Всички болести започват от червата - Хипократ
Автор: budha1 - ИЗТОЧНИК - http://budha1.blog.bg/drugi/2014/01/04/kandida-i-chrevna-disbioza.1225145
" Хипократ е казал това преди повече от 2000 години, но ние едва сега започваме да разбираме, колко прав е бил. Изследванията през последните две десетилетия разкриват, че здравето на червата е от решаващо значение за здравословното ни състояние като цяло, и че нездравословните черва допринасят за много широк кръг от заболявания. Много изследователи подкрепят поддържането на добро чревно здраве като възстановяването на целостта на чревната бариера е от решаващо значение. Има два тясно свързани фактора, които определят чревното ни здраве: чревната микрофлора и чревната бариера.
Определението за Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) е увеличаване на пропускливоста на чревната лигавица към макромолекули (големи хранителни молекули), антигени и токсини свързано с възпалителни, дегенеративни и/или атрофични процеси на чревната лигавица (микоза).
Казано по-просто, големите пространства, които се образуват между клетките на чревната стена позволяват на бактерии, токсини и хранителни частици да преминат в кръвния поток.
70% от имунната ни система се намира около храносмилателната система. В нормалния здрав човек тънките черва действат като селективно сито позволяващо само на разпадните продукти на храносмилането, хранителните вещества и добре усвоените мазнини, протеини и нишесте лесно да влязат в кръвообращението, докато големи молекули, микроби и токсини не се допускат.
В стомашно-чревния тракт, върху клетъчната повърхност (мембрана) на чревноепителните клетки се наблюдават специализирани образувания (цилиндрични гънки) с диаметър 40-90 nm и дължина 80 nm - 3мm наречени микровили (малки власинки). Благодарение на микровилите се увеличава клетъчната повърхност и от там резорбцията (смукването) и обмяната на йони, различни малки молекули, както и течности. Те служат като точка на усвояване на хранителните вещества.
Пренасянето на хранителните вещества вътре в клетките, като например глюкоза, аминокиселини и електролити се извършва чрез микровилите посредством транспортни молекули (превозващи молекули вземащи хранителните вещества в клетъчната мембрана). При Синдром на пропускливи черва стомашно-чревната лигавицата се възпалява, вилите и микровилите се повреждат или променят, като чревната стена става гладка и времето за абсорбция на веществата се увеличава. Повредените микровили не могат да произвеждат необходимите ензими и секрети, които са от съществено значение за здравословното храносмилане и усвояването на хранителните вещества.
Чревните клетки са свързани помежду си чрез десмозоми (desmosomes), междуклетъчни връзки. Те придържат съседните клетки и образуват една силна, здрава структура, която предотвратява преминаването на големи молекули. Когато една зона е възпалена, отслабва структурата на десмозоните и по-големите молекули могат да преминат през нея. Това провокира имунната система да произвежда антитела (протеини, използвани от имунната система за локализиране и атака на чужди тела) за борба с тези молекули, тъй като те се възприемат като антигени (вещества, способни да задействат производството на антитела).
Здравите хора имат достатъчно силна имунна система за контрол на изтичането на токсични вещества, но когато се претовари прекалено, това обременява много черния дроб.
Черен дроб
Черният дроб е най-голямата жлеза в организма и играе наистина важна роля за детоксикация, както има и много други функции, включително: производство на жлъчка, съдържаща жлъчни киселини подпомагащи храносмилането, филтриране на токсините, като наркотици, алкохол и токсини от околната среда, съхраняване на глюкозата под формата на гликоген, и превръщането му отново в глюкоза около 4 часа след хранене, за да регулира нивото на кръвната захар, превръщане на амоняка в урея (краен продукт от синтеза на белтъчините, съдържа небелтъчни азотосъдържащи вещества) и премахване на повредените червени кръвни клетки.
Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) може напълно да претовари черния дроб, тъй като го наводнява допълнително с токсини и намалява способността му да неутрализира химическите вещества. Когато черния дроб не може да се справи с нивото на токсините, той ги връща обратно в кръвния поток. Кръвоносната система избутва токсините в съединителната и мускулната тъкани, където организмът ги съхранява за предотвратяване на сериозни щети на различните органи. Черният дроб е претоварен и не получава достатъчно време да повтори процеса и да освободи тялото от токсините.
Когато стените на червата станат все повече повредени хаотични хранителни частици, болестотворни бактерии и гъбички, потенциално токсични молекули преминават през отслабените клетъчни мембрани. Те влизат в кръвния поток, което предизвиква реакция (производство) на антитела и цитокини (протеинови молекули освободени от имунната система) за борба с антигените.
Цитокините предупреждават лимфоцитите (белите кръвни клетки) да се борят с тези частици, нахлули през чревните стени. Токсичните оксиданти, които се произведат в резултат на това причиняват алергични реакции и възпаление в целия организъм. Храносмилателния тракт обикновено е покрит със слузест слой, който го предпазва от чужди субстанции. Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) се развива когато слузестия (мукозния) слой е отслабен и бактериите, които обикновено живеят в червата започват да обитават различни части на тялото (бактериално преместване), дължащо се на чревната пропускливост.
Така че казано много просто червата развиват течове, които позволяват вещества, които обикновено се смилат (абсорбират) да навлизат в кръвообращението. Тези токсини се прехвърлят в черния дроб, който трябва да се справи с тях, но поради това, че е пренатоварен от токсини той ги съхранява в тъканите на тялото като евентуално по-късно да върне на тях. Черният дроб обаче е твърде претоварен за да върне на токсините и тъй като стените (лигавицата) на червата стават по слаби и по слаби и все повече и повече токсини и хаотични частици храна навлизат в кръвния поток. Имунната система изпраща антитела за борба с тези чужди вещества, като при това произведените от тях (от чуждите вещества) токсичните оксиданти атакуват тъканите на тялото и причиняват алергични реакции, болки и възпаления по цялото тяло.
Има и много други фактори, които допринасят за развитие на Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ), които изглежда вървят ръка за ръка с това състояние. Някои от основните причини са поместени, но винаги има и други фактори, които могат да съдействат.
По-долу можете да намерите списък на симптомите свързани със Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ)
Коремни болки (хронични)
Безсъние
Подуване
Прекомерното образуване на газове
Анафилактични реакции (най-тежката и опасна проява на алергия)
Недостиг на въздух
Безпокойство
Треска с неизвестен произход
Глутенова непоносимост (цьолиакия)
Хемороиди
Киселини в стомаха
Недохранване (малабсорбция)
Мигрена (главоболие)
Мускулни крампи (схващане)
Чувствителност към някои химикали
Мускулни болки
Myofascial болки
Промени в настроението
Прояви на нетолерантност
Слаб имунитет
Умствена умора
Слаба памет
Повтарящи се инфекции на пикочния мехур
Периодични вагинални инфекции
Периодични кожни обриви
Чупливи нокти
Загубата на коса
Отоци на лимфните жлези
Хранителни алергии
Запек
Диария
Нарушени чернодробни функции
Коремни спазми
Анално дразнение
Постоянни болки от глад
Лош апетит
Мудност, ленивост
Депресия
Хроничната умора
По-долу можете да намерите списък на състояния свързани със Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ)
Цьолиакия (целиакия)
Множествена склероза
Аутизъм
Фибромиалгията
Синдром на хронична умора
Синдром на раздразнени черва
Възпалителни заболявания на червата
Екзема, Акне, Дерматит, Псориазис
Язвен колит
Кандидоза
Хроничен хепатит
Астма
Муковисцидоза
Ускорено застаряване
Ендотоксикемия (Endotoxemia)
Рак на дебелото черво
Болест на Крон
Хранителни алергии
Гиардия (Giardia, вид паразити в тънкото черво, глисти)
Артрит
Панкреатична дисфункция
Копривна треска
Автоимунни болести (Anyklosing спондилит, ревматоиден артрит)
Шизофрения
Алкохолизъм
Хемотерапия (Синдром на пропускливи черва следствие от хемотерапия)
Полиетиленгликол тест (PolyethelyneGlycol Тест)
Това е най-честата форма на тест за Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ). На пациента се дава разтвор, съдържащ манитол и лактулоза и събира урината си в продължение на шест часа, за да бъде тествана. Лактулозата (дизахарид) и манитолът (монозахарид) са разтворими във вода захарни молекули, които не се метаболизират. Манитолът лесно се абсорбира и прониква в клетките, като лактулозата има по-големи молекули и само частично се абсорбира. Ако нивата на манитол и лактулоза в събраната проба урина са високи това е показател на Синдром на пропускливи черва. Ниски нива и на двата вида молекули показват малабсорбция на хранителните вещества. Високите нива на лактулоза и ниски нива на манитол показват, че лицето е със здравословно храносмилане.
Други тестове:
- фекален тест
- тест за хранителна алергия
- анализ на кръвните клетки (Live Blood Cell Analysis)
- анализ на аминокиселините
Аминокиселините се комбинират и образуват протеини, необходими за тялото. Те ремонтират тъканите, произвеждат антитела за предотвратяване на инфекция, пренасят кислород в тялото, съдействат за производството на хормони като инсулин, наред с други важни функции. Има осем "съществени" аминокиселини, които тялото не може да произвежда и който трябва да си набави от хранителни източници, а другите "несъществени" аминокиселини могат да се произвеждат от организма. Ниско протеинова диета и лошо здравословно състояние може да доведе до липса на аминокиселини. Аминокиселинният тест показва нивото на аминокиселини при 24-часова проба на урина. Той се използва за оценка на риска от сърдечни заболявания, тревожност, аутизъм, поведенчески разстройства, хронична умора, фибромиалгия, нарушения в храносмилането, заедно с други състояния.
- кръвен тест за хранителна непоносимост
Имайте предвид, глутенoвата непоносимост може да бъде "тиха", т. е. може да има липса на стомашно-чревни симптоми. Тихата глутенова непоносимост може да присъства като недостиг на желязо, остеопороза, нисък ръст, диабет тип 1, аутизъм и автоимунен тиреоидит. "Тиха” целиакия" също може да присъства като неврологични състояния, по-специално периферна невропатия и атаксия с неизвестна етиология.
Източник: http://www.leakygut.co.uk/About%20Leaky%20Gut.htm
http://www.qfac.com/articles/august/specific_carbohydrate_diet.html
Синдромът на пропускливи черва поставя основа на всичките вреди (щети) причинени от "четирите големи" (big 4) храни - глутен, млечни продукти, соя и царевица. Тези храни увреждат чревните въси (вили, власинки) на по чувствителните индивиди, което води до малабсорбция на хранителни вещества , тъканно разграждане, имунна некомпетентност и в крайна сметка до имунна недостатъчност. Значението за разбирането на последиците от това явление ”пропускливи черва” е много важно.
Синдром на пропускливи черва е термин, използван за ситуация, която настъпва, когато въсите на чревния тракт са повредени достатъчно много - и за достатъчно дълго време - резултатът е значително недохранване, както от липса на абсорбция в кръвта така и от изтичане (теч) на вещества от кръвта в червата (напр. серумните протеини и серотонин). Основните храни, които причиняват тези чревни щети (атрофия на вилите на тънките черва) са това, което наричам "четирите големи" - глутен, млечни продукти (казеин), соя и царевица. Въпреки това, други бобови растения и nightshades (специфична група растения, сем. Картофови, съдържащи алкалоиди) също може да компрометира целостта на червата. Когато това увреждане е достатъчно тежко, хормон, наречен зонулин (zonulin) се освобождава от клетките на чревната стена. Това от своя страна, "отпуска" (отваря) физическата бариера на червата, за да се улесни усвояването на хранителните вещества. Тези бариери са предназначени за ограничаване на преминаването на субстанции в кръвния поток, неща от които се нуждае тялото ни. Въпреки това, органът винаги ще намери начин за преодоляване на трудностите и zonulin е за чревния тракт "план Б" за получаване на хранителни вещества в кръвния поток, след като основно средство чревните въси са значително изложени на риск.
За съжаление, "план Б" често идва с предупреждение и в този случай, потенциално вредни неща, които тези бариери се опитват да спрат настрана, имат възможност за влязат в кръвта. Сред тях са микроорганизми, химични съединения, както и хранителни протеини.
Помислете за последните като частично хаотични храни, които влизат в кръвния поток по такъв начин, че имунната системата не може да ги разпознае като нормални. Това е известния механизъм на развитие на "средно хранителни алергии "- тези към яйца, растителни ядки / фъстъци, миди, тропични плодове, домати и т.н. - храни, които се считат здравословни за нас. Някои вторични хранителни алергии правят повече смисъл, отколкото други, като например тези от миди, домати и свинско месо. Тъй като те създават други предизвикателства на тези, които ги консумират, например от микроорганизми, лектини и паразити. Въпреки това, ако не сме имали предишни щети на вилите от "големите четири" е малко вероятно някога да развием алергии към тези храни.
Какво може да се направи?
Как да се промени ситуацията? Много "просто", ние трябва да спрем яденето на "големите четири" - глутен (пшеница, ечемик, ръж), млечни продукти, соя и царевица - особено ако се установи, че има чувствителност към една или повече от тези храни. Премахването на тези вредни лектини (диетични гликопротеини) ще излекува червата в повечето случаи. Други трябва да ограничим като всички бобови растения, най-много крос-реактивните (cross-react) със соя. Други може също да се наложи да се избегнат като всички nightshades (сем. Картофови) - картофи, домати, патладжан, чушки и тютюн. За щастие, тези непоносимости са клинично по-редки, но могат да бъдат много по-голям проблем, отколкото в момента се смята.
За съжаление, много хора не формират антитела, въпреки че лектините на тези храни могат да предизвикат неизмерими повреди на червата, невроните, черния дроб, ставите и всички тъкани на тялото. Като например, не всички са цьолиакия "алергични" за пшеницата. Това е лоша новина. Човек би си помислил, че индивид може да формира алергия към храна, която предизвиква увреждане на мозъка, артрит и бъбречна недостатъчност, но това не е така. Вярвам, че това явление е пример за "придобита имунна недостатъчност", създаден е от недохранване, което е резултат от чревни щети (повреди). Но така или иначе, ние знаем че това може да се случи.
Проучване на група пациенти (2000 души) страдащи от цьолиакия установява при тези, които са били на без глутенова диета в продължение на две години, че се достига различна степен на възстановяване - чревна биопсия на тънките черва показва нормални въси само 16,7% от тях. Защо е това?
Защо някои не получават подобрение чрез диета?
Основните причини за вилите при целиакия да не възстановят са: 1) неспазване изцяло на режима на хранене, 2) скрити източници на глутен в храната (които са много чести, включително подправки и лекарства), или 3) консумиране на храна, която нанася същия вид вреди на чревния тракт както глутена. Вярвам, че третата причина е също толкова важна - ако не и повече - в сравнение с другите две. И ние знаем това кои са тези храни: казеин от краве мляко, соя и царевица. Защото някои бобови растения могат да доведат до кръстосана реакция с соя (газове са предупредителен знак), затова при някои хора е необходимо избягване на всички бобови растения (боб на първо място). Семейството растения nightshade (сем. Картофови) също може да нанесе чревни щети, особено, когато не са сварени (сготвени) или не са сварени правилно. (може би тука става въпрос, поради повишеното съдържание на алкалоиди, бел. от блога)
Готвенето спомага да се деактивират лектините. Някои членове на това семейство (например картофи и патладжан) се считат за токсични, когато се консумират сурови. Защо не е едно и също с доматите и чушките (pepperoncini, става въпрос за някои видове сладки и люти чушки от сем. Картофови). Може би затова ние накисваме pepperoncini в оцет, който помага да се почистят въсите, или мариновани домати в зехтин, което помага за предотвратяване прилепването (свързването) на лектините към чревната стена. Аз не поставям под въпрос хранителните качества на суровите домати и чушки. Възможно ли е това да е причина доматите да са такъв общ алерген (като се има предвид, че децата слагат кетчуп на всичко)
Как да се застраховаме за нашето възстановяване?
Двете неща, които помагат за отстраняване на големите 4 "лепкави храни" от вилите на чревния тракт и което ще помогне за лечението са - алкохол и оцет. Добре е да знаем не алкохолна алтернатива за премахването на тези разтворими лепила от алкохола. Например, какво ползвате да премахнете остатъците от тапетното лепило от стената? Оцет и вода. От какво се прави най често лепилото за тапети? Глутен от пшеница. Да, тези лепила са от казеин, глутен, соя и царевица и не са водно или дори киселинно разтворими. Те се алкохол и алкално разтворими. Ето защо те оцеляват при храносмилателния процес на непреживните животни; напускат стомаха и се прикрепват към въсите. Но алкохолът и оцетът ще помогне да се разкарат. Преживните животни (животни със секционен стомах, като говеда, овце, кози) са по добре подготвени да се справят с тези храни, защото ги ферментират, процес, който произвежда алкохол. Но дори и те не са имунизирани срещу вредното въздействие на лектини както се вижда от негативния ефект, който царевицата има върху мазнините в мускулите им; един необичаен физиологически процес.
Как италианците оцеляват от цьолиакия (целиакия)?
Разбирането на този принцип ни дава поглед върху това как италианците са оцелели през годините като тяхната хранителна традиция е базирана на тестените изделия. Те приемат вино с храната и ядат накрая салата напоена с олио и оцет. Техните мезета (antipasto) са обикновено меса с високо съдържание на мазнини: салам, шунка и pesto: подправки босилек, риган, чесън с пармезан, мариновани в зехтин и оцет. Мазнините и зехтинът предпазва въсите от полепване на глутен и казеин в предстоящото им основно ястие, а оцетът и виното изчиства това, което е успяло да се залепи. Фибрите от салата след това действат като четка за въсите. Това е като накисване на четка в спиртен разтвор и след това я избърсвате. Изглежда добре, нали?
Колко често се среща цьолиакия?
