибискръб почистването трае 3–5 минути. Бетадинът и бетаизодонът имат и преимуществото, че улесняват залепването на различните видове залепващи се фолиа. Дезинфектираното оперативно поле допълнително се огражда от всички страни със стерилни чаршафи или лепливо фолио /дермопласт/.
Антисептичната обработка на оперативното поле по описаните способи не води до пълна стерилност на кожата. По време на операцията с потния секрет от дълбочините на порите излизат на повърхността живи микроорганизми, които могат да попаднат в оперативната рана. За да се предотврати това, оперативната рана щателно се изолира от околната кожа. Това се постига посредством фиксиране към ръбовете на раната на стерилни марлени компреси чрез зашиване или прикрепване със защипващи инструменти, така че околната кожа, макар и дезинфекцирана, да не влиза в контакт с ръбовете на раната, ръцете на оперативния екип, инструментите, извадените от кухините органи. За същата цел се използва и специално полиетиленово стерилно фолио, лепливо от едната страна, което се залепва върху кожата и разрезът се прави през него.
След завършването на операцията оперативната рана се покрива със сухи стерилни марли, които се фиксират чрез залепване. През първото денонощие след операцията между ръбовете на раната обикновено изтича малко количество кръв и лимфа, които се поемат от превръзката и представляват благоприятна среда за развитие на микроорганизми. За това на следващия ден или най-късно на третия ден след операцията превръзката трябва да се смени. До свалянето на кожните шевове и няколко дни след това оперативната рана трябва постоянно да е защитена със стерилна марлена превръзка

Илачи при разболяване тип настинка и грип

В сезона на зимните неразположения сме и искам да споделя с какво се лекувам при първи симптоми. Със същото се лекувам и при летни симптоми 😀 . Не искам да дърпам дявола за опашката, но от както редовно тренирам, постепенно намаляха гнойните ангини, а от почти 4 години не съм имала гнойна ангина!


Това за мен е невероятно постижение, защото 2-3 пъти годишно имах гнойна ангина, която преминаваше в тотално запушване на носа и страаашни сополи (като вода, гъсти, цветни, нищо не ми се спестяваше). Ходех с капки за нос в чантата и след всяко запушване на носа се пристрастявах към тях и ми трябваше по 1 месец да ги откажа. Беше кошмарен период. Тогава разбрах, че единственото, което искам е да съм здрава!
Мисля, че тренировките и храненето ми помогнаха да съм по-здрава, също това, че спрях да ходя на работа в офис тип отворено пространство, където от 40 души винаги имаше някой болен. В съчетание със слабия ми имунитет, постоянното излагане на вируси ме разболяваше много често.
Това вече е в миналото.
Помня кога беше преломният момент, защото беше много стресиращо за мен. Февруари 2010 година бях планирала екскурзия с родителите ми до Истанбул, а през април до Барселона (баща ми е футболен фен и имахме билети за мач на Camp Nou).
От декември 2009 започнаха една гнойна ангина, втора гнойна ангина… В началото на февруари 2010 година се чувствах много зле – зверски запушен нос, постоянно се ослушвах гърлото ми добре ли е, дали пак не ми дращи, светех си с лампа в гърлото дали има бели налепи по сливиците (със седмици си живеех с тях, особено след като отказвах да пия антибиотик за ужас на личната ми лекарка; и да го пиех все тая, минаваше ми докато го пия и след 3 седмици пак налепи …).
Точно преди екскурзията до Истанбул отново бях с нос и гърло, много се ядосах (беше ме страх да пътувам..), изхвърлих всички капки и мазила за нос. Изхвърлих всички смучещи неща за гърло – навсякъде имах опаковка от нещо – в колата, в чантата, в джоба на якето … Защото гърлото ме хващаше често.
Носът ми беше зверски запушен, даже капки като сложех не можеха да влязат и да подействат. От запушения нос имах чувството, че имам огромна глава, сякаш раздут балон. Не можех да спя и това ме правеше раздразнителна, в лошо настроение … Загубих си гласа за 1 седмица (много лесно си губех гласа, даже и сега, ако дълго време говоря, усещам, че започва да спада). Ужасен период, чак 4 години след това не ме е страх да си го спомнян.
Реших, че ако трябва ще се мре, но няма да пия повече нищо и няма да си пъхна нищо в носа! Бях много категорична, обхвана ме еуфория и решимост (налудничава, да живее лудостта!).
Звъннах на личната ми лекарка и й казах, че искам лекар уши нос гърло – добър и да не ми предписва лекарства. Явно съм звучала много налудничаво, защото веднага ми даде координати на лекар във ВМА София (не помня името му 🙁 ). Отидох там, зачаках опашка. Дойде ми реда – влизам и от вратата започвам „Няма да пия никакви лекарства, не мога да дишам, така съм от много време, лекарствата не ми помагат, няма да пия лекарства…“ повтарям едно и също и не давам да се обади, че може да каже нещо за лекарства 😀 .
Човекът ме видя, че съм отчаяна, но категорична. Успокои ме, прегледа ме и каза, че нямам механични повреди и че ще ми предпише лекарства, които са народни, билкови рецепти, които някой се е сетил да опакова като продукти.
Мислех, че ме работи, за да пия лекарства, но взех рецептата и така попаднах на:
Анисол капсули на доктор Тайс. Прочетох, че съдържа само анасоново масло (и помощни вещества, но не беше страшно на фона на всичко, с което се бях тъпкала). 5 дни пих 3 пъти на ден по 1.

