Растението и употребата му в медицината по света
Многогодишно тревисто растение с право стебло , яйцевидни листа и цветове - камбанки , събрани в гъсти съцветия. Растението е позната най-често като декоративно , но заради многото си лечебни свойства то одавна се използва в народната медицина.
Растението Campanula glomerata не е включено в българската и руската фармакопея , но е шроко разпространена употребата му в народната медицина във вид на воден извлек /отвара и в хомеопатията . Campanula glomerata е фармакопейно растение в Монголия и някои азиатски страни. Монголската народна медицина използва успешно растението при заболявания на периферната нервна система, скорбут, парализа, тумори, абсцеси, рани, язви, дерматити, гнойни рани, ожулвания. Използването на Campanula glomerata е целесъобразно при респираторни заболявания, спазми в стомаха и червата, запек и в гинекологичната практика. Използва се още за прочистване на кръвта от "лош" холестерол и спомага лечението при заболявания на кръвта.
Противопоказания и странични действия
Противопоказания за използването на растението Campanula glomerata :
1. Жени по време на бременност и кърмене.
2. Не се препоръчва използването на растението за хора с хронични заболявания и индивидуална непоносимост.
3. Деца и юноши на възраст под 18 години и не трябва да приемат отвара от растението.
Изображение: en.wikipedia.org |
Химичният състав на Campanula glomerata все още е в просец на изследване и изучаване . Растението съдържа около 20 флавоноиди (до 0.77%), включително кверцетин, кемпферол, витамин С (до 1290 мг%), каротин, кумарова, кафеена, хлорогенова киселина, полиацетиленов алкохол.
Фармакологични свойства
В хода на клинични проучвания, учените от китайската медицина (Тайчунг) доказват, че кумарините потискат растежа на туморните клетки на остеосарком (рак на костите), забавят процеса на съсирване на кръвта. Флавоноидът кемпферол , влизащ в хим. състав на Campanula glomerata спомага за премахване на токсините и тежките метали от организма. Това активно вещество има силно изразено общоукрепващо действие , противовъзпалително и тонизиращо действие, облекчава подуването и действа като диуретик. Доказано е, че уникалното съчетание на флавоноиди в състава на растението помага за намаляване чупливостта на малките капилярите, нормализиране на кръвното налягане и сърдечно-съдовата система. Аскорбинова киселина в състава на растението има антивирусно, отхрачващо действие и се бори с патогенните причиняващи т.н. простудни заболявания.
Изображение :wikipedia.org |
Растението Campanula glomerata е разпространо в Беларус, Украйна, европейската част на Русия, в Западен Сибир, Кавказ, Централна и Южна Европа и Мала Азия. Тази билка може да се срещне в смесени, широколистни гори, покрай реки и езера или също в сухите ливади и канавки.
Събиране на суровини
За лекарствена цел се събират надземни част на растението - листа, стъбла и цветя по време на цъфтежа , през лятото. Суровините се суши на сянка под навес, а след това внимателно се смила . Изушената билка се съхранява в хартиени опаковки за не повече от 2 години.
Начин на употреба в народната медицина
- Водният екстракти от билкката се използвани за възпаления в устната кухина (стоматит, гингивит) - жабурене , гаргара
- При настинки и възпалено гърло под формата на гаргара
Приема се вътрешно при :
- Главоболие
- Еризипел (Червен вятър -кожно заболяване )
- Спазми в стомаха
- Като диуретик.
Външна употреба при :
- Ухапвания от животни, компреси и лапи могат да се прилагат върху рани и увредена кожа. Локално приложение на прах от изсушената билка се използва за херпес, екзема. - Водният екстракт от плодовете/семената на растението лекуват глаукома, грип и настинки, запек, атеросклероза, сифилис.
- Известни са полезни свойства на растението в гинекологичната практика: настойки и отвари от билката са ефективни при обилна и болезнена менструация.
- Вани с настойки от растението се използват за лечение на епилепсия. Малки и неспокойни деца от стари времена са били къпани в овара от Campanula glomerata. Лосиони приготвени от растението са изключително ефективни при екзема, дерматит, неврози и депресивни състояния свързани или не с външна туберкулоза ( кожа , лигавици , лимфни възли ).
Изображение : en.wikipedia.org |
История и вярвания
Стари легенди разказват ,че това растение винаги носи късмет в любовта и освен това е надарено с чудодейни лечебни свойства. Считало се , че растението връща паметта на болни , които са забравили своите близки . Англичаните одавна считат растението за свещенно и донесено в дома се считало ,че предвещавасполука във всички начинания .
Синоними на български език :Кампанула (Витлеемска звезда, камбанки)
Синоними на руски език : колокольчик сборный, примочная трава, иванова голова, адамова голова, ивановы цветы, синий зверобой, звонок, кокушечник, приточник, приточная трава, подплес, сказитник, подплешник, скучник, скучень, скученник, мышиная трава, страхополох, Христов посох.
Литература :
1. Губанов, И. А. и др. 1244. Campanula glomerata L. — Колокольчик сборный, или скученный // Иллюстрированный определитель растений Средней России. В 3 т. — М.: Т-во науч. изд. КМК, Ин-т технолог. иссл., 2004. — Т. 3. Покрытосеменные (двудольные: раздельнолепестные). — 283 с.
2. Фруентов Н. К. Лекарственные растения Дальнего Востока. — 1996. — 245 с.
3. Биологическая флора Московской области. Вып. 5. Изд-во Московского университета, 1980. — 453с.
4. ww.lektrava.ru
===================================================================
Реших да включа и две прекрасни снимки направени от Елена Нанкова , които тя е споделила във ФБ групата Растенията в България . Снимките са на растението Campanula persicifolia според Живко Барзов .
Автор :
Елена НанковаРастенията в България
|
Автор : |
Превод и подбор : ЛЕК ЗА НАС ЗДРАВЕ ОТ ПРИРОДАТА
Няма коментари:
Публикуване на коментар