Някои учени смятат, че всеки е чувствителен на глутен, но само 1 / 3 от населението показва симптоми във всеки един момент. Просто някои имат по-добра поносимост от други.
Сега има доказателства, че първоначалната пшеница (лимец) дори не предизвиква реакция при тези с глутенова непоносимост. Изключително! Историята на пшеницата, млечните продукти, соята и царевицата ни показва всичко, което необходимо да знаем: Човекът е объркал всичко, което е докоснал в природата.
Глутенът не е сам!
Лошата новина е, че глутенът е само един от виновниците. Ние трябва също да се справим с казеина, соята и царевицата, всички, които могат да дублират вредите на глутена. Много от нас не могат да видят последствията от постепенното заместване на козето мляко (универсалното мляко за захранване) с краве мляко. Соята е една азиатска грешка. Царевица взе хиляди години, за да се култивира и сега дори не може да се възпроизвежда... и убива другите растения (потърсете в Google "corn gluten meal"). Не се чудя, че е основен алерген при децата, особено генетично модифицираната версия.
Има обаче надежда!
Добрата новина. Чудеса се случват, когато се премахнат тези храни ...абсолютно медицински чудеса. И сега ние знаем защо. Чрез премахване на "четирите големи" храни, ние обръщаме процеса много бързо. Изцелението в червата може да започне в рамките на няколко дни след като тези храни са отстранени. Когато въсите се възстановят отново, правилното усвояване на хранителните вещества се завръща и всички биологични тъкани в нашето тяло - мозъка, черния дроб, бъбреци, мускули, стави, кръвни клетки и още много други започват да получават това, което им е било необходимо през цялото време, за да са здрави и да работят добре. Това също така позволява на имунната система да се възстанови отново както и множеството ензимни системи (повечето от които се вземат за даденост) да започнат отново да функционират оптимално. В резултат на това, годините на "болестни" симптоми могат най-накрая да приключат.
Няма никакви граници за това, което правилното хранене биологически целесъобразно и напълно питателно може да направи за нашето болно тяло?
Разбира се, има фактори на околната среда, с които трябва да се съобразяваме (напр. замърсяването на въздуха), но диета, богата на антиоксиданти, може да направи много за смекчаване на тяхното увреждане. Освен това подходящи добавки (например: витамин D3, омега 3 мастни киселини, екстракт от гроздови семки, сублингвални В комплекс), особено в ранните етапи на възстановяване, когато нашите хранителни резерви са изчерпани. Ние можем да променим нещата. Това може да отнеме голямо усилие от наша страна, особено, когато става дума за тежки неврологични нарушения (напр. множествена склероза, алцхаймер) или рак. Когато намалеят симптомите на раздразнени черва (IBS), алергиите, фибромиалгията и дори решаването на епилепсията, ние трябва да имаме надежда, че дори и при най тежкото здравословно състояние може да се помогне.
Няма никакви ограничения върху това, което нашият организъм може да направи, ако ние сме готови и в състояние да му помогнем. Ще можем ли да го храним правилно? Можем ли да се откажем от нездравословната храна, цигари и зависимост от наркотици?
Имате ли желание или възможност да оставите силно замърсения град? Можем ли да си позволим необходимите добавки (напр. антиоксиданти), за да се противодейства на токсините от околната среда, които са извън нашия контрол? Ще увеличим ли физическите активности и ще се ангажираме ли с подготовка за по-добър нощен сън? Това са всички важни стъпки за възстановяване на здравето ни.
Ние можем да направим това! Имаме съдбата на нашето здраве в собствените си ръце. Нека да започнем?
Източник: http://dogtorj.com/?page_id=3295
Някои от най-честите причини за Синдром на пропускливи черва са:
- използване на Нестероидни противовъзпалителни средства (Nonsteroidal anti-inflammatory drug, NSAID),
- чревни инфекции, дисбиоза, паразити
- дефицит на имуноглобулини
- приемане на алергенни храни
- алкохолизъм
- поглъщане на токсични химикали
- диета изобилна на захар
- употребата на антибиотици
- орални контрацептиви хапчета
- травма
Как можете да подобрите целостта на чревната стена?
Лечението на променената чревна пропускливост е много важно по няколко причини. Повишена пропускливост може да допринесе за или да предизвика, широк спектър от реакции и състояния, както е отбелязано по-горе. Възпаление на червата може да доведе до малабсорбция и недохранване, което води до широка гама от състояния, свързани с дефицит. Коригиране на променената пропускливост може да има незабавен ефект върху облекчаване на симптомите и постепенно подобряване на основното заболяване. Има редица терапевтични вещества, някои от тях са изброени по-долу, които могат да бъдат използвани за подкрепа на лигавицата за коригиране на чревната пропускливост.
Поддържайте здравословна популация на микроорганизми в червата
Важно е да знаем, че червата могат да бъдат населени прекомерно с неприятелски микроорганизми като гъбички (най-често дрожди, като кандида албиканс), бактерии, вируси и паразити. Терминът паразити се използва за описание на голямото разнообразие , на микроорганизми, които се различават по сложност от едноклетъчни организми до червеи, които могат да бъдат 5-6 см или повече. Общите заболявания, които причиняват паразитите Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Blastocystis hominis и Cryptosporidium може да бъде много трудно да се открие с рутинни анализи на изпражненията и култури. Когато проба от изпражненията се изследва за паразити много от дрождите вече са мъртви. Дори когато червата са силно заразени трудно се открива наличието на гъбички. Някои лаборатории изследват пресни изпражнения, получени след индуциране (причиняване) на лека диария с лаксативи и това увеличава шансовете за откриване.
За намаляване на чревните инфекции от неприятелски бактерии, паразити и дрожди:
- Избягвайте рафинираните захари и въглехидрати, тъй като това е гориво за микроорганизмите, особено за дрождите.
- Избягвайте консервирани храни
- Избягвайте мухлясали или кисели храни като стари фъстъци, зелени картофи, сушени плодове, които са мухлясали или горчиви и екстракти от дрожди.
- Да се избягва продължителна употреба на антибиотици и кортикостероиди.
Яжте изобилно сурови плодове и зеленчуци. Фибрите подпомагат за почистване на стените на дебелото черво, отстраняване на слоеве от инкрустирани и втвърдени изпражнения, които са като пристанище за неприятелските микроорганизми.
Следвайте добри хигиенни практики.
Използвайте естествени антибиотици срещу чревните дрожди (кандида), бактерии и паразити. Природните антибиотични храни, билки и подправки са: зелев сок, кръстоцветни зеленчуци (зеле, карфиол, брюкселско зеле, броколи), пресен чесън, лук, праз, репички, сминдух, джинджифил, лют червен пипер, лимонов сок, куркума, горчица и розмарин.
В повечето случаи е необходимо да се следва без глутен и без казеин диета.
Най-мощен естествен антибиотик за червата е чесъна. Ако успеете да приемате по 4-6 скилидки всеки ден в продължение на 4 седмици ще бъдете изумени от съществата, които могат да бъдат унищожени и изгонени от червата. Чесънът е в състояние да унищожи бактерии, паразити и дрожди, особено, ако имате голям бактериален свръхрастеж. Суровите скилидки чесън може да бъдат настъргани, нарязани много ситно или пресовани в преса и след това да се смесят в добре приготвени храни и салати. Вкусът е по-хубав с малко студено пресован зехтин и ябълков оцет. Суровият лук и праз също са ценни антибиотици за червата, а ако не понасяте чесън може да откриете, че те работят добре за вас.
Вземете допълнително Лактобацилус ацидофилус (Lactobacillus acidophilus, трябва да се съхраняват в хладилник) или използвате обикновено кисело мляко с високо съдържание на тези приятелски бактерии. Приятелските бактерии спомагат за поддържане на екологичното равновесие. Това е особено добре след антибиотична терапия.
Типични билки, използвани за унищожаване на глисти (червеи) и изхвърляне от тялото са обвивка на черен орех (black walnut, Juglans Nigra), chaparral (?), женско биле (сладък корен, Glycyrrhiza glabra), карамфил, тинтява и пелин. Има естествени антипаразитни лекарства, които понякога могат да бъдат доста полезни. Използвайте комбинация от билки като цвят и листа от пелин (Аrtemisia vulgaris) и черен орех (Juglans Nigra). Започнете с по една капсула три пъти дневно. След две седмици приемайте две капсули три пъти дневно в продължение на два месеца.
Антипаразитните лекарства често са по-ефективни, ако са последвани от очистване на дебелото черво, чрез което мъртвите паразити ще бъдат изхвърлени в изпражненията. За постигане на необходимия резултат можете да вземете 1-2 супени лъжици английска сол с четири чаши вода, два часа след приемане на антипаразитните медикаменти.
Билков екстракт от маслинови листа е много полезен в борбата със свръхрастеж на дрожди и паразити, както и бактерии и вируси в червата; дозите могат да варират от 500 до 1000 mg (10% екстракт), три пъти на ден, точно преди хранене.
Подобряване на хранителните навици
Един от най-важните и все още често се пренебрегват стратегии за подобряване на функцията на червата за всички хора, е да се пие повече чиста вода. Много хора с проблеми в червата са хронично дехидратирани. Това води съдържанието в червата да се втвърди и застои, което може да доведе до свръхрастеж на бактерии и възпаление на чревната лигавица. Препоръчва се най-малко 2 литра чиста вода на ден, а при чревни възпаления до 3 литра на ден.
Здравословната диета е благоприятна за доброто здраве на черва. При липсата на фибри в храната съдържанието на червата може да изпадне в стагнация, която да доведе до възпаление от прекомерно образуване на токсини. Липса на фибри принуждава мускулите на червата да се свиват твърде силно в опит да се придвижат изпражненията към ректума, за да стимулират движението на червата. Тези прекомерни контракции ще увеличат налягането вътре в червата, което води до спастично дебело черво и образуването на джобове в чревната стена (дивертикул). Алкохолът може да предизвика възпаление на чревната стена, както и форма на колит и е желателно да се избягва. Избягвайте дразнители, като свръх дози кафе, храни, съдържащи глутен (пшеница, ръж и ечемик, в овеса съдържанието е много малко), както и всички храни, които ги съдържат.
Тридесет до четиридесет на сто от диетата трябва да се състои от сурови зеленчуци и плодове, като съотношението на зеленчуци към плодове е 4 към 1. При тежки случаи на Кандида може да се наложи значително да намали количеството на плодове и да се увеличи на суровите зеленчуци. Суровите храни съдържат живи ензими, антибиотици и фитонутриенти (фито хранителни вещества), които подобряват храносмилането, борят се с неприятелските микроорганизми и предпазват от възпаление на чревната стена.
Рязко преминаване на диета с много сурови зеленчуци може също да доведе до раздразване и възпаление на чревните стени (бел. от блога)
Не приемайте храна, когато сте стресирани или ядосани; изчакайте докато се успокоите. По време на хранене приемайте само малко количество вода, защото течностите разреждат стомашния сок. Дъвчете добре храната.
Лигавицата на стомаха произвежда стомашна (солна) киселина, която доставя правилната киселинност за храносмилателните ензими, включително и за пепсина, както и за тези, които се секретират в тънките черва. Стомашната киселина е необходима за ефективно освобождаване на важни хранителни вещества като витамин B12.
Дефицит на стомашна киселина се среща често при хора над 60-годишна възраст и хора от всяка възраст, които са хронично стресирани. Това може да доведе до слабо храносмилане и дефицит на витамин B12. В тези случаи е желателно да се увеличи стомашната киселина, а това може да стане с таблетки от Бетаин Хидрохлорид (Betaine Hydrochloride). Обичайната доза е между 60 и 500 мг бетаин хидрохлорид и се приема по време на хранене. След като се разтвори в стомаха бетаин хидрохлорид, 25% от съдържанието на таблетката е солна киселина. Глутаминовата киселина хидрохлорид (Glutamic acid Hydrochloride) е с малко по-слабо действие и изисква доза от 600 до 1800 мг по време на хранене. Тези с тежък дефицит на стомашна киселина, известен като achlorhydria, може да имат повишен риск от рак на стомаха и по тази причина антиоксиданти като витамини С, Е и селен трябва да бъде част от дневната спомагателна програма.
Друга полезна техника за увеличаване на киселинността на стомаха по време на хранене е да изпиете чаша вода, съдържаща 2-3 супени лъжици добро качество органичен ябълков оцет като добавите половин изцеден лимон. Някои хора смятат, че тази практика наистина подобрява храносмилането и намалява образуване на газове и подуване на корема.
Ако не се чувствате добре обикновено след хранене най полезно да опитайте с добавки, които съдържат храносмилателни ензими. Задстомашната жлеза (панкреаса) произвежда жизненоважни ензими, наречени протеази, липази и амилаза, без които е невъзможно да се асимилират протеините, мазнините и въглехидратите. Не е необичайно, лек до умерен дефицит на тези панкреасни ензими да се появи, особено при тези над 50-годишна възраст. Липсата на тези ензими ще доведе до лошо разграждане на протеините, мазнините и въглехидратите, оставяйки само частично смляната храна да премине през червата. Това намалява усвояване на жизненоважни хранителни вещества от лигавицата на червата и е свързано с недохранването. Съдържанието на частично усвоени храни в червата поддържа растежа на неприятелските микроорганизми.
Най добрия начин е да се приема пълен набор от храносмилателни ензими от животински източници. Такива подходящ препарат се нарича панкреатин и дозата е 2-4 гр с всяко хранене. Можете също така си направите свои собствени храносмилателни ензими, чрез изсушаване на папая семена и след това смилане в кафемелачка на прах. Поръсете праха върху храната си като това дава лек вкус на пипер. Ензимните добавки се съхраняват на хладно и сухо място, за да се гарантира годността им. С увеличаване на възрастта способността на организма да произведа ензими намалява, и ензимни добавки могат да бъдат в огромна полза за подобряване на храносмилането и от там здравето на хората над 50-годишна възраст.
Организмът може също така да получи ензими от приетата храна. За съжаление хранителните ензими са изключително чувствителни към топлина, дори ниска до умерена температура унищожава голяма част от ензимите в храната. Това е една от причините за насърчаване да се ядат повече сурови салати и плодове, както техните естествени ензимни молекули ще подобрят храносмилането и ще намалят обема на работата на черния дроб и панкреаса. Храни, богати на ензими са ананас, папая, авокадо, манго и киви. Кълновете са също мощен източник на храносмилателни ензими. Ензими, извлечени от папая и ананас се предлагат във вид на таблетки и се наричат папаин и бромелаин (papain and bromelain) съответно. Въпреки че те са протеолитични ензими и могат да помогнат на храносмилането на протеините, те не са толкова мощни като една цялостна добавка панкреасни ензими.
http://www.liverdoctor.com/index.php?page=liver-problems&subpage=leaky-gut
Целостта на чревната бариера е главния съдействащ фактор при автоимунните заболявания.
http://www.direct-ms.org/pdf/LeakyGutMS/Fasano%20intestinal%20barrier%20autoimmunity.pdf
Куркумата (Turmeric, Curcuma Longa) e цъфтящо растение от семейството на джинджифила, расте на 3-5 метра височина в тропическите региони на Южна Азия. Подправката се прави от изсушени корени смлени на фин прах. В традиционната медицина се използва за намаляване на възпаления и общи проблеми; лечение на стомашно чревни нарушения и проблеми с черния дроб; лечение на кожни заболявания, както и подобряване на зарастването на рани.
Куркумата е добра билка за подпомагане на храносмилателната система, затопля храносмилателния тракт и увеличава секрецията. Нейното стягащо действие дава възможност да се укрепят микозните мембрани на храносмилателния тракт (лигавицата), което не позволява "пропускливи черва" и лекува възпаления при дивертикулит. Освен това съдържа малко количество етерични масла, които действат газогонно. Противовъзпалителното и стягащо въздействие на куркумата я прави също така полезна за лечение на язва. Затяга повърхността на язвата, спира кървенето (хемостаза) и защитава повърхността от по-нататъшно увреждане на тъканите и загуба на течности.
http://www.herbcompanion.com/herb-profiles/Spotlight-on-Turmeric.aspx
Домашно приготвен бульон от месо или риба
Бульоните от месо и риба предоставят градивни елементи за бързо растящите клетки на лигавицата на червата и имат успокояващ ефект върху всички области на възпаление на червата. Ето защо те са помощ за храносмилането и са познати от векове като лечебни народни средства за защита на храносмилателния тракт. Да не се използва от търговската мрежа полуприготвени супи на гранули или кубчета, които са преработени и пълни с вредни съставки.
Бульонът от пиле е особено лек за стомаха и е много добре да се започне с него. За да направите добър бульон трябва да използвате ставите, костите, парче месо с кост или цяло пиле, вътрешности от пиле, гъска или патица или други меса. Важно е да се използват костите и ставите, тъй като те предоставят лечебните вещества, а не месото отделно. Попитайте в някой магазин за месо за нарязване на големите кости на две, за да получите костния мозък от тях след готвене. Поставете костите, ставите и месо в голяма тенджера и го напълнете с вода, добавяте естествена нерафинирана сол на вкус в началото на готвенето и около една чаена лъжичка едро смлян черен пипер. Довежда се до кипене, като се оставя да ври на слаб огън за 2,5 - 3 часа. (може да ври 4-5 часа и повече на слабо, докато мозъкът и ставите се разтворят и сместа стане на желе след като истине. бел. от блога)
Можете да направите рибния бульон по същия начин, с цяла риба или рибни перки, кости и глави. След готвене вземате костите и месата, и прецедете през сито, за да отстраните малките кости и едрите частици на черния пипер. Отстранете всички меки части от костите, за да можете по-късно да ги добавяте към супата, които са много важни да се приемат. Извадете костния мозък от големите кости, докато са още топли, като ги насечете на дървена дъска. Меките тъкани около костите и костния мозък дават най-добрите средства за защита и изцеление на чревната лигавица и имунната система; трябва да ги консумирате с всяко хранене. Свалете всички меки тъкани от рибните кости и глави и ги запазете като резерв за добавяне към супи по-късно. Могат да престоят в хладилника най много 7 дни или може да бъдат замразени.