Следващите 5 дни 2 пъти на ден по 1 капсула ГелоМиртол– екстракт от евкалипт. След като приема хапчето се чувствам като коала 🙂

Обаче това, което ми помогна да устоя бяха лентички за хъркане. Искам да дам Нобелова награда на този, който ги е изсмилил! Благодаря на този човек от цялото си сърце. Само, този който не е можел да диша с дни и нощи ще ме разбере. Лентичките против хъркане според мен са новите капки за нос. Представляват лепенка, на която има твърда пластмасова пластина.

Като залепиш лепенката на двете ноздри през носа, лентата се опитва да се разгъне навън и така разширява носа механично, така че надутата лигавица вече не се допира до стените на носа и се процежда въздух! Гениално! Супер простичко! Единственият недостатък е, че не може да се ползват повече от 12 часа, но за мен беше достатъчно, защото можех да спя!
С анасона и лентичките започнах да се чувствам добре, повярвах си, че мога да се справя сама (без лекарства)! Заминах за Истанбул с отпушен нос, не ме болеше гърлото, само зверси сополи имах. Реки от сополи, ама много, на всеки 20 минути вадех страаашни количества. Откъде идваше всичко това, как се побираше в носа ми?
И така днес вече се чувствам силна. Ако дойде неразположение го посрещам със сила и без страх. Приемам го като изпитание, което трябва да премина. Обаче от началото на 2010 няма гнойни ангини 🙂
Започнах да чета много, ама мноооого. Така открих ензимите Serrazimes (на Now Foods) – гаргара с тях при първи симптоми на дращене по гърлото ме държеше далече от гнойната ангина.

Разтварях 3 капсули в чаша вода. С малки глътки правех гаргара на гърлото и цялата уста. Представях си армия от ензими, която изяжда бактериите по сливиците и устата. Дали от ензимите, дали от визуализацията и вярата ми, това ми помагаше винаги да не се стигне до налепи. За 2-3 дни ми минаваше дращенето.
Имах период, в който не ходех никъде без тези ензими, при всяко пътуване бяха в куфара ми! Не мога да се сетя кога спрях да разчитам на тях и вече не ги нося с мен. Даже за снимката се чудех дали имам останала опаковка (с изтекъл срок на годност е, може би от 2 години не ги използвам).
Текущите ми илачи при първи симптоми на неразположение:
Ашваганда на прах (Индийски женшен). 2 пъти на ден на гладно по 1 равна 1 ч.л. сутрин и преди вечеря. На опаковката пише да не се приема от бременни.
През деня пия чай:
Куркума – 1 равна с.л. заливам с вряла вода в 1 чаша – не повече от 2 такива чая на ден. Куркумата не трябва да се приема повече от 4 дни. Гадничко е на вкус 😉
Джинджифил – настъргвам 2 см и заливам с вряла вода, ужасно е люто и по този начин на обичам джинджифил. Обичам да готвя с него.
Анасон – продава се в билкови и нормалните аптеки, варя си чай
Лайка
Когато усетя неразположение почти не ям. Някой плод/зеленчук за енергия и много течности. Най-много витамин C има в магданоза, червената чушка и кивито – трите могат да станат на салата с лимонов сок.