Пийте топъл бульон като напитка през целия ден с храната и между отделните хранения. Да не се използват микровълнови фурни за затопляне, използвайте конвенционална печка (микровълновата фурна унищожава храната). Много е важно да консумирате всички мазнини в бульона и месото около костите, тъй като тези мазнини са от съществено значение за лечебния процес. Добавете пробиотични храни във всяка чаша бульон (подробности за въвеждане на пробиотични храни следват).
Домашно приготвен бульон с месо или риба (месо или риба с кости, мозъкът от костите също се използва). Сложете месото (месото с костите) да ври, добавете нарязани на парчета или резени зеленчуци: лук, моркови, броколи, праз, карфиол, тиквички, праз, къдраво зеле и други да къкри 25-35 минути. (Тук трябва да се добави: първо сварете костите - 4-5 часа и след това добавете зеленчуците. бел. от блога) Можете да изберете произволна комбинация от наличните зеленчуци, избягвайте много влакнести, ползвайте всички сортове от зеле и целина. Всички особено влакнести части от зеленчуци трябва да бъдат премахнати, като кожата и семена на тиквичките, основата на броколи и карфиол и други части, които изглеждат твърде влакнести. Сварете зеленчуците добре, така че наистина да са меки. Когато зеленчуците са добре сварени добавете 1-2 супени лъжици нарязан чесън, доведете до кипене и изключете котлона. Изчакайте да изстине. Консумирайте супата с костния мозък и месото, като предварително отделите костите. Може да я пасирате. Добавете пробиотични храни във всяка чиния със супа (подробности относно въвеждане на пробиотични храни следват). Тази супа можете да консумирате през целия ден, колкото желаете.
Извадки от статията: Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС) - Диета (Д-р Наташа Кампбел- Макбрайд)
Кравето масло, заедно с кокосовото и палмови масла, богати на каприлова и лауринова киселини са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето маслото е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими в борбата с инфекциите. Също така, не премахвайте пилешката кожа или мазнините от говеждото или агнешкото месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешките мазнини са особено богати на палмитолеинова киселина, мощна антибактериална киселина.
Наситените мазнини играят много жизненоважна роля в организма, за укрепване на имунната система, насърчаване на здрави кости, осигуряват енергия и структурната цялост на клетките, предпазват черния дроб, и подпомагат метаболизма на есенциални мастни киселини в тялото. Най-важното е, наситените мазнини всъщност понижават нивото на холестерола и са важна хранителна добавка за здравословно сърце.
Късите и средно-верижни мастни киселини, които са присъщи на наситените мазнини са с важни антимикробни свойства, които ни защитават срещу вредните микроорганизми в храносмилателния тракт. Например, бутирична киселина (butyric acid) се съдържа главно в кравето масло, а капринова киселина (capric acid) се съдържа главно в козе масло. Тези мастни киселини имат антимикробни свойства - предпазват ни от вируси, дрожди и патогенни бактерии в червата. Те не се въздействат от жлъчните соли, а пряко се усвояват за бърза енергия. Поради тази причина е малко вероятно да доведат до наддаване на тегло, отколкото зехтина или търговското растително олио. Късоверижните мастни киселини също допринасят за здравето на имунната система.
Средноверижните мастни киселини се намират предимно в мазнини и тропически масла. Подобно на късоверижните мастни киселини, тези мазнини имат антимикробни свойства, абсорбират се директно за бърза енергия и допринасят за здравето на имунната система.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
http://www.coconutsecret.com/saturatedfats2.html
http://www.westonaprice.org/know-your-fats/skinny-on-fats#composition
Високо въглехидратната диета увеличава риска от кандида дрожди / гъбични инфекции, особено в дебелото черво. Резултатът е възпалително заболяване на червата (IBD) с по-висок риск от рак на дебелото черво.
Високото ниво на мазнини в тялото, подпомага растежа на кандида гъбични инфекции, поради излишната консумация на въглехидрати и високи нива на кръвната захар. Високо въглехидратната диета води до диабет, възпалителни заболявания на червата, както и систематични Кандида гъбични инфекции.
Кандида процъфтява в по-алкална среда на тялото.
Високо въглехидратна диета (прекомерно приемане на въглехидрати) в комбинация с дефицит на белтъчини и мазнини предизвиква състояние, известно като "синдром на пропускливи черва", както и редица автоимунни заболявания, където молекули на растителни протеини от зърнени храни, царевица, соя и бобови растения преминават през чревната бариера и влизат в кръвообращението. Други хранителни молекули, както и части от мъртви бактерии също може да преминат в кръвния поток. Имунната система на организма вижда тези молекули като нападатели и започва да ги атакува. Имунната система започва също да атакува стомашно-чревния тракт и други области на тялото, които съдържат протеини, подобни на тези, намиращи се в растителните продукти.
Типични автоимунни заболявания, причинени от високо-въглехидратна диета са синдром на дразнимото черво (IBS), възпалително заболяване на червата (IBD), улцерозен колит, болестта на Крон, дивертикулоза, усукани и разтеглено (удължено) дебелото черво, проктит, фистули, фисури, стомашна и дуоденална язва, интерстициален цистит на пикочния мехур, болестта на Сьогрен (сухота в очите), ревматоиден артрит, множествена склероза (МС), лупус еритематодес, астма и други автоимунни заболявания.
Протеинови молекули, които правят деликатната лигавицата на червата, се сменят на всеки три дни. Това е най-краткият живот на всяка структура в тялото. Аминокиселините трябва да бъдат на разположение в тялото, за да се реконструира тази чревна лигавица, и глутамина е един от най-важните аминокиселини за здравето на храносмилателния тракт. Червата са единствения орган в тялото, който използва глутамин като основен източник на енергия. Ето защо, приемане на висококачествени животински протеини на всяко хранене и допълнение с глутамин (при синдром на пропускливи черва) са силно препоръчителни.
Бетаин хидрохлорид (HCL киселина) (Betaine hydrochloride (HCL acid)) е много ефективен срещу кандида и необходим за протеиновото разграждане.
Глутаминът е най-известен със своята способност да служи като източник на гориво за клетките на лигавицата на стомашно-чревния тракт. По-конкретно, глутаминът е предпочитан източник на гориво за клетките на тънкото черво. Чрез лекуването на тези клетки, глутаминът помага за поддържането на здравето и целостта на стомашно-чревния тракт. Здравословното състояние на стомашно-чревния тракт е жизнено важно, за да се запази общото благосъстояние, като лигавицата на стомашно-чревния тракт служи като първа линия на защита срещу болестотворни микроорганизми, а също и намалява усвояването на потенциално алергенни молекули. Глутаминът също така служи като източник на гориво за мускулните и имунните клетки.
Хранителните източници на глутамин включват храни с най-високо съдържание на протеини, включително говеждо, пилешко, риба, яйца и млечни продукти. Растителните протеини не се усвояват толкова лесно както животинските протеини.
Предпочитана диета за лечение на Кандида и заболявания на стомашно-чревния тракт е диета ниска на въглехидрати, висока на мазнини и на достатъчно протеини.
http://www.biblelife.org/bowel.htm
L-глутамин е отличен при синдром на пропускливи черва, тъй както са EFAs (незаменими амино киселини) и GLA (Gamma-linolenic acid, гама-линоленова киселина). Добавки на храносмилателни ензими с HCl (Бетаин хидрохлорид) са добре да се използват,особено когато има кандида.
Кандида дрождите отделят собствени ензими, които заблуждават храносмилателната ни система да не отделя достатъчно ензими. Това води до лошо храносмилане, което от своя страна води до по-слаба имунна система и повече проблеми.
Можете също да опитате да използвате краве масло, заедно с кокосово и палмово масла, богати на каприлова и лауринова киселини, които са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето масло е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими за борбата с инфекциите. Ако сте чувствителни към кравето масло, консумирайте пречистено краве масло (Ghee). Също така, опитайте да не премахвате пилешката кожа или мазнините от говеждото (телешко) или агнешко месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешката мазнина е особено богата на палмитолеинова киселина palmitoleic acid (palmitoleic acid) (както са макадамия ядки), мощна антибактериална киселина.
Ако имате проблеми с храносмилането на мазнини, добавяйте храносмилателни ензими или се придържайте към мазнини / масла, които имат високо MCT (Medium-chain triglycerides, средноверижни триглицериди) като кокосово и палмово масла. Те не изискват жлъчен сок за тяхното храносмилането и лесно се абсорбират през чревната стена.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
~ Издигам очите си към хълмовете, от където иде помощта ми. Помощта ми е от Господа, Който е направил небето и земята. ~ (Библия, Псалм 121:1-2) "
Определението за Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) е увеличаване на пропускливоста на чревната лигавица към макромолекули (големи хранителни молекули), антигени и токсини свързано с възпалителни, дегенеративни и/или атрофични процеси на чревната лигавица (микоза).
Казано по-просто, големите пространства, които се образуват между клетките на чревната стена позволяват на бактерии, токсини и хранителни частици да преминат в кръвния поток.
70% от имунната ни система се намира около храносмилателната система. В нормалния здрав човек тънките черва действат като селективно сито позволяващо само на разпадните продукти на храносмилането, хранителните вещества и добре усвоените мазнини, протеини и нишесте лесно да влязат в кръвообращението, докато големи молекули, микроби и токсини не се допускат.
В стомашно-чревния тракт, върху клетъчната повърхност (мембрана) на чревноепителните клетки се наблюдават специализирани образувания (цилиндрични гънки) с диаметър 40-90 nm и дължина 80 nm - 3мm наречени микровили (малки власинки). Благодарение на микровилите се увеличава клетъчната повърхност и от там резорбцията (смукването) и обмяната на йони, различни малки молекули, както и течности. Те служат като точка на усвояване на хранителните вещества.
Пренасянето на хранителните вещества вътре в клетките, като например глюкоза, аминокиселини и електролити се извършва чрез микровилите посредством транспортни молекули (превозващи молекули вземащи хранителните вещества в клетъчната мембрана). При Синдром на пропускливи черва стомашно-чревната лигавицата се възпалява, вилите и микровилите се повреждат или променят, като чревната стена става гладка и времето за абсорбция на веществата се увеличава. Повредените микровили не могат да произвеждат необходимите ензими и секрети, които са от съществено значение за здравословното храносмилане и усвояването на хранителните вещества.
Чревните клетки са свързани помежду си чрез десмозоми (desmosomes), междуклетъчни връзки. Те придържат съседните клетки и образуват една силна, здрава структура, която предотвратява преминаването на големи молекули. Когато една зона е възпалена, отслабва структурата на десмозоните и по-големите молекули могат да преминат през нея. Това провокира имунната система да произвежда антитела (протеини, използвани от имунната система за локализиране и атака на чужди тела) за борба с тези молекули, тъй като те се възприемат като антигени (вещества, способни да задействат производството на антитела).
Здравите хора имат достатъчно силна имунна система за контрол на изтичането на токсични вещества, но когато се претовари прекалено, това обременява много черния дроб.
Черен дроб
Черният дроб е най-голямата жлеза в организма и играе наистина важна роля за детоксикация, както има и много други функции, включително: производство на жлъчка, съдържаща жлъчни киселини подпомагащи храносмилането, филтриране на токсините, като наркотици, алкохол и токсини от околната среда, съхраняване на глюкозата под формата на гликоген, и превръщането му отново в глюкоза около 4 часа след хранене, за да регулира нивото на кръвната захар, превръщане на амоняка в урея (краен продукт от синтеза на белтъчините, съдържа небелтъчни азотосъдържащи вещества) и премахване на повредените червени кръвни клетки.
Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) може напълно да претовари черния дроб, тъй като го наводнява допълнително с токсини и намалява способността му да неутрализира химическите вещества. Когато черния дроб не може да се справи с нивото на токсините, той ги връща обратно в кръвния поток. Кръвоносната система избутва токсините в съединителната и мускулната тъкани, където организмът ги съхранява за предотвратяване на сериозни щети на различните органи. Черният дроб е претоварен и не получава достатъчно време да повтори процеса и да освободи тялото от токсините.
Когато стените на червата станат все повече повредени хаотични хранителни частици, болестотворни бактерии и гъбички, потенциално токсични молекули преминават през отслабените клетъчни мембрани. Те влизат в кръвния поток, което предизвиква реакция (производство) на антитела и цитокини (протеинови молекули освободени от имунната система) за борба с антигените.
Цитокините предупреждават лимфоцитите (белите кръвни клетки) да се борят с тези частици, нахлули през чревните стени. Токсичните оксиданти, които се произведат в резултат на това причиняват алергични реакции и възпаление в целия организъм. Храносмилателния тракт обикновено е покрит със слузест слой, който го предпазва от чужди субстанции. Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ) се развива когато слузестия (мукозния) слой е отслабен и бактериите, които обикновено живеят в червата започват да обитават различни части на тялото (бактериално преместване), дължащо се на чревната пропускливост.
Така че казано много просто червата развиват течове, които позволяват вещества, които обикновено се смилат (абсорбират) да навлизат в кръвообращението. Тези токсини се прехвърлят в черния дроб, който трябва да се справи с тях, но поради това, че е пренатоварен от токсини той ги съхранява в тъканите на тялото като евентуално по-късно да върне на тях. Черният дроб обаче е твърде претоварен за да върне на токсините и тъй като стените (лигавицата) на червата стават по слаби и по слаби и все повече и повече токсини и хаотични частици храна навлизат в кръвния поток. Имунната система изпраща антитела за борба с тези чужди вещества, като при това произведените от тях (от чуждите вещества) токсичните оксиданти атакуват тъканите на тялото и причиняват алергични реакции, болки и възпаления по цялото тяло.
Има и много други фактори, които допринасят за развитие на Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ), които изглежда вървят ръка за ръка с това състояние. Някои от основните причини са поместени, но винаги има и други фактори, които могат да съдействат.
По-долу можете да намерите списък на симптомите свързани със Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ)
Коремни болки (хронични)
Безсъние
Подуване
Прекомерното образуване на газове
Анафилактични реакции (най-тежката и опасна проява на алергия)
Недостиг на въздух
Безпокойство
Треска с неизвестен произход
Глутенова непоносимост (цьолиакия)
Хемороиди
Киселини в стомаха
Недохранване (малабсорбция)
Мигрена (главоболие)
Мускулни крампи (схващане)
Чувствителност към някои химикали
Мускулни болки
Myofascial болки
Промени в настроението
Прояви на нетолерантност
Слаб имунитет
Умствена умора
Слаба памет
Повтарящи се инфекции на пикочния мехур
Периодични вагинални инфекции
Периодични кожни обриви
Чупливи нокти
Загубата на коса
Отоци на лимфните жлези
Хранителни алергии
Запек
Диария
Нарушени чернодробни функции
Коремни спазми
Анално дразнение
Постоянни болки от глад
Лош апетит
Мудност, ленивост
Депресия
Хроничната умора
По-долу можете да намерите списък на състояния свързани със Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ)
Цьолиакия (целиакия)
Множествена склероза
Аутизъм
Фибромиалгията
Синдром на хронична умора
Синдром на раздразнени черва
Възпалителни заболявания на червата
Екзема, Акне, Дерматит, Псориазис
Язвен колит
Кандидоза
Хроничен хепатит
Астма
Муковисцидоза
Ускорено застаряване
Ендотоксикемия (Endotoxemia)
Рак на дебелото черво
Болест на Крон
Хранителни алергии
Гиардия (Giardia, вид паразити в тънкото черво, глисти)
Артрит
Панкреатична дисфункция
Копривна треска
Автоимунни болести (Anyklosing спондилит, ревматоиден артрит)
Шизофрения
Алкохолизъм
Хемотерапия (Синдром на пропускливи черва следствие от хемотерапия)
Полиетиленгликол тест (PolyethelyneGlycol Тест)
Това е най-честата форма на тест за Синдром на Пропускливи Черва (СПЧ). На пациента се дава разтвор, съдържащ манитол и лактулоза и събира урината си в продължение на шест часа, за да бъде тествана. Лактулозата (дизахарид) и манитолът (монозахарид) са разтворими във вода захарни молекули, които не се метаболизират. Манитолът лесно се абсорбира и прониква в клетките, като лактулозата има по-големи молекули и само частично се абсорбира. Ако нивата на манитол и лактулоза в събраната проба урина са високи това е показател на Синдром на пропускливи черва. Ниски нива и на двата вида молекули показват малабсорбция на хранителните вещества. Високите нива на лактулоза и ниски нива на манитол показват, че лицето е със здравословно храносмилане.
Други тестове:
- фекален тест
- тест за хранителна алергия
- анализ на кръвните клетки (Live Blood Cell Analysis)
- анализ на аминокиселините
Аминокиселините се комбинират и образуват протеини, необходими за тялото. Те ремонтират тъканите, произвеждат антитела за предотвратяване на инфекция, пренасят кислород в тялото, съдействат за производството на хормони като инсулин, наред с други важни функции. Има осем "съществени" аминокиселини, които тялото не може да произвежда и който трябва да си набави от хранителни източници, а другите "несъществени" аминокиселини могат да се произвеждат от организма. Ниско протеинова диета и лошо здравословно състояние може да доведе до липса на аминокиселини. Аминокиселинният тест показва нивото на аминокиселини при 24-часова проба на урина. Той се използва за оценка на риска от сърдечни заболявания, тревожност, аутизъм, поведенчески разстройства, хронична умора, фибромиалгия, нарушения в храносмилането, заедно с други състояния.
- кръвен тест за хранителна непоносимост
Имайте предвид, глутенoвата непоносимост може да бъде "тиха", т. е. може да има липса на стомашно-чревни симптоми. Тихата глутенова непоносимост може да присъства като недостиг на желязо, остеопороза, нисък ръст, диабет тип 1, аутизъм и автоимунен тиреоидит. "Тиха” целиакия" също може да присъства като неврологични състояния, по-специално периферна невропатия и атаксия с неизвестна етиология.
Източник: http://www.leakygut.co.uk/About%20Leaky%20Gut.htm
http://www.qfac.com/articles/august/specific_carbohydrate_diet.html
Синдромът на пропускливи черва поставя основа на всичките вреди (щети) причинени от "четирите големи" (big 4) храни - глутен, млечни продукти, соя и царевица. Тези храни увреждат чревните въси (вили, власинки) на по чувствителните индивиди, което води до малабсорбция на хранителни вещества , тъканно разграждане, имунна некомпетентност и в крайна сметка до имунна недостатъчност. Значението за разбирането на последиците от това явление ”пропускливи черва” е много важно.
Синдром на пропускливи черва е термин, използван за ситуация, която настъпва, когато въсите на чревния тракт са повредени достатъчно много - и за достатъчно дълго време - резултатът е значително недохранване, както от липса на абсорбция в кръвта така и от изтичане (теч) на вещества от кръвта в червата (напр. серумните протеини и серотонин). Основните храни, които причиняват тези чревни щети (атрофия на вилите на тънките черва) са това, което наричам "четирите големи" - глутен, млечни продукти (казеин), соя и царевица. Въпреки това, други бобови растения и nightshades (специфична група растения, сем. Картофови, съдържащи алкалоиди) също може да компрометира целостта на червата. Когато това увреждане е достатъчно тежко, хормон, наречен зонулин (zonulin) се освобождава от клетките на чревната стена. Това от своя страна, "отпуска" (отваря) физическата бариера на червата, за да се улесни усвояването на хранителните вещества. Тези бариери са предназначени за ограничаване на преминаването на субстанции в кръвния поток, неща от които се нуждае тялото ни. Въпреки това, органът винаги ще намери начин за преодоляване на трудностите и zonulin е за чревния тракт "план Б" за получаване на хранителни вещества в кръвния поток, след като основно средство чревните въси са значително изложени на риск.
За съжаление, "план Б" често идва с предупреждение и в този случай, потенциално вредни неща, които тези бариери се опитват да спрат настрана, имат възможност за влязат в кръвта. Сред тях са микроорганизми, химични съединения, както и хранителни протеини.
Помислете за последните като частично хаотични храни, които влизат в кръвния поток по такъв начин, че имунната системата не може да ги разпознае като нормални. Това е известния механизъм на развитие на "средно хранителни алергии "- тези към яйца, растителни ядки / фъстъци, миди, тропични плодове, домати и т.н. - храни, които се считат здравословни за нас. Някои вторични хранителни алергии правят повече смисъл, отколкото други, като например тези от миди, домати и свинско месо. Тъй като те създават други предизвикателства на тези, които ги консумират, например от микроорганизми, лектини и паразити. Въпреки това, ако не сме имали предишни щети на вилите от "големите четири" е малко вероятно някога да развием алергии към тези храни.
Какво може да се направи?
Как да се промени ситуацията? Много "просто", ние трябва да спрем яденето на "големите четири" - глутен (пшеница, ечемик, ръж), млечни продукти, соя и царевица - особено ако се установи, че има чувствителност към една или повече от тези храни. Премахването на тези вредни лектини (диетични гликопротеини) ще излекува червата в повечето случаи. Други трябва да ограничим като всички бобови растения, най-много крос-реактивните (cross-react) със соя. Други може също да се наложи да се избегнат като всички nightshades (сем. Картофови) - картофи, домати, патладжан, чушки и тютюн. За щастие, тези непоносимости са клинично по-редки, но могат да бъдат много по-голям проблем, отколкото в момента се смята.
За съжаление, много хора не формират антитела, въпреки че лектините на тези храни могат да предизвикат неизмерими повреди на червата, невроните, черния дроб, ставите и всички тъкани на тялото. Като например, не всички са цьолиакия "алергични" за пшеницата. Това е лоша новина. Човек би си помислил, че индивид може да формира алергия към храна, която предизвиква увреждане на мозъка, артрит и бъбречна недостатъчност, но това не е така. Вярвам, че това явление е пример за "придобита имунна недостатъчност", създаден е от недохранване, което е резултат от чревни щети (повреди). Но така или иначе, ние знаем че това може да се случи.
Проучване на група пациенти (2000 души) страдащи от цьолиакия установява при тези, които са били на без глутенова диета в продължение на две години, че се достига различна степен на възстановяване - чревна биопсия на тънките черва показва нормални въси само 16,7% от тях. Защо е това?
Защо някои не получават подобрение чрез диета?
Основните причини за вилите при целиакия да не възстановят са: 1) неспазване изцяло на режима на хранене, 2) скрити източници на глутен в храната (които са много чести, включително подправки и лекарства), или 3) консумиране на храна, която нанася същия вид вреди на чревния тракт както глутена. Вярвам, че третата причина е също толкова важна - ако не и повече - в сравнение с другите две. И ние знаем това кои са тези храни: казеин от краве мляко, соя и царевица. Защото някои бобови растения могат да доведат до кръстосана реакция с соя (газове са предупредителен знак), затова при някои хора е необходимо избягване на всички бобови растения (боб на първо място). Семейството растения nightshade (сем. Картофови) също може да нанесе чревни щети, особено, когато не са сварени (сготвени) или не са сварени правилно. (може би тука става въпрос, поради повишеното съдържание на алкалоиди, бел. от блога)
Готвенето спомага да се деактивират лектините. Някои членове на това семейство (например картофи и патладжан) се считат за токсични, когато се консумират сурови. Защо не е едно и също с доматите и чушките (pepperoncini, става въпрос за някои видове сладки и люти чушки от сем. Картофови). Може би затова ние накисваме pepperoncini в оцет, който помага да се почистят въсите, или мариновани домати в зехтин, което помага за предотвратяване прилепването (свързването) на лектините към чревната стена. Аз не поставям под въпрос хранителните качества на суровите домати и чушки. Възможно ли е това да е причина доматите да са такъв общ алерген (като се има предвид, че децата слагат кетчуп на всичко)
Как да се застраховаме за нашето възстановяване?
Двете неща, които помагат за отстраняване на големите 4 "лепкави храни" от вилите на чревния тракт и което ще помогне за лечението са - алкохол и оцет. Добре е да знаем не алкохолна алтернатива за премахването на тези разтворими лепила от алкохола. Например, какво ползвате да премахнете остатъците от тапетното лепило от стената? Оцет и вода. От какво се прави най често лепилото за тапети? Глутен от пшеница. Да, тези лепила са от казеин, глутен, соя и царевица и не са водно или дори киселинно разтворими. Те се алкохол и алкално разтворими. Ето защо те оцеляват при храносмилателния процес на непреживните животни; напускат стомаха и се прикрепват към въсите. Но алкохолът и оцетът ще помогне да се разкарат. Преживните животни (животни със секционен стомах, като говеда, овце, кози) са по добре подготвени да се справят с тези храни, защото ги ферментират, процес, който произвежда алкохол. Но дори и те не са имунизирани срещу вредното въздействие на лектини както се вижда от негативния ефект, който царевицата има върху мазнините в мускулите им; един необичаен физиологически процес.
Как италианците оцеляват от цьолиакия (целиакия)?
Разбирането на този принцип ни дава поглед върху това как италианците са оцелели през годините като тяхната хранителна традиция е базирана на тестените изделия. Те приемат вино с храната и ядат накрая салата напоена с олио и оцет. Техните мезета (antipasto) са обикновено меса с високо съдържание на мазнини: салам, шунка и pesto: подправки босилек, риган, чесън с пармезан, мариновани в зехтин и оцет. Мазнините и зехтинът предпазва въсите от полепване на глутен и казеин в предстоящото им основно ястие, а оцетът и виното изчиства това, което е успяло да се залепи. Фибрите от салата след това действат като четка за въсите. Това е като накисване на четка в спиртен разтвор и след това я избърсвате. Изглежда добре, нали?
Колко често се среща цьолиакия?
Някои учени смятат, че всеки е чувствителен на глутен, но само 1 / 3 от населението показва симптоми във всеки един момент. Просто някои имат по-добра поносимост от други.
Сега има доказателства, че първоначалната пшеница (лимец) дори не предизвиква реакция при тези с глутенова непоносимост. Изключително! Историята на пшеницата, млечните продукти, соята и царевицата ни показва всичко, което необходимо да знаем: Човекът е объркал всичко, което е докоснал в природата.
Глутенът не е сам!
Лошата новина е, че глутенът е само един от виновниците. Ние трябва също да се справим с казеина, соята и царевицата, всички, които могат да дублират вредите на глутена. Много от нас не могат да видят последствията от постепенното заместване на козето мляко (универсалното мляко за захранване) с краве мляко. Соята е една азиатска грешка. Царевица взе хиляди години, за да се култивира и сега дори не може да се възпроизвежда... и убива другите растения (потърсете в Google "corn gluten meal"). Не се чудя, че е основен алерген при децата, особено генетично модифицираната версия.
Има обаче надежда!
Добрата новина. Чудеса се случват, когато се премахнат тези храни ...абсолютно медицински чудеса. И сега ние знаем защо. Чрез премахване на "четирите големи" храни, ние обръщаме процеса много бързо. Изцелението в червата може да започне в рамките на няколко дни след като тези храни са отстранени. Когато въсите се възстановят отново, правилното усвояване на хранителните вещества се завръща и всички биологични тъкани в нашето тяло - мозъка, черния дроб, бъбреци, мускули, стави, кръвни клетки и още много други започват да получават това, което им е било необходимо през цялото време, за да са здрави и да работят добре. Това също така позволява на имунната система да се възстанови отново както и множеството ензимни системи (повечето от които се вземат за даденост) да започнат отново да функционират оптимално. В резултат на това, годините на "болестни" симптоми могат най-накрая да приключат.
Няма никакви граници за това, което правилното хранене биологически целесъобразно и напълно питателно може да направи за нашето болно тяло?
Разбира се, има фактори на околната среда, с които трябва да се съобразяваме (напр. замърсяването на въздуха), но диета, богата на антиоксиданти, може да направи много за смекчаване на тяхното увреждане. Освен това подходящи добавки (например: витамин D3, омега 3 мастни киселини, екстракт от гроздови семки, сублингвални В комплекс), особено в ранните етапи на възстановяване, когато нашите хранителни резерви са изчерпани. Ние можем да променим нещата. Това може да отнеме голямо усилие от наша страна, особено, когато става дума за тежки неврологични нарушения (напр. множествена склероза, алцхаймер) или рак. Когато намалеят симптомите на раздразнени черва (IBS), алергиите, фибромиалгията и дори решаването на епилепсията, ние трябва да имаме надежда, че дори и при най тежкото здравословно състояние може да се помогне.
Няма никакви ограничения върху това, което нашият организъм може да направи, ако ние сме готови и в състояние да му помогнем. Ще можем ли да го храним правилно? Можем ли да се откажем от нездравословната храна, цигари и зависимост от наркотици?
Имате ли желание или възможност да оставите силно замърсения град? Можем ли да си позволим необходимите добавки (напр. антиоксиданти), за да се противодейства на токсините от околната среда, които са извън нашия контрол? Ще увеличим ли физическите активности и ще се ангажираме ли с подготовка за по-добър нощен сън? Това са всички важни стъпки за възстановяване на здравето ни.
Ние можем да направим това! Имаме съдбата на нашето здраве в собствените си ръце. Нека да започнем?
Източник: http://dogtorj.com/?page_id=3295
Някои от най-честите причини за Синдром на пропускливи черва са:
- използване на Нестероидни противовъзпалителни средства (Nonsteroidal anti-inflammatory drug, NSAID),
- чревни инфекции, дисбиоза, паразити
- дефицит на имуноглобулини
- приемане на алергенни храни
- алкохолизъм
- поглъщане на токсични химикали
- диета изобилна на захар
- употребата на антибиотици
- орални контрацептиви хапчета
- травма
Как можете да подобрите целостта на чревната стена?
Лечението на променената чревна пропускливост е много важно по няколко причини. Повишена пропускливост може да допринесе за или да предизвика, широк спектър от реакции и състояния, както е отбелязано по-горе. Възпаление на червата може да доведе до малабсорбция и недохранване, което води до широка гама от състояния, свързани с дефицит. Коригиране на променената пропускливост може да има незабавен ефект върху облекчаване на симптомите и постепенно подобряване на основното заболяване. Има редица терапевтични вещества, някои от тях са изброени по-долу, които могат да бъдат използвани за подкрепа на лигавицата за коригиране на чревната пропускливост.
Поддържайте здравословна популация на микроорганизми в червата
Важно е да знаем, че червата могат да бъдат населени прекомерно с неприятелски микроорганизми като гъбички (най-често дрожди, като кандида албиканс), бактерии, вируси и паразити. Терминът паразити се използва за описание на голямото разнообразие , на микроорганизми, които се различават по сложност от едноклетъчни организми до червеи, които могат да бъдат 5-6 см или повече. Общите заболявания, които причиняват паразитите Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Blastocystis hominis и Cryptosporidium може да бъде много трудно да се открие с рутинни анализи на изпражненията и култури. Когато проба от изпражненията се изследва за паразити много от дрождите вече са мъртви. Дори когато червата са силно заразени трудно се открива наличието на гъбички. Някои лаборатории изследват пресни изпражнения, получени след индуциране (причиняване) на лека диария с лаксативи и това увеличава шансовете за откриване.
За намаляване на чревните инфекции от неприятелски бактерии, паразити и дрожди:
- Избягвайте рафинираните захари и въглехидрати, тъй като това е гориво за микроорганизмите, особено за дрождите.
- Избягвайте консервирани храни
- Избягвайте мухлясали или кисели храни като стари фъстъци, зелени картофи, сушени плодове, които са мухлясали или горчиви и екстракти от дрожди.
- Да се избягва продължителна употреба на антибиотици и кортикостероиди.
Яжте изобилно сурови плодове и зеленчуци. Фибрите подпомагат за почистване на стените на дебелото черво, отстраняване на слоеве от инкрустирани и втвърдени изпражнения, които са като пристанище за неприятелските микроорганизми.
Следвайте добри хигиенни практики.
Използвайте естествени антибиотици срещу чревните дрожди (кандида), бактерии и паразити. Природните антибиотични храни, билки и подправки са: зелев сок, кръстоцветни зеленчуци (зеле, карфиол, брюкселско зеле, броколи), пресен чесън, лук, праз, репички, сминдух, джинджифил, лют червен пипер, лимонов сок, куркума, горчица и розмарин.
В повечето случаи е необходимо да се следва без глутен и без казеин диета.
Най-мощен естествен антибиотик за червата е чесъна. Ако успеете да приемате по 4-6 скилидки всеки ден в продължение на 4 седмици ще бъдете изумени от съществата, които могат да бъдат унищожени и изгонени от червата. Чесънът е в състояние да унищожи бактерии, паразити и дрожди, особено, ако имате голям бактериален свръхрастеж. Суровите скилидки чесън може да бъдат настъргани, нарязани много ситно или пресовани в преса и след това да се смесят в добре приготвени храни и салати. Вкусът е по-хубав с малко студено пресован зехтин и ябълков оцет. Суровият лук и праз също са ценни антибиотици за червата, а ако не понасяте чесън може да откриете, че те работят добре за вас.
Вземете допълнително Лактобацилус ацидофилус (Lactobacillus acidophilus, трябва да се съхраняват в хладилник) или използвате обикновено кисело мляко с високо съдържание на тези приятелски бактерии. Приятелските бактерии спомагат за поддържане на екологичното равновесие. Това е особено добре след антибиотична терапия.
Типични билки, използвани за унищожаване на глисти (червеи) и изхвърляне от тялото са обвивка на черен орех (black walnut, Juglans Nigra), chaparral (?), женско биле (сладък корен, Glycyrrhiza glabra), карамфил, тинтява и пелин. Има естествени антипаразитни лекарства, които понякога могат да бъдат доста полезни. Използвайте комбинация от билки като цвят и листа от пелин (Аrtemisia vulgaris) и черен орех (Juglans Nigra). Започнете с по една капсула три пъти дневно. След две седмици приемайте две капсули три пъти дневно в продължение на два месеца.
Антипаразитните лекарства често са по-ефективни, ако са последвани от очистване на дебелото черво, чрез което мъртвите паразити ще бъдат изхвърлени в изпражненията. За постигане на необходимия резултат можете да вземете 1-2 супени лъжици английска сол с четири чаши вода, два часа след приемане на антипаразитните медикаменти.
Билков екстракт от маслинови листа е много полезен в борбата със свръхрастеж на дрожди и паразити, както и бактерии и вируси в червата; дозите могат да варират от 500 до 1000 mg (10% екстракт), три пъти на ден, точно преди хранене.
Подобряване на хранителните навици
Един от най-важните и все още често се пренебрегват стратегии за подобряване на функцията на червата за всички хора, е да се пие повече чиста вода. Много хора с проблеми в червата са хронично дехидратирани. Това води съдържанието в червата да се втвърди и застои, което може да доведе до свръхрастеж на бактерии и възпаление на чревната лигавица. Препоръчва се най-малко 2 литра чиста вода на ден, а при чревни възпаления до 3 литра на ден.
Здравословната диета е благоприятна за доброто здраве на черва. При липсата на фибри в храната съдържанието на червата може да изпадне в стагнация, която да доведе до възпаление от прекомерно образуване на токсини. Липса на фибри принуждава мускулите на червата да се свиват твърде силно в опит да се придвижат изпражненията към ректума, за да стимулират движението на червата. Тези прекомерни контракции ще увеличат налягането вътре в червата, което води до спастично дебело черво и образуването на джобове в чревната стена (дивертикул). Алкохолът може да предизвика възпаление на чревната стена, както и форма на колит и е желателно да се избягва. Избягвайте дразнители, като свръх дози кафе, храни, съдържащи глутен (пшеница, ръж и ечемик, в овеса съдържанието е много малко), както и всички храни, които ги съдържат.