Източник : fitnesinstruktor.com

СЕДЕФЧЕ И РАК

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691513000252

Volume 55, May 2013, Pages 202–208


Състав и антиоксидант, противоракови и противовъзпалителни действия на Artemisia Herba-алба, Ruta chalpensis L. и Peganum harmala L.

  • Daycem Khlifia, b, c, d, 1,
  • Rabiaa Manel Sghaierc, d, 1,
  • Sameh Amouric, d,
  • Dhafer Laouinic, d,
  • Mokhtar Hamdib,
  • Jalloul Bouajilaa
  •  
  •  AbstractIn това проучване, биологични активности на метанолните екстракти от Artemisia Herba-алба, Ruta chalpensis L. и Peganum harmala L. растения, събрани в център на Тунис, бяха разследвани. Резултатите показват важна фенолни състав на Artemisia Herba-алба (123.95 ± 4,3 грама GAE / кг суха маса). Екстрактът от това растение показа, използвайки различни анализи антиоксидантни (DPPH, ABTS и AAPH / методи линолова киселина) анализ и IFN-γ / LPS индуцирани RAW 264.7 миши макрофаги, най-високата антиоксидант (IC50 (анализни DPPH) 20.64 ± 0.84 мг / L) и противовъзпалително (72% инхибиране при 150 мг / л) дейности, съответно. С изключение на екстракт от Peganum harmala L., другите две екстракти показаха висока противоракова активност срещу няколко клетъчни линии
    (човешки карцином на пикочния мехур RT112, човешки карцином на ларинкса Нер2 и човешки миелогенна левкемия К562), за А. Herba-LABA IC50 = 81.59 ± 4.4, 59.05 ± 3.66 и 90.96 мг / л съответно, но не и при нормални периферни кръвни мононуклеарни клетки. Всички тези биологични активности са добре корелира с фенолни съдържанието на тези екстракти. Тези констатации показват забележителна потенциал на тези растения като ценен източник на антиоксиданти с изложба оригинални и интересни противовъзпалителни и противоракови мощности.

    Graphical abstract

    The anti-proliferative effect of extracts from Ruta chalpensis L. (A), Artemisia herba-alba (B) and Peganum harmala L. (C).


    Highlights

    ► A good biological activities (from A. herba-alba, R. chalpensis and P. harmala). ► Antioxidant capacity, anti-inflammatory and anti-cancer activities were evaluated. ► A. herba-alba extract showed the highest inhibition rate of NO release (72% at 150 mg/L). ► Tannins, flavonoids correlates to anti-inflammatory activity (0.95, 0.85 respectively). ► Correlations tannins/anticancer activity (0.94(Hep2), 0.99(RT112) and 0.95(K562)).

    Abbreviations

  • LPS, lipopolysaccharides;
  • IFN-γ, interferon-gamma

Keywords

  • Polyphenols;
  • Anti-oxidant activity;
  • Anti-inflammatory activity;
  • Anticancer activity

Corresponding author. Tel.: +33 562256825; fax: +33 562256826.
1
These authors contributed equally to this work.
Crown copyright © 2013 Published by Elsevier Ltd. All rights reserved
 Ruta chalepensis -Седефче , някой ползва ли го и за какво ?

Нашата страница във Фейсбук

УНИЩОЖЕНИЕ НА ТУМОР -СХЕМА

УНИЩОЖЕНИЕ НА ТУМОР -СХЕМА
УНИЩОЖЕНИЕ НА ТУМОР -СХЕМА