Тридесет до четиридесет на сто от диетата трябва да се състои от сурови зеленчуци и плодове, като съотношението на зеленчуци към плодове е 4 към 1. При тежки случаи на Кандида може да се наложи значително да намали количеството на плодове и да се увеличи на суровите зеленчуци. Суровите храни съдържат живи ензими, антибиотици и фитонутриенти (фито хранителни вещества), които подобряват храносмилането, борят се с неприятелските микроорганизми и предпазват от възпаление на чревната стена.
Рязко преминаване на диета с много сурови зеленчуци може също да доведе до раздразване и възпаление на чревните стени (бел. от блога)
Не приемайте храна, когато сте стресирани или ядосани; изчакайте докато се успокоите. По време на хранене приемайте само малко количество вода, защото течностите разреждат стомашния сок. Дъвчете добре храната.
Лигавицата на стомаха произвежда стомашна (солна) киселина, която доставя правилната киселинност за храносмилателните ензими, включително и за пепсина, както и за тези, които се секретират в тънките черва. Стомашната киселина е необходима за ефективно освобождаване на важни хранителни вещества като витамин B12.
Дефицит на стомашна киселина се среща често при хора над 60-годишна възраст и хора от всяка възраст, които са хронично стресирани. Това може да доведе до слабо храносмилане и дефицит на витамин B12. В тези случаи е желателно да се увеличи стомашната киселина, а това може да стане с таблетки от Бетаин Хидрохлорид (Betaine Hydrochloride). Обичайната доза е между 60 и 500 мг бетаин хидрохлорид и се приема по време на хранене. След като се разтвори в стомаха бетаин хидрохлорид, 25% от съдържанието на таблетката е солна киселина. Глутаминовата киселина хидрохлорид (Glutamic acid Hydrochloride) е с малко по-слабо действие и изисква доза от 600 до 1800 мг по време на хранене. Тези с тежък дефицит на стомашна киселина, известен като achlorhydria, може да имат повишен риск от рак на стомаха и по тази причина антиоксиданти като витамини С, Е и селен трябва да бъде част от дневната спомагателна програма.
Друга полезна техника за увеличаване на киселинността на стомаха по време на хранене е да изпиете чаша вода, съдържаща 2-3 супени лъжици добро качество органичен ябълков оцет като добавите половин изцеден лимон. Някои хора смятат, че тази практика наистина подобрява храносмилането и намалява образуване на газове и подуване на корема.
Ако не се чувствате добре обикновено след хранене най полезно да опитайте с добавки, които съдържат храносмилателни ензими. Задстомашната жлеза (панкреаса) произвежда жизненоважни ензими, наречени протеази, липази и амилаза, без които е невъзможно да се асимилират протеините, мазнините и въглехидратите. Не е необичайно, лек до умерен дефицит на тези панкреасни ензими да се появи, особено при тези над 50-годишна възраст. Липсата на тези ензими ще доведе до лошо разграждане на протеините, мазнините и въглехидратите, оставяйки само частично смляната храна да премине през червата. Това намалява усвояване на жизненоважни хранителни вещества от лигавицата на червата и е свързано с недохранването. Съдържанието на частично усвоени храни в червата поддържа растежа на неприятелските микроорганизми.
Най добрия начин е да се приема пълен набор от храносмилателни ензими от животински източници. Такива подходящ препарат се нарича панкреатин и дозата е 2-4 гр с всяко хранене. Можете също така си направите свои собствени храносмилателни ензими, чрез изсушаване на папая семена и след това смилане в кафемелачка на прах. Поръсете праха върху храната си като това дава лек вкус на пипер. Ензимните добавки се съхраняват на хладно и сухо място, за да се гарантира годността им. С увеличаване на възрастта способността на организма да произведа ензими намалява, и ензимни добавки могат да бъдат в огромна полза за подобряване на храносмилането и от там здравето на хората над 50-годишна възраст.
Организмът може също така да получи ензими от приетата храна. За съжаление хранителните ензими са изключително чувствителни към топлина, дори ниска до умерена температура унищожава голяма част от ензимите в храната. Това е една от причините за насърчаване да се ядат повече сурови салати и плодове, както техните естествени ензимни молекули ще подобрят храносмилането и ще намалят обема на работата на черния дроб и панкреаса. Храни, богати на ензими са ананас, папая, авокадо, манго и киви. Кълновете са също мощен източник на храносмилателни ензими. Ензими, извлечени от папая и ананас се предлагат във вид на таблетки и се наричат папаин и бромелаин (papain and bromelain) съответно. Въпреки че те са протеолитични ензими и могат да помогнат на храносмилането на протеините, те не са толкова мощни като една цялостна добавка панкреасни ензими.
http://www.liverdoctor.com/index.php?page=liver-problems&subpage=leaky-gut
Целостта на чревната бариера е главния съдействащ фактор при автоимунните заболявания.
http://www.direct-ms.org/pdf/LeakyGutMS/Fasano%20intestinal%20barrier%20autoimmunity.pdf
Куркумата (Turmeric, Curcuma Longa) e цъфтящо растение от семейството на джинджифила, расте на 3-5 метра височина в тропическите региони на Южна Азия. Подправката се прави от изсушени корени смлени на фин прах. В традиционната медицина се използва за намаляване на възпаления и общи проблеми; лечение на стомашно чревни нарушения и проблеми с черния дроб; лечение на кожни заболявания, както и подобряване на зарастването на рани.
Куркумата е добра билка за подпомагане на храносмилателната система, затопля храносмилателния тракт и увеличава секрецията. Нейното стягащо действие дава възможност да се укрепят микозните мембрани на храносмилателния тракт (лигавицата), което не позволява "пропускливи черва" и лекува възпаления при дивертикулит. Освен това съдържа малко количество етерични масла, които действат газогонно. Противовъзпалителното и стягащо въздействие на куркумата я прави също така полезна за лечение на язва. Затяга повърхността на язвата, спира кървенето (хемостаза) и защитава повърхността от по-нататъшно увреждане на тъканите и загуба на течности.
http://www.herbcompanion.com/herb-profiles/Spotlight-on-Turmeric.aspx
Домашно приготвен бульон от месо или риба
Бульоните от месо и риба предоставят градивни елементи за бързо растящите клетки на лигавицата на червата и имат успокояващ ефект върху всички области на възпаление на червата. Ето защо те са помощ за храносмилането и са познати от векове като лечебни народни средства за защита на храносмилателния тракт. Да не се използва от търговската мрежа полуприготвени супи на гранули или кубчета, които са преработени и пълни с вредни съставки.
Бульонът от пиле е особено лек за стомаха и е много добре да се започне с него. За да направите добър бульон трябва да използвате ставите, костите, парче месо с кост или цяло пиле, вътрешности от пиле, гъска или патица или други меса. Важно е да се използват костите и ставите, тъй като те предоставят лечебните вещества, а не месото отделно. Попитайте в някой магазин за месо за нарязване на големите кости на две, за да получите костния мозък от тях след готвене. Поставете костите, ставите и месо в голяма тенджера и го напълнете с вода, добавяте естествена нерафинирана сол на вкус в началото на готвенето и около една чаена лъжичка едро смлян черен пипер. Довежда се до кипене, като се оставя да ври на слаб огън за 2,5 - 3 часа. (може да ври 4-5 часа и повече на слабо, докато мозъкът и ставите се разтворят и сместа стане на желе след като истине. бел. от блога)
Можете да направите рибния бульон по същия начин, с цяла риба или рибни перки, кости и глави. След готвене вземате костите и месата, и прецедете през сито, за да отстраните малките кости и едрите частици на черния пипер. Отстранете всички меки части от костите, за да можете по-късно да ги добавяте към супата, които са много важни да се приемат. Извадете костния мозък от големите кости, докато са още топли, като ги насечете на дървена дъска. Меките тъкани около костите и костния мозък дават най-добрите средства за защита и изцеление на чревната лигавица и имунната система; трябва да ги консумирате с всяко хранене. Свалете всички меки тъкани от рибните кости и глави и ги запазете като резерв за добавяне към супи по-късно. Могат да престоят в хладилника най много 7 дни или може да бъдат замразени.
Пийте топъл бульон като напитка през целия ден с храната и между отделните хранения. Да не се използват микровълнови фурни за затопляне, използвайте конвенционална печка (микровълновата фурна унищожава храната). Много е важно да консумирате всички мазнини в бульона и месото около костите, тъй като тези мазнини са от съществено значение за лечебния процес. Добавете пробиотични храни във всяка чаша бульон (подробности за въвеждане на пробиотични храни следват).
Домашно приготвен бульон с месо или риба (месо или риба с кости, мозъкът от костите също се използва). Сложете месото (месото с костите) да ври, добавете нарязани на парчета или резени зеленчуци: лук, моркови, броколи, праз, карфиол, тиквички, праз, къдраво зеле и други да къкри 25-35 минути. (Тук трябва да се добави: първо сварете костите - 4-5 часа и след това добавете зеленчуците. бел. от блога) Можете да изберете произволна комбинация от наличните зеленчуци, избягвайте много влакнести, ползвайте всички сортове от зеле и целина. Всички особено влакнести части от зеленчуци трябва да бъдат премахнати, като кожата и семена на тиквичките, основата на броколи и карфиол и други части, които изглеждат твърде влакнести. Сварете зеленчуците добре, така че наистина да са меки. Когато зеленчуците са добре сварени добавете 1-2 супени лъжици нарязан чесън, доведете до кипене и изключете котлона. Изчакайте да изстине. Консумирайте супата с костния мозък и месото, като предварително отделите костите. Може да я пасирате. Добавете пробиотични храни във всяка чиния със супа (подробности относно въвеждане на пробиотични храни следват). Тази супа можете да консумирате през целия ден, колкото желаете.
Извадки от статията: Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС) - Диета (Д-р Наташа Кампбел- Макбрайд)
Кравето масло, заедно с кокосовото и палмови масла, богати на каприлова и лауринова киселини са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето маслото е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими в борбата с инфекциите. Също така, не премахвайте пилешката кожа или мазнините от говеждото или агнешкото месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешките мазнини са особено богати на палмитолеинова киселина, мощна антибактериална киселина.
Наситените мазнини играят много жизненоважна роля в организма, за укрепване на имунната система, насърчаване на здрави кости, осигуряват енергия и структурната цялост на клетките, предпазват черния дроб, и подпомагат метаболизма на есенциални мастни киселини в тялото. Най-важното е, наситените мазнини всъщност понижават нивото на холестерола и са важна хранителна добавка за здравословно сърце.
Късите и средно-верижни мастни киселини, които са присъщи на наситените мазнини са с важни антимикробни свойства, които ни защитават срещу вредните микроорганизми в храносмилателния тракт. Например, бутирична киселина (butyric acid) се съдържа главно в кравето масло, а капринова киселина (capric acid) се съдържа главно в козе масло. Тези мастни киселини имат антимикробни свойства - предпазват ни от вируси, дрожди и патогенни бактерии в червата. Те не се въздействат от жлъчните соли, а пряко се усвояват за бърза енергия. Поради тази причина е малко вероятно да доведат до наддаване на тегло, отколкото зехтина или търговското растително олио. Късоверижните мастни киселини също допринасят за здравето на имунната система.
Средноверижните мастни киселини се намират предимно в мазнини и тропически масла. Подобно на късоверижните мастни киселини, тези мазнини имат антимикробни свойства, абсорбират се директно за бърза енергия и допринасят за здравето на имунната система.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
http://www.coconutsecret.com/saturatedfats2.html
http://www.westonaprice.org/know-your-fats/skinny-on-fats#composition
Високо въглехидратната диета увеличава риска от кандида дрожди / гъбични инфекции, особено в дебелото черво. Резултатът е възпалително заболяване на червата (IBD) с по-висок риск от рак на дебелото черво.
Високото ниво на мазнини в тялото, подпомага растежа на кандида гъбични инфекции, поради излишната консумация на въглехидрати и високи нива на кръвната захар. Високо въглехидратната диета води до диабет, възпалителни заболявания на червата, както и систематични Кандида гъбични инфекции.
Кандида процъфтява в по-алкална среда на тялото.
Високо въглехидратна диета (прекомерно приемане на въглехидрати) в комбинация с дефицит на белтъчини и мазнини предизвиква състояние, известно като "синдром на пропускливи черва", както и редица автоимунни заболявания, където молекули на растителни протеини от зърнени храни, царевица, соя и бобови растения преминават през чревната бариера и влизат в кръвообращението. Други хранителни молекули, както и части от мъртви бактерии също може да преминат в кръвния поток. Имунната система на организма вижда тези молекули като нападатели и започва да ги атакува. Имунната система започва също да атакува стомашно-чревния тракт и други области на тялото, които съдържат протеини, подобни на тези, намиращи се в растителните продукти.
Типични автоимунни заболявания, причинени от високо-въглехидратна диета са синдром на дразнимото черво (IBS), възпалително заболяване на червата (IBD), улцерозен колит, болестта на Крон, дивертикулоза, усукани и разтеглено (удължено) дебелото черво, проктит, фистули, фисури, стомашна и дуоденална язва, интерстициален цистит на пикочния мехур, болестта на Сьогрен (сухота в очите), ревматоиден артрит, множествена склероза (МС), лупус еритематодес, астма и други автоимунни заболявания.
Протеинови молекули, които правят деликатната лигавицата на червата, се сменят на всеки три дни. Това е най-краткият живот на всяка структура в тялото. Аминокиселините трябва да бъдат на разположение в тялото, за да се реконструира тази чревна лигавица, и глутамина е един от най-важните аминокиселини за здравето на храносмилателния тракт. Червата са единствения орган в тялото, който използва глутамин като основен източник на енергия. Ето защо, приемане на висококачествени животински протеини на всяко хранене и допълнение с глутамин (при синдром на пропускливи черва) са силно препоръчителни.
Бетаин хидрохлорид (HCL киселина) (Betaine hydrochloride (HCL acid)) е много ефективен срещу кандида и необходим за протеиновото разграждане.
Глутаминът е най-известен със своята способност да служи като източник на гориво за клетките на лигавицата на стомашно-чревния тракт. По-конкретно, глутаминът е предпочитан източник на гориво за клетките на тънкото черво. Чрез лекуването на тези клетки, глутаминът помага за поддържането на здравето и целостта на стомашно-чревния тракт. Здравословното състояние на стомашно-чревния тракт е жизнено важно, за да се запази общото благосъстояние, като лигавицата на стомашно-чревния тракт служи като първа линия на защита срещу болестотворни микроорганизми, а също и намалява усвояването на потенциално алергенни молекули. Глутаминът също така служи като източник на гориво за мускулните и имунните клетки.
Хранителните източници на глутамин включват храни с най-високо съдържание на протеини, включително говеждо, пилешко, риба, яйца и млечни продукти. Растителните протеини не се усвояват толкова лесно както животинските протеини.
Предпочитана диета за лечение на Кандида и заболявания на стомашно-чревния тракт е диета ниска на въглехидрати, висока на мазнини и на достатъчно протеини.
http://www.biblelife.org/bowel.htm
L-глутамин е отличен при синдром на пропускливи черва, тъй както са EFAs (незаменими амино киселини) и GLA (Gamma-linolenic acid, гама-линоленова киселина). Добавки на храносмилателни ензими с HCl (Бетаин хидрохлорид) са добре да се използват,особено когато има кандида.
Кандида дрождите отделят собствени ензими, които заблуждават храносмилателната ни система да не отделя достатъчно ензими. Това води до лошо храносмилане, което от своя страна води до по-слаба имунна система и повече проблеми.
Можете също да опитате да използвате краве масло, заедно с кокосово и палмово масла, богати на каприлова и лауринова киселини, които са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето масло е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими за борбата с инфекциите. Ако сте чувствителни към кравето масло, консумирайте пречистено краве масло (Ghee). Също така, опитайте да не премахвате пилешката кожа или мазнините от говеждото (телешко) или агнешко месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешката мазнина е особено богата на палмитолеинова киселина palmitoleic acid (palmitoleic acid) (както са макадамия ядки), мощна антибактериална киселина.
Ако имате проблеми с храносмилането на мазнини, добавяйте храносмилателни ензими или се придържайте към мазнини / масла, които имат високо MCT (Medium-chain triglycerides, средноверижни триглицериди) като кокосово и палмово масла. Те не изискват жлъчен сок за тяхното храносмилането и лесно се абсорбират през чревната стена.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
~ Издигам очите си към хълмовете, от където иде помощта ми. Помощта ми е от Господа, Който е направил небето и земята. ~ (Библия, Псалм 121:1-2) "
--------------------------------------------------------------------------------
Кандида и Чревна Дисбиоза
Автор: budha1
Чревната флора (среда) обхваща повече от 1200 вида бактерии, дрожди и други организми на брой 100 трилиона общо, обитаващи в стомашно чревните пътища на човека и съставят така наречената "чревна флора". При средно възрастните хора теглото на бактериите е около 2 кг. и броя на отделните организми надвишава общо броя на клетките в човешкия организъм с коефициент от 100 към 1.
Голяма част от тези организми не причиняват болести, всъщност те ни помагат да ни предпазят от болести. Чревната флора изпълняват много функции, които допринасят за здравето на човешкия организъм, "приятелските бактерии" са най вече с имена, започващи с "Lactobacillus" или "Bifodobacteria", която означава вида към който принадлежат. Може би сте забелязали хранителни продукти като кисело мляко, които съдържат тези бактерии.
Основните полезни функции на приятелските (добри) бактерии:
- Производство на късо верижни мастни киселини, които предоставят значителна част от енергията на човека.
- Производство на голям брой ценни хранителни вещества, особено В витамини и витамин К.
- Участие в метаболизма на лекарства, хормони и канцерогени.
- Защитата от заразяване с патогенни бактерии (чрез съревнование за пространство и производство на антибактериални вещества, наред с други методи.)
- Поддържането на здравословно рН на чревната среда
- Засилване на имунната система
Приятелските (добри) бактерии не са единствения вид микроорганизми присъстващи в стомашно чревните пътища. Има и редица микроорганизми, които не предоставят на човешкия организъм всички облаги и ползи или правят това само, когато техният брой е по нисък от конкурентните приятелски бактерии. Тези микроорганизми включват колиформени бактерии (E.coli и т.н.), дрожди/гъбички (yeasts/fungus) и bacteroides.
Какво може да причини проблеми?
Болестите възникват, когато количеството на приятелските бактерии намалее и други организми са в състояние да увеличат броя си и да преобладават. Редица фактори могат да нарушат баланса на микроорганизми в червата и да доведат до свръхрастеж на по-малко желани видове.
Най-важните фактори са:
Използването на антибиотиците
Използването на противозачатъчни хапчета
Използването на други хормони, особено имуносупресори като стероиди
Диета
Алкохол
Стрес
Може би най-важният фактор е използването на широкоспектърни антибиотици. Тези медикаменти не правят разлика между приятелски и патогенните бактерии. Това означава, че всеки път, когато се взема едно от тези лекарства за инфекция се унищожава голям брой на приятелските бактерии в червата, които осигуряват защита от други, потенциално вредни чревни жители. Този факт отдавна е известен от изследователите.
Научните изследвания в тази област, свързани с човека, по отношение на Кандида (Candida) в частност, е ограничен поради липсата на съгласие в точността на методите за изпитване и факта, че това е относително нова област на проучване. Изследването за бактериален свръхрастеж на тънките черва (SIBO, small intestinal bacterial overgrowth) въпреки това, сега е установен чрез използване на тест ”водороден дъх”. Изследванията показват, че антибиотиците и стероидите често причинят значителни увеличения на Кандида и патогенните бактерии, поради унищожаване на приятелските бактерии и потискане на имунната защита.
Един от резултатите от употребата на антибиотици е, че антибиотикът може да причини диария, която се смята за причинена главно от Клостридия инфекция (Clostridium difficile infection). C. difficile инфекция е трудна за лечение и при тежки случаи може да доведе дори до смърт.
Доскоро на антибиотиците се гледаше като на универсално лекарство без странични ефекти. Както можем да видим все пак, има странични ефекти, които могат да бъдат значителни и ефекта от тях са нарушения на чревната флора.
Кандида / дрожди
Кандида е вид дрожди, които обикновено населяват лигавицата на червата, пикочния тракт и влагалището. В тънките черва (не в дебелото черво, както често се предполага) Кандида и Лактобацилите са преобладаващите жители. Най-често срещаният тип на Кандида е "Candida Albicans"; други видове са също открити. Кандида е "диморфен" организъм, който означава, че може да съществува или като кръгла клетка дрожди или като гъбички (mycelial форма) с вретеновидни нишки, наречени хифи (hyphae), които могат да проникнат в тъканите на приемника. При здрави индивиди кандида се контролира от полезните бактерии и здравословната имунна система и остава във форма на дрожди.
Ако приятелските бактерии са под въздействието на някои от тези фактори, които разгледахме, Кандида може да се разрасне драстично и да стане преобладаваща. Това причинява неприятности за човешкия организъм. Кандида са дрожди, и те произвеждат алкохол (етанол) и ацеталдехид (това е химикал, отговорен за основните симптоми на махмурлука) като основните продукти на обмяната на веществата. При здрави индивиди алкохолът може да бъде открит в кръвта от точно този източник, но е на ниво, което не създава никакви проблеми, тъй като системите за детоксикация в тялото могат да се справят с него. Ако обаче имате свръхрастеж на чревна Кандида, нивото на алкохол, влизащо в кръвта ще бъде значително увеличено.
В изследване, проведено от лекарите в Biolab, London, UK, броят на хронично неразположение пациенти са били изследвани за нивото на етанол в кръвта един час след приема на захарен разтвор. Изследването показва, че пациентите са с постоянно високи нива на етанол, за което учените заключават, че са от свръхрастеж на дрожди в тънките черва. Положение се утежнява, когато вече е налична Кандида и тя е свободна да се трансформира в гъбична форма и нейните разклонения хифи могат да проникват през чревната стена. Това прави червата по пропускливи (синдром на пропускливи черва, Leaky Gut Syndrome), така че повече токсичен алкохол и ацеталдехид се абсорбират в тялото. Също така със силно пропускливи черва, самите Кандида имат практическа възможност да се промъкнат през и получат достъп до останалата част от тялото причинявайки хронични имунни реакции като алергии и автоимунни заболявания.
Последните проучвания показват директно, че в следствие на увеличаващата се колонизация на Кандида в стомашно чревния тракт от антибиотици, се увеличават дихателните алергии. Едно изследване показва, че мишки на които са давани антибиотици са увеличили чревната Кандида колонизация, което е доказано много пъти преди, но сега също така показва, че е съпроводено с увеличаване на алергичните реакции на спори от мухъл във въздуха, наречени Aspergillus fumigatus. Това изследване е много важно, тъй като показва, че това изменение на чревната флора с антибиотици може да засегне имунната реакция и да доведе до повишена честота на алергии.
Друго изследване, свързано с чревна Кандида за целиакия (цьолиакия, автоимунно заболяване), при което Т-клетки осъществяват имунна реакция с резултат, увреждане тъканта на тънките черва. Тази реакция е предизвикана от прием на глутен, протеин в зърнените храни, предимно пшеница, ечемик и ръж. Това, което изследванията показват е, че протеинът открит в клетъчната стена на Кандида е много подобен на глутен. В резултат на това имунната система може да обърка глутена в житните зърна с глутена в клетъчната стена на Кандида и да провокира реакция срещу глутен, което води до повреждане на чревните стени на тънките черва или целиакия (цьолиакия).
Признаци и симптоми на свръхрастеж при чревна Кандида
Всеки знае, че пиенето на твърде много алкохол прави да се чувствате не толкова страхотно. Представете си, че тялото ви абсорбира ниво на алкохол много по-високо от нормалното непрекъснато в продължение на години. Това е ясно, че ще доведе до по-малко от оптималното здравословно състояние. Хранителните вещества ще бъдат изчерпани, ценните чернодробни ензими също ще се изчерпат, което ще причини оксидативен стрес, поради постоянните опити за детоксикация на токсичните продукти от дрождите и ще причини преки щети на множество телесни системи. Както вероятно можете да си представите, когато цялото тяло е ефективно "отровено" от свръхрастеж на кандида, броят на симптомите може да са многобройни и да засягат всички телесни системи.
Ето кратък списък на често срещаните симптоми:
- Умора
- Слабост
- Мускулни и ставни болки
- Главоболие
- Чувствам се отвратително
- Стомашно-чревни смущения - диария, запек, гадене, подуване на корема след хранене
- Психични нарушения - депресии, тревожност, раздразнителност, промени в настроението
- Когнитивна дисфункция - слаба памет, липса на концентрация
- Периодично вагинит
- Менструални нарушения и стерилитет
- Алергии
- Раздразнения на кожата / обриви / акне
- Периодични инфекции на гърлото / ушни
- Хипогликемията
Кандида при алергични заболявания (Environmental Illnesses)
Симптомите по-горе може да изглеждат много сходни с тези на страдащите от синдром на хронична умора (CFS, Сhronic fatigue syndrome), както и на страдащи от други болести. В действителност, клиничните проучвания намекват за участие на Кандида при CFS (синдром на хронична умора ) и както и в други публикувани материали е изказана хипотеза за причинно следствена връзка. Все по-често лекари, специализирани в CFS и фибромиалгия лекуват пациентите си за свръхрастеж на гъбички като част от тяхното лечение.
Проучване, направено в Норвегия, публикувано през януари 2005 предлага Кандида като вероятна причина за синдром на раздразнимо черво (Irritable Bowel Syndrome, IBS). Авторите посочват, че: "Има все повече доказателства за дрождите, че са в състояние да предизвикат IBS-симптоми при свръхчувствителни пациенти чрез Кандида продукти, антигени и крос-антигени. " Те заявяват обаче, че повече научни изследвания трябва да се проведат преди антимикотичната (антибактериалната) терапия за да се препоръча като основно лечение на IBS (синдром на раздразнимо черво). Кандида също беше представена от редица източници, като участваща в етиологията на аутизъм нарушения. Един водещ поддръжник на това е д-р Уилям Шоу (Dr. William Shaw) от The Great Plains Laboratory в САЩ. Д-р Шоу открива повишени нива на някои органични киселини в кръвта и урината на аутистите близнаци.
Определение на Environmental Illnesses (универсална алергия) - Реакция от обикновени неща в личната среда, включващи химикали, храна, вода и физически частици, които причиняват симптоми в множество органи и общо слабо здравословно състояние.
Изследване за Кандида / свръх растеж на гъбички
Гъбичките могат да бъдат открити в проба от изпражнения, тестване за Кандида нива на антитела, или чрез тестване на урина или кръвната проба за определяне нивата на дрожди продукти като алкохол и органични киселини. На първо време се използва въпросникът за Кандида, разработен от д-р Уилям Г. Крук, който се използва от много лекари, за да се определи дали пациентът има проблеми с дрождите.
Щракнете тук, за да видите Кандида въпросника на д-р Уилям Г. Крук
Повечето лекари все още отказват да признаят, че кандида може да причини заболявания поради чревен свръхрастеж, но това схващане се променя, тъй като изследванията предполагащи това продължават да нарастват. Дори и в големите лечебни заведение като CDC сега се споменава на сайта им. Това твърдение е от страница на CFS:
"Кандида албиканс: общ сапрофит (saprophyte) на храносмилателния тракт и женски урогениталния тракт. Обикновено не причиняват болести, но може да причини след влошаване на бактериалната флора на тялото, или при пациенти с депресирана имунна система."
"Микроорганизми, особено гъбички или бактерии, се умножават (свръхрастеж) и получават храна от мъртва или разлагаща се органична материя."
Повечето официални медицински институции излизат със заявления като: "Въпреки че увеличението на колонизацията на Кандида е свързана с употребата на антибиотици, по специално такива с широк спектър е добре известно, не е доказателство, че това води до производството на Кандида токсини ... хипотезата за "хронична кандидоза" трябва да да се счита спекулативна и недоказана.?
Те просто скриват гърба си чрез липсата на това, което бих нарекъл "определено" доказателство. Твърдението, че те приемат съществено гъбичките, но не и производството на токсични вещества изглежда нелепо. Основните продукти на нормалния метаболизъм при дрождите (етанол и ацеталдехид), са добре известни токсини, които причиняват сериозни щети на живата тъкан. Увеличение на дрожди колонизацията несъмнено ще доведе до увеличаване на производството на токсини в един момент, и болест като резултат.
Основният фактор, който възпрепятства усилията да се определи ролята на чревните дрожди при болести е липсата на окончателно съгласие за диагностични тестове за чревни гъбички. Пробите от изпражнения са често ненадеждни, като положителните резултатите не винаги корелират със симптоми и обратното може да бъде вярно, отрицателни резултати при проблематичен пациент с много симптоми, показващи свръхрастеж на дрожди.
Новите изследвания предлагат използване на D-arabinitol като окончателен маркер за чревни гъбички. D-arabinitol е "захарен алкохол", произведен от дрожди, когато се хранят със захар, наречена арабиноза (arabinose). Ако има гъбички в червата това веществото ще бъде погълнато и може да бъде открито в кръвта и урината.
Докато окончателно се разработи този диагностичен тест, най добре е да погледнем данните от различни източници. Пробите от изпражненията, тестовите за антитела и органични киселини заедно с въпросника за Кандида ще даде добра представа за това дали имате гъбички или не, особено когато използват заедно.
Бактериална Дисбиоза
Бактериалната дисбиоза е в резултат от Кандида свръх растеж, а именно нарушаване на нормалната чревна флора от различните фактори, посочени по горе. Когато нормалният баланс на организма в червата е нарушен, потенциално патогенните бактерии могат да процъфтяват. Общите бактериални инфекции намерени при CDSA тестове включват и кlebsiella и proteus видове, както и различните щамове на E.coli. Трябва да се отбележи, че лекарите, които редовно използват диагностични тестове, като CDSA и тестове за органични киселини често констатират, че Кандида и бактериален свръхрастеж едновременно присъстват в един и същ пациент. Според д-р Лео. Галанд (Dr. Leo. Galland), лекар в Ню Йорк, специализиран в чревна дисбиоза, има четири отделни видове чревна дисбиоза, които могат да възникнат, като това са:
Гниене
Ферментация
Дефицит
Сенсибилизация
Гниене
Причина за дисбиоза от гниене са диети с високо съдържание на мазнини и месо и с ниско съдържание на неразтворими фибри, които
увеличават транзитното време за преминаване и позволяват разлагане на поетата храна в дебелото черво. Това води до повишена концентрация на Bacteroides бактерии и намалява концентрацията на бифидо (Bifidobacteria) бактерии (приятелски бактерии) в изпражненията. Промяната в състава на чревната флора води до увеличаване на бактериалните ензими, които освен всичко друго може да увеличат отделянето на причиняващи рак вещества (субпродукти), играещи роля при възпалителни чревни заболявания (IBD, inflammatory bowel disease), причина за диария и пречат на хормоните в организма. Тъй като има намаляване на приятелските бактерии, производството на късоверижни мастни киселини и други полезни хранителни вещества също намалява. Налице е също така увеличаването на амоняк, което може да има отрицателни последици за множество телесни функции, особено черният дроб / пътищата на детоксикация и мозъчните функции. Изследванията показват, че този тип дисбиоза допринася за рак на дебелото черво и рак на гърдата.
Ферментация / Бактериален свръхрастеж на тънките черва (SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth)
Този тип дисбиоза често се свързва с бактериален свръхрастеж на тънките черва (SIBO). Това се дължи на факта, че това включва свръхрастеж на бактерии в тънкite червa, а не на дебелото черво. Резултатът е един и същ вид проблем, както със свръхрастеж на дрожди (също предимно в тънките черва) , при което потърпевшият развива непоносимост към въглехидрати. Всички погълнати въглехидрати се ферментират от бактериите и това води до производство на токсични отпадъчни продукти, като органични киселини (оцетна и млечна киселини и т.н.) и сероводород (H2S), всички потенциално токсични и в големи количества могат да доведат до ацидоза. Бактериите също се конкурират за хранителни вещества, което може да доведе до недохранване и може да увреди клетките на червата. Едно проучване в Biolab, Medical Unit in London, UK, установи, че пациенти с по изразена чревна ферментация също са увеличили чревната пропускливост, известно като синдром на пропускливи черва (LGS, leaky gut syndrome). Тези проучвания са потвърдени на много места.
Типичните симптоми на Бактериален свръхрастеж на тънките черва са:
- Диария
- Анемия
- Отслабване
- Недохранване
- Метеоризъм
- Болки в корема
Много е вероятно, това да се дължи на увеличеното производство на органични киселини и други метаболити, които в крайна сметка проникват в циркулиращата кръв, така че SIBO (Бактериален свръхрастеж на тънките черва) може да предизвика много по-широк спектър от системни оплаквания, тъй като се подозира свръхрастеж на Кандида, но това очевидно е много по трудно да се документира. За разлика от свръхрастеж на Кандида обаче, надежден тест е на разположение за диагностициране SIBO (Бактериален свръхрастеж на тънките черва). Тестът е известен като тест ”водороден дъх” и измерва количеството на водород в дъха на пациента за определено време, след като е погълнат захарен разтвор. Високо ниво на водород показва свръхрастеж на бактерии в тънките черва. Тестът ”водороден дъх” в момента е въведен и се използва в много публикувани изследвания.
Дефицит (недостиг)
Използването на антибиотици или диета с ниско съдържание на разтворими фибри може да създаде абсолютна недостатъчност на нормалната чревна флора, включваща Bifidobacteria, Lactobacillus и E. Coli. Резултатът е, лишаване на човешкият организъм от хранителните вещества обикновено получавани от чревната флора и което може да доведе до недостиг. Така също ще отслабне имунната система и оттук се стига до намалена съпротива на инфекция. Недостатъчността се свързва със синдром на раздразнено черво (IBS) и хранителна непоносимост (хранителна алергия). Дисбиоза на дефицит и гниене често се случват едновременно.
Сенсибилизация (изострена или повишена чувствителност)
Дисбиоза на сенсибилизация се отнася до състояние, където съществува повишен имунен отговор към нормалната чревна флора. Тази ситуация може да е свързана с развитие на възпалителни заболявания на червата (IBD), спондилоартропатии (spondyloarthropathies), други заболявания на съединителната тъкан и кожни заболявания като псориазис или акне. Едно проучване в Кралския колеж, Лондон, Обединеното кралство, установи, че IBD (Възпалителни заболявания на червата) пациенти произвеждат по-висок от нормалния брой антитела ИгЕ (IgG) в червата си и, че тези антитела са насочена срещу чревните бактерии. Имунната система може би свръх реагира на бактериите или на веществата произведени от тях. Чревните бактерии могат да играят роля при автоимунни заболявания като имунната система първо реагира на бактериалните антигени и след това реагира на собствените клетки на организма с подобни протеинови структури. Дисбиоза на повишена чувствителност и ферментация могат да вървят ръка за ръка, както се случва при дисбиоза на недостиг и гниене.
Бактериалната дисбиоза при алергични заболявания (Environmental Illnesses)
Най-широко е проучена връзката между SIBO (Бактериален свръхрастеж на тънките черва) и алергичните заболявания като астма и екзема особено при деца. Все повече нараства вземането под внимание на значението на чревната флора за здравето на имунната система и на организма като цяло, което се отразява в по голямата част от изследванията, публикувани в тази област през последните години. Единодушно се приема, че чревната флора взаимодейства директно с имунната система и че нарушенията в чревната флора водят до повишена честота на алергични заболявания. Всъщност чревната флора е основният фактор, ангажиран с развитието на на имунната система след раждане. Патологична чревна флора е многократно открита при бебета и малки деца с алергични заболявания и администрация на здравословни бактерии лактобацили (Lactobacilli) са показали, предотвратяване на развитието на тези болести. До момента най-често срещаният тип на бактериална дисбиоза свързана с алергични заболявания е прекомерна ферментация или бактериален свръхрастеж на тънките черва (SIBO). Има също множество изследвания намесват SIBO (Бактериален свръхрастеж на тънките черва) при синдром на дразнимо черво, синдром на хроничната умора и фибромиалгия.
Едно проучване, публикувано в списанието на Американската Медицинска асоциация (JAMA) заключава, че SIBO (Бактериален свръхрастеж на тънките черва) вероятно играе важна роля в процеса на заболяването IBS (синдром на дразнимо черво). В изследването се казва: "Възможността бактериалният свръхрастеж на тънките черва (SIBO) да обясни подуване при IBS е подкрепено от по голямото общо отделяне на водород (тест водороден дъх) след поглъщане на лактозен разтвор при 84% от IBS пациентите, и 75% подобрение на симптомите IBS след ликвидиране на SIBO." В заключение авторите на изследването посочват, че стомашно чревната и имунната реакция при SIBO осигурява възможно обяснение за няколко стомашно чревни и не стомашно чревни симптоми на IBS (синдром на дразнимо черво). SIBO също често е бил наблюдаван при пациенти със синдром на хроничната умора. Един преглед на публикуваната литература посочва, че наред с другите неща, при CFS (синдром на хроничната умора) пациентите са установени промени в микробна флора, включително понижаване нивата на бифидобактерии и бактериален свръхрастеж на тънките черва".
Интересно, едно изследване публикувано през 2004 г. установява, че SIBO е по-често при пациенти с фибромиалгия отколкото при IBS пациенти. Този резултат се базира на количеството водород открит при извършване на тестове водороден дъх след приема на лактозен разтвор.
На последно място, връзката между чревното здраве и психическото здраве започва да се изследва. Научните изследвания показват хранителни въздействия върху депресията и че пациенти с депресия имат промяна на стомашно чревните функции, повишаване на оксидативен стрес, промени в имунните функции и недостиг на различни хранителни вещества, по-специално богати на омега-3 мастни киселини. SIBO се явява като причина за недостиг на хранителни вещества, а стресът е известно, че има отрицателно въздействие върху чревната флора; намаляване на броя на полезните видове лактобацили и бифидо бактерии.
Значението на ролята на чревната флора за здравето все повече се разширява и вероятно ще бъде установено, че дисбиозата може да бъде причина за много повече заболявания, отколкото се смята досега.
Източник:
http://www.ei-resource.org/illness-information/environmental-illnesses/candida-and-gut-dysbiosis/
Кравето масло, заедно с кокосовото и палмови масла, богати на каприлова и лауринова киселини са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето маслото е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими в борбата с инфекциите. Също така, не премахвайте пилешката кожа или мазнините от говеждото или агнешкото месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешките мазнини са особено богати на палмитолеинова киселина, мощна антибактериална киселина.
Наситените мазнини играят много жизненоважна роля в организма, за укрепване на имунната система, насърчаване на здрави кости, осигуряват енергия и структурната цялост на клетките, предпазват черния дроб, и подпомагат метаболизма на есенциални мастни киселини в тялото. Най-важното е, наситените мазнини всъщност понижават нивото на холестерола и са важна хранителна добавка за здравословно сърце.
Късите и средно-верижни мастни киселини, които са присъщи на наситените мазнини са с важни антимикробни свойства, които ни защитават срещу вредните микроорганизми в храносмилателния тракт. Например, бутирична киселина (butyric acid) се съдържа главно в кравето масло, а капринова киселина (capric acid) се съдържа главно в козе масло. Тези мастни киселини имат антимикробни свойства - предпазват ни от вируси, дрожди и патогенни бактерии в червата. Те не се въздействат от жлъчните соли, а пряко се усвояват за бърза енергия. Поради тази причина е малко вероятно да доведат до наддаване на тегло, отколкото зехтина или търговското растително олио. Късоверижните мастни киселини също допринасят за здравето на имунната система.
Средноверижните мастни киселини се намират предимно в мазнини и тропически масла. Подобно на късоверижните мастни киселини, тези мазнини имат антимикробни свойства, абсорбират се директно за бърза енергия и допринасят за здравето на имунната система.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
http://www.coconutsecret.com/saturatedfats2.html
http://www.westonaprice.org/know-your-fats/skinny-on-fats#composition
Тези, които са болни, няма смисъл да чакат изследванията да докажат, че чревната дисбиоза е първо причина за множеството заболявания след като оше преди повече от две хиляди години Хипократ е казал:
”Всички заболявания започват в червата." Колкото повече научаваме, толкова повече осъзнаваме, колко прав е бил той. Всяка болест започва в червата и ние трябва да погледнем в храносмилателната система, когато опитваме лечение на различни заболявания включително и дегенеративни, без значение колко несвързани могат да изглеждат на пръв поглед симптомите или обстоятелствата.
Високо въглехидратната диета увеличава риска от кандида дрожди / гъбични инфекции, особено в дебелото черво. Резултатът е възпалително заболяване на червата (IBD) с по-висок риск от рак на дебелото черво.
Високото ниво на мазнини в тялото, подпомага растежа на кандида гъбични инфекции, поради излишната консумация на въглехидрати и високи нива на кръвната захар. Високо въглехидратната диета води до диабет, възпалителни заболявания на червата, както и систематични Кандида гъбични инфекции.
Кандида процъфтява в по-алкална среда на тялото.
Високо въглехидратна диета (прекомерно приемане на въглехидрати) в комбинация с дефицит на белтъчини и мазнини предизвиква състояние, известно като "синдром на пропускливи черва", както и редица автоимунни заболявания, където молекули на растителни протеини от зърнени храни, царевица, соя и бобови растения преминават през чревната бариера и влизат в кръвообращението. Други хранителни молекули, както и части от мъртви бактерии също може да преминат в кръвния поток. Имунната система на организма вижда тези молекули като нападатели и започва да ги атакува. Имунната система започва също да атакува стомашно-чревния тракт и други области на тялото, които съдържат протеини, подобни на тези, намиращи се в растителните продукти.
Типични автоимунни заболявания, причинени от високо-въглехидратна диета са синдром на дразнимото черво (IBS), възпалително заболяване на червата (IBD), улцерозен колит, болестта на Крон, дивертикулоза, усукани и разтеглено (удължено) дебелото черво, проктит, фистули, фисури, стомашна и дуоденална язва, интерстициален цистит на пикочния мехур, болестта на Сьогрен (сухота в очите), ревматоиден артрит, множествена склероза (МС), лупус еритематодес, астма и други автоимунни заболявания.
Протеинови молекули, които правят деликатната лигавицата на червата, се сменят на всеки три дни. Това е най-краткият живот на всяка структура в тялото. Аминокиселините трябва да бъдат на разположение в тялото, за да се реконструира тази чревна лигавица, и глутамина е един от най-важните аминокиселини за здравето на храносмилателния тракт. Червата са единствения орган в тялото, който използва глутамин като основен източник на енергия. Ето защо, приемане на висококачествени животински протеини на всяко хранене и допълнение с глутамин (при синдром на пропускливи черва) са силно препоръчителни.
Бетаин хидрохлорид (HCL киселина) (Betaine hydrochloride (HCL acid)) е много ефективен срещу кандида и необходим за протеиновото разграждане.
Глутаминът е най-известен със своята способност да служи като източник на гориво за клетките на лигавицата на стомашно-чревния тракт. По-конкретно, глутаминът е предпочитан източник на гориво за клетките на тънкото черво. Чрез лекуването на тези клетки, глутаминът помага за поддържането на здравето и целостта на стомашно-чревния тракт. Здравословното състояние на стомашно-чревния тракт е жизнено важно, за да се запази общото благосъстояние, като лигавицата на стомашно-чревния тракт служи като първа линия на защита срещу болестотворни микроорганизми, а също и намалява усвояването на потенциално алергенни молекули. Глутаминът също така служи като източник на гориво за мускулните и имунните клетки.
Хранителните източници на глутамин включват храни с най-високо съдържание на протеини, включително говеждо, пилешко, риба, яйца и млечни продукти.Растителните протеини не се усвояват толкова лесно както животинските протеини.
Предпочитана диета за лечение на Кандида и заболявания на стомашно-чревния тракт е диета ниска на въглехидрати, висока на мазнини и на достатъчно протеини.
http://www.biblelife.org/bowel.htm
L-глутамин е отличен при синдром на пропускливи черва, тъй както са EFAs (незаменими амино киселини) и GLA (Gamma-linolenic acid, гама-линоленова киселина). Добавки на храносмилателни ензими с HCl (Бетаин хидрохлорид) са добре да се използват,особено когато има кандида.
Кандида дрождите отделят собствени ензими, които заблуждават храносмилателната ни система да не отделя достатъчно ензими. Това води до лошо храносмилане, което от своя страна води до по-слаба имунна система и повече проблеми.
Можете също да опитате да използвате краве масло, заедно с кокосово и палмово масла, богати на каприлова и лауринова киселини, които са смъртоносни за кандида и други патогени в червата. Кравето масло е също добър източник на селен и витамин А - антиоксиданти необходими за борбата с инфекциите. Ако сте чувствителни към кравето масло, консумирайте пречистено краве масло (Ghee). Също така, опитайте да не премахвате пилешката кожа или мазнините от говеждото (телешко) или агнешко месо. Всички те съдържат някои мастни киселини с антимикробни свойства. Агнешката мазнина е особено богата на палмитолеинова киселина palmitoleic acid (palmitoleic acid) (както са макадамия ядки), мощна антибактериална киселина.
Ако имате проблеми с храносмилането на мазнини, добавяйте храносмилателни ензими или се придържайте към мазнини / масла, които имат високо MCT (Medium-chain triglycerides, средноверижни триглицериди) като кокосово и палмово масла. Те не изискват жлъчен сок за тяхното храносмилането и лесно се абсорбират през чревната стена.
http://ezinearticles.com/?Leaky-Gut-Syndrome-Symptoms-Dont-Necessarily-Cause-Any-Pain&id=3905043
~ Веселото сърце е благотворно лекарство, А унилият дух изсушава костите. ~ (Библия, Притчи 17:22) zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.com/2011/02/blog-post.html "
Здравословна лимфна система - от жизнено значение за борбен имунитет срещу грип
Здравословно функциониране на лимфната система е необходимо за оптимален имунен отговор. Милиони хора страдат от бавна и задръстена лимфна система. Това е така, защото лимфната система в допълнение към своите задължения, свързани с имунната защита също участва в
изчистване на отпадъците, усвояването и транспорта на мазнините. Скоростта на имунния отговор може да бъде драстично нарушен от бавно функционираща лимфна система.
Полезно е да разберете колко добре функционира вашата собствена лимфна система.
По време на инфекции, клетките които са идентифицирали нашественика, като например дендритните (dendritic) клетки са на фронтовата линия на защита; те трябва да мигрират в лимфната система и да сигнализират на подгрупа лимфоцити, наречени Т клетки помощници (T Helper cells) пребиваващи в лимфната тъкан.
T клетките помощници, които се намират в лимфните възли и лимфните тъкани анализират проблема и уточняват идентификацията на нашественика. Те представят този идентификационен етикет на нашественика (антигена) на по високо ниво в имунната система.
Лимфоцитите намиращи се в лимфната тъкан се включват в действие, имащи специфични познания за нашественика. В същото време се изпраща сигнал за производство на още имунни защитни клетки, което изисква черния дроб да изпрати повече протеини. Това протича гладко, ако системата ви има в наличие основните хранителни вещества.
В допълнение към осигуряване на хранителни вещества от черния дроб за производство на защитните клетки, най-новите изследвания показват, че черният дроб участва в разпознаването на антигените и производството на имунни защитни клетки.
Различни хранителни вещества са необходими за правилното стимулиране на движението на имунните клетки. Състоянието на лимфните пътища е от изключително значение от което зависи имунната реакция. Ако пътищата са задръстени с утайка или в състояние на неизправност, дендритните клетки по-трудно достигат до T клетките помощници. Производство на имунни клетки не е достатъчно и скоростта на движение е ограничена.
При вирусна инфекция има бързо размножаване и е необходим бърз имунен отговор, който да се справи с тежестта на инфекцията.
Какво е лимфна стагнация?
Правилно или свободно движеща се лимфа е от съществено значение за бърз и ефективен имунен отговор. Стагнация или претоварени (задръстени) лимфни пътища причиняват проблеми, в пряка зависимост от степента на стагнация в момента.
Течността между клетките на тялото става лимфна течност след като навлезе в лимфните съдове (канали). Отпадъчните продукти от обмяната на веществата, които са твърде големи, за да не се допуснат в кръвта се транспортират чрез лимфните съдове до черния дроб за преработка. Лимфният поток се движи към двата основни гръдни канали (Thoracic ducts) от двете страни на гръбначния стълб между раменете.
В застой и стагнация лимфната система се характеризира с множество симптоми, свързани с налягането в тази област на тялото, един вид вътрешна "констипация".
Лимфната система не разполага със собствена помпа. Вместо това, тя работи предимно чрез мускулните контракции, поради това бездействието и загубата на мускулен тонус са основните проблеми за здравословна лимфна система.
Класически симптоми на лимфната стагнация включват скованост и налягане в раменната област. Това е мястото, където мускулите (при стресово напрежение), нервният стрес (възбуждане на мозъчния ствол, като безпокойство, претоварване или болка) и гръдните канали на лимфната система (Thoracic ducts) всички се срещат (пресечна точка с възпалителни цитокини).
Проблем на всяка една от тези системи създава проблеми на другите. Ако тъканта в раменната област е била физически наранена, дори и след излекуване задръстванията на възлите могат да останат. Истинската фибромиалгия винаги включва значително нарушена функция на възлите в раменната част, причинявайки отпадъците да се върнат обратно в мускулите и да причинят болки.
Лимфната система е система, действаща с налягане. Когато е в застой в раменната област тя предизвиква напрежение на отпадъчните продукти да се насочат към главата. Това може да причини главоболие, което стартира в задната част на врата и работи по пътя си нагоре. Това може също да предизвика главоболие, натиск върху горната част на главата или зад синусите. Това може да причини отделянето на излишък на слуз след хранене, като начин да се освободят отпадъците, което не може да стане чрез лимфните канали. Също излишък на слуз сутрин, това е план Б за освобождаване на отпадъците, които не могат да се обработят нормално.
Това често води до редовни проблеми със синусите. Течността в главата трябва да се отцеди надолу през лимфната система и ако е в застой в раменната част, течността в главата е също изложена на риск да остане едно място. Застоят на лимфната течност е отговорен за повтарящи се инфекции на ушите при деца, тъй като застоя на течност в Евстахиевите тръби на ушите става благодатна почва за инфекция.
Лимфната система обича да върши почистването през нощта. Ако има проблеми, гръдните канали (Thoracic ducts) ще се уголемят докато спите (поради претоварване с отпадъци) и ще натиснат нервите, които отиват към ръцете и в по малка степен на краката и лицето. Компресирането на тези нерви може да предизвика изтръпване на ръцете по време на сън. Много хора имат такива проблеми от време на време, което неизменно е свързано с лимфни проблеми поради прекалено натоварване на лимфната система. Тези, които имат този проблем често, имат сериозна лимфна стагнация.
Лимфната система е система, която действа с налягане, и ако е в застой, ще бъдем по чувствителни към промените на налягането в околната среда. Тези, които се чувстват зле, когато времето предстои да се промени, или по време самолетен полет често имат мудна лимфна система. Дори гравитационното притегляне при пълнолуние или новолуние може да окаже неблагоприятно въздействие върху задръстената лимфна система и да причини симптоми на стагнация.
Вашата лимфна система също е отговорна за абсорбирането и транспортирането на по голямата част от мазнините, които консумирате. По този начин, богата на мазнини храна при хора с вече съществуваща лимфна стагнация има голяма вероятност от силно забавяне на лимфните потоци, което действа имуносупресивно (имуноподтискащо) и в допълнение провокира хъркане или сънна апнея (apnea).
За пример някои хора се събуждат сутрин с екстремно замайване, тичат към болницата и след многобройни тестове откриват, че не е нищо сериозно. Ако само лекарят ги попита дали са яли точно преди да си легнат - отговорът е винаги да. Съдържанието на мазнини в храната създава допълнително утайки в лимфните възли, които трябва да бъдат почистени. Натискът на задържаната течност в Евстахиевата тръба, причинява натиск върху центровете на баланс в ушите и предизвиква световъртеж. Повтарящо се виене на свят, което не е свързано с прекалено бързо изправяне, бучене или шум в ушите (тинитус), винаги се усложняват от лимфната стагнация и често са предизвикани от лимфен застой.
Твърде много млечни мазнини при малки деца често задръстват лимфната им система, подготвяйки почвата за повторение на ушни инфекции.
От друга страна, мазнините в храната в известен смисъл стимулират потока на лимфата, както и физическата дейност. Твърде много мазнини, особено при обилно хранене или яденето преди лягане, може да натовари лимфните потоци. Ситуацията се влошава, ако има налице тенденция на мудна лимфна функция. Истинска грешка е, ако си мислите че това е вирус.
Стресът е сериозно предизвикателство към лимфната система, тъй като буквално свива тимусната жлеза, основен център за съзряване на лимфоцитите. Освен това, твърде много стрес има тенденция да създаде много излишни отпадъци, които трябва да бъдат освободени от лимфната система.
Голяма част от лимфната система е около храносмилателния тракт и да работи за осъществяване на нормален имунен отговор при каквато и да е ситуация в червата. Запекът в храносмилателния тракт причинява задържане на вътрешния лимфен поток, тъй като няма място за оттичане. Чревното здраве е от жизненоважно значение за лимфната функция и вътрешния лимфен поток. Лимфните отпадъчни потоци се движат към основните вени и след това към черния дроб за преработка. След това най-вече чрез жлъчния мехур, в червата, и навън. Един проблем накъде по тази верига на движение на лимфния поток може да причини сериозни последици.
Оток или задържане на вода е друг класически признак на затлачена лимфна система. Течността задържаща се в краката или необходимостта от използване на диуретици са признаци, че лимфната система и по този начин потенциалния имунен отговор не са в най-добро състояние. В действителност, медикаментите за кръвно налягане могат да предизвикат лимфна стагнация, като намаляват нормалния "тласък" на кръвообращението, което то дава косвено към лимфната система.
Функцията на лимфната система може да варира значително, варираща от високо ефективна, до различни нива на стагнация и увредена имунна реакция, докато достигнем нивото фибромиалгия, като основен проблем на лимфната система.
Независимо от състоянието на лимфната функция жизненоважно е да подобрим и поддържаме оптимално й функциониране, така че имунна система да работи по добре и да се справя с различни инфекции.
Мерки
Физическата активност помага на лимфната система както в краткосрочен така и в дългосрочен план. Много хора изкашлят и изхвърлят слуз когато започнат да се упражняват. Физическо натоварване на горната част на тялото подобрява мускулната маса и контракция и пряко спомага за подобряване на здравето на лимфната система.
Масажът на горната част на гърба помага да се задвижи лимфния поток. Тези с дългосрочна историята на проблеми с лимфната система се нуждаят от дълбоко масажиране на тъканите в тази област, така че да се достигне до засегнатите втвърдени тъкани.
Хранителни добавки, които подпомагат движението на лимфния поток
Арабиногалактан (arabinogalactan) Тази хранителна добавка помага да подобрим макрофаги (macrophages, консуматори на отпадъци) и други имунни клетки в лимфната тъкан. Взима се сутрин и вечер преди лягане, до 4 пъти на ден при наличие на вируси. Арабиногалактан (Arabinogalactan) е едно от най-добрите естествени средства за борба против вируси. Спомага на имунната система да изчисти отпадъчните продукти много добре при треска (висока температура) и така да се справи, за разлика от противовъзпалителните средства , които намаляват температурата, но оставят токсините. Укрепва имунната система.
Арабиногалактан (arabinogalactan) е протеин-въглехидрат (class of polysaccharides, fructooligosaccharides) с никаква токсичност. Употребата на Eхинацея е свързана с някои алергични реакции. ARA6: Larch Arabinogalactan (продукт от лиственица, Larch Tree, листопадно иглолистно дърво), Ara-6 (Natures Way).
Някои предварителни проучвания показват, че Арабиногалактан допринася против ушни инфекции при децата. Също нормализира функцията на щитовидната (тироидната) жлеза при свръхтироидизъм (hyperthyroid). Арабиногалактан, от лиственица са неразтворими фибри (флакнини); не се усвояват и стомашната киселина не им въздейства, влизат в дебелото черво изцяло и захранват (ферментират се от) чревната флора.
Арабиногалактан (arabinogalactan) се съдържа в някои зеленчуци, като броколи, моркови, репички и някои зърнени храни (овесени ядки).
Други ползи на Арабиногалактан (arabinogalactan)
Арабиногалактан (arabinogalactan) има потенциални терапевтични ползи като имуностимулиращ агент. Като отличен източник на фибри, които са в състояние да увеличат производството на късоверижните мастни киселини (short-chain fatty acid ) (главно бутират, butyrate) чрез дейна ферментация от чревната микрофлора. Документирано е, че бутират (butyrate) е от съществено значение за правилното здраве на дебелото черво, тъй като това е предпочитан субстрат за производство на енергия от епителните клетки на дебелото черво. Бутиратът действа като защитник за чревната лигавица срещу болести и раково насърчаващи агенти.
Арабиногалактан (arabinogalactan) съдейства за намаляване производството на амоняк, и следователно може да бъде от клинична стойност при лечение на портална системна енцефалопатия, заболяване, което се характеризира с натрупване на амоняк в черния дроб. Също повишава нивата на полезните чревни анаероби, особено Bifidobacterium longum, чрез ферментация, специфична за арабиногалактан в сравнение с други сложни въглехидрати.
Арабиногалактан (arabinogalactan) може да бъде ефективно допълнение към терапии за ракови заболявания, поради способността му да стимулира NK цитотоксични клетки, стимулира имунната система и блокира метастазите на туморните клетки на черния дроб. Туморните метастази на черния дроб са по-често срещани, отколкото при други органи, и вероятно се дължи на специфичността на туморните клетки към лецитина - рецептори, намерени в чернодробния паренхим. Проучванията при животни са показали способността на arabinogalactan да инхибира или блокира лецитин рецепторите, като по този начин намалява колонизацията на туморните клетки в черния дроб, а също и увеличаване времето на преживяемост на субектите.
Протеолитични ензими, особено бромелаин (bromelain) и папаин (papain), които от своя страна са "консуматори на отпадъци" и противовъзпалителни хранителни вещества (помагат за намаляване на излишните отпадъци). Много от храносмилателните ензимни продукти спомагат за почистване на вътрешните отпадъци, което разбира се помага на движението на задръстения лимфен поток.
Кверцетин (Quercetin) може да помогне за облекчаване претоварването на лимфната система. Доказано е, че намалява вероятността от грип.
Масло от Риган е мощен имунно стимулатор, базиран преди всичко на своя активен компонент carvacrol. Carvacrol, както и други компоненти на маслото в риган, като n-cymene и тимол (thymol) са терпени, които също са разтворители на мастни утайки, т.е. помощ за разтваряне на утайките в лимфната система (в жлъчния мехур също). Това е една от причините, риганът да е толкова полезен за изчистване на изходните синуси при задръстване, заедно с множеството други ползи за имунната защита. Проблемите със синусите са често свързани с гъбички. Риганът е едно от най добрите естествени противогъбични (antifungal) средства на разположение.
Може да се приема вътрешно, добавят се 1-2 капки първо към чаена лъжичка зехтин, (или всякакво друго растително масло) и след това в чаша топла вода, взема се по няколко пъти на ден. Може също да се приема с мляко, плодов или зеленчуков сок.
Тези, които имат проблеми със задържане на течности често се възползват от билки като конски кестен, плодове от глог и екстракт от гроздови семки, които спомагат за укрепване и тонизиране на капилярите, съединителната тъкан между капилярите и лимфната система, и лимфната система.
Лимфатичен очистващ чай (Dr. Hobbs):
½ част Цеанотус или Червен корен /американски чай/ (Ceanothus americanus, Red Root)
1 част цвят от Червена детелина
½ част корени от Ехинацея (Echinacea root)
1 част парченца Лимонена кора
¼ част корени от джинджифил
Билките (около 60 гр.) се заливат с 1 л. вряща вода и се оставят 20 мин. Течността прецежда се и се пие по половин чаша 2 пъти на ден.
Повече информация за Цеанотус (Ceanothus americanus, Red Root) в статията: Билки които, очистват лимфната система.
Лепка (Cleavers, Oalium aparine)
Лепката се счита ефективна билка за лимфната система, тъй като помага при разтваряне на задръстванията в лимфната система, за намаляване на подуването на лимфните възли, изчистване на абсцеси и при лечение на тумори и циреи.
Около 3-4 ч.л. (10-15 гр.) от сушената билка (дрога) се запарват с 2 чаши вряща вода за 10 мин. Дозата се изпива за един ден.
Всички хранителни вещества, които могат да помогнат да се намали възпалението, повишаване на енергията, или да помогнат за намаляване на стреса ще помогнат и на лимфната система чрез намаляване на количеството отпадъци.
Всички хранителни вещества, които помагат на черния дроб, жлъчния мехур, или на храносмилателния тракт да се справят по добре с отпадъците са помощ за лимфната стагнация, тъй позволяват подобряване на изтичането на отпадъците в лимфната система плавно да напуснат тялото. Така по добре може да се обясни ползата от детоксикацията на тялото.
Всяко хранително вещество, което ви помага да спите по добре ще помогне на лимфната система, защото това е основното време през което лимфната система извършва очистване. Ако се чувствате уморени, когато се събудите, това е пряко отражение колко зле е функционирала лимфната система докато сте спали. Въпреки че липсата на сън влошава нещата, подобряване на лимфната функция винаги ще ви помогне да спите по добре.
Подобряване на функцията на лимфната система е необходимо за оптимален имунитет. Ако все пак се разболеете, лимфната система ще реагира навреме с имунен отговор. Тя ще работи извънредно, за да изхвърли отпадъците от инфекцията. Ако не може да се справите с изчистването на отпадъците тялото ще поддържа повишена температура, за да спре отделянето на токсични отпадъчни продукти, идващи от инфекцията. При тези случаи използването на хранителни вещества подобряващи очистването на лимфната система ще помогне на способността на тялото да се справи.
Ако лимфната система остане задръстена по време на инфекция, когато най накрая се почувствате по добре има много по голям риск от инфекцията да се върне или нова инфекция да атакува тялото.
Когато се поддържа здравословна лимфна система, както и по време, когато е необходимо, тя ще дава по добър имунен отговор за борбата с грипа, включително и със свинския грип (swine flu).
Лимфна стагнация: Преглед
Лимфната система е мрежа от отводнителна течност, органи и съдове, които отговарят за отстраняването на клетъчните остатъци, големи протеини, чужди тела, патогенни агенти (бактерии, вируси, токсини и т.н.) и излишната течност от извънклетъчните пространства. Лимфната течност се движи през лимфните възли, които действат като активни пречиствателни центрове.
Основните лимфоидни органи включват костния мозък и тимусната жлеза. Вторичните лимфоидни органи включват лимфните възли, далака, апендикса, сливиците, аденоидите (трета сливица) и Пайеровите петна (лимфоидна тъкан в червата). Тяхната функция е да защитава организма
срещу агресивни агенти, влизащи в тялото или за унищожаване на натрупаните отпадъци.
Тялото ни съдържа около 6-10 литра лимфна течност, в сравнение с 3,5 до 5 л. кръв. Около 1,5 до 2 л. лимфна течност е в обръщение в тялото ни всеки ден. Ефективно активиране на лимфното обръщение може да достигне до 10-30 литра на ден. Лимфните съдове бавно се уголемяват, движещи лимфата към входа на системата за кръвообращението, зад сърцето.
Лимфната система не е свързана към сърцето, така че трябва да разчита на някои друг метод за изпомпване на лимфната течност, обикновено това е мускулна контракция. В лимфната система има многобройни еднопосочни клапи, които позволяват на лимфната течност да тече в една посока - обикновено нагоре и противоположно на земното притегляне. Лимфната течност минава центрове за преработката и събиране, така наречените лимфни възли, които:
Действат като филтриращи и пречиствателни станции за лимфната циркулация
Улавят и унищожават токсините
Капан за раковите клетки с цел унищожаване
Концентрират лимфната течност, редуцират около 40% от течността в лимфната система
Изработват лимфоцити и моноцити.
Лимфните възли предлагат 100 пъти по голяма устойчивост на движение на лимфния поток отколкото цялата останалата част на системата, взета заедно. Производството на лимфоцити се увеличава, когато потока на лимфата се увеличи през възлите. Има от 400 до 1000 възли в човешкото тяло, повече от половината се намират в коремната област.
Причини
Лимфните съдове могат да се задръстят с протеинови депозити или дебита може да стагнира или дори да спре поради причини, свързани
като умора, стрес, инфекция, емоционален шок, липса на физическа активност, или дехидратиране. Това може да доведе до тъканно подуване (оток) - лимфостатичен оток, резултат от ненормално натрупване на протеини в лимфните канали, заедно с осмотично задържани течности в интерстициалното (междуклетъчно) пространство (Lymphedema). Следователно, тъй като токсини се натрупват, клетки не са в състояние да функционират правилно и това води до различни метаболитни и инфекциозни проблеми.
Лечение и профилактика
Използването на малък батут (транполин) е популярен начин за намаляване на лимфните задръствания. Подскачането нагоре надолу причинява еднопосочните вентили (клапи) да се отварят и затварят успоредно с увеличаване на лимфните потоци.
Масажът е доказан в множеството изследвания за облекчаване стреса, подобряване кръвообращението и лимфния поток, повишаване на имунната функция, облекчаване на мускулните и ставни болки, и коригиране на различни заболявания на мускулите и нервите. Мануален лимфен дренаж (МЛД) е съвременно лечение, при което се използват набор от специализирани и ритмични техники за изпомпване като се премества кожата в посока на лимфните потоци. Това спомага на лимфния поток, който от своя страна премахва отпадъчните продукти.
Хроничната дехидратация може да забави и стагнира (задръсти) лимфния поток. Това е просто още една причина да се направят сериозни усилия да се пие достатъчно чиста вода всеки ден. (6-8 чаши на ден)
Най-важните методи за насърчаване на лимфното обръщение са външен масаж, мускулна дейност, енергични упражнения и адекватна хидратация на тялото.
Предупреждение: Не носете стегнати дрехи, ако страдате от лимфни задръствания! Също така е разумно да се избегне постоянното налягане на едно и също място, като спите само в едно положение.
Усложнения
Американската медицинска общност исторически игнорира лимфния застой като възможна причина за болести. Въпреки това, следните състояния са примери, при които се отчита подобряване чрез насърчаване на лимфния дренаж:
Алергии, простатит, хроничен синузит, сърдечни заболявания, екземи и други кожни заболявания, фиброцистит, хронична умора, повтарящи се паразитни инфекции, множествена склероза, отоци, лупус, възпаления, високо кръвно налягане, бактериални инфекции, вирусни инфекции, подпухнали очи, болки в кръста, рак, ушни проблеми или проблеми с балансирането, артрит, главоболие, целулит, прекомерно изпотяване и затлъстяване.
Източници:
http://www.wellnessresources.com/health/articles/a_healthy_lymph_system_is_vital_for_flu_fighting_immunity/
http://www.dcnutrition.com/Miscellaneous/detail.cfm?RecordNumber=269
~ Ще те съветвам, Като върху тебе ще бъде окото Ми. ~ (Библия, Псалми 32:8) zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.com/
изчистване на отпадъците, усвояването и транспорта на мазнините. Скоростта на имунния отговор може да бъде драстично нарушен от бавно функционираща лимфна система.
Полезно е да разберете колко добре функционира вашата собствена лимфна система.
По време на инфекции, клетките които са идентифицирали нашественика, като например дендритните (dendritic) клетки са на фронтовата линия на защита; те трябва да мигрират в лимфната система и да сигнализират на подгрупа лимфоцити, наречени Т клетки помощници (T Helper cells) пребиваващи в лимфната тъкан.
T клетките помощници, които се намират в лимфните възли и лимфните тъкани анализират проблема и уточняват идентификацията на нашественика. Те представят този идентификационен етикет на нашественика (антигена) на по високо ниво в имунната система.
Лимфоцитите намиращи се в лимфната тъкан се включват в действие, имащи специфични познания за нашественика. В същото време се изпраща сигнал за производство на още имунни защитни клетки, което изисква черния дроб да изпрати повече протеини. Това протича гладко, ако системата ви има в наличие основните хранителни вещества.
В допълнение към осигуряване на хранителни вещества от черния дроб за производство на защитните клетки, най-новите изследвания показват, че черният дроб участва в разпознаването на антигените и производството на имунни защитни клетки.
Различни хранителни вещества са необходими за правилното стимулиране на движението на имунните клетки. Състоянието на лимфните пътища е от изключително значение от което зависи имунната реакция. Ако пътищата са задръстени с утайка или в състояние на неизправност, дендритните клетки по-трудно достигат до T клетките помощници. Производство на имунни клетки не е достатъчно и скоростта на движение е ограничена.
При вирусна инфекция има бързо размножаване и е необходим бърз имунен отговор, който да се справи с тежестта на инфекцията.
Какво е лимфна стагнация?
Правилно или свободно движеща се лимфа е от съществено значение за бърз и ефективен имунен отговор. Стагнация или претоварени (задръстени) лимфни пътища причиняват проблеми, в пряка зависимост от степента на стагнация в момента.
Течността между клетките на тялото става лимфна течност след като навлезе в лимфните съдове (канали). Отпадъчните продукти от обмяната на веществата, които са твърде големи, за да не се допуснат в кръвта се транспортират чрез лимфните съдове до черния дроб за преработка. Лимфният поток се движи към двата основни гръдни канали (Thoracic ducts) от двете страни на гръбначния стълб между раменете.
В застой и стагнация лимфната система се характеризира с множество симптоми, свързани с налягането в тази област на тялото, един вид вътрешна "констипация".
Лимфната система не разполага със собствена помпа. Вместо това, тя работи предимно чрез мускулните контракции, поради това бездействието и загубата на мускулен тонус са основните проблеми за здравословна лимфна система.
Класически симптоми на лимфната стагнация включват скованост и налягане в раменната област. Това е мястото, където мускулите (при стресово напрежение), нервният стрес (възбуждане на мозъчния ствол, като безпокойство, претоварване или болка) и гръдните канали на лимфната система (Thoracic ducts) всички се срещат (пресечна точка с възпалителни цитокини).
Проблем на всяка една от тези системи създава проблеми на другите. Ако тъканта в раменната област е била физически наранена, дори и след излекуване задръстванията на възлите могат да останат. Истинската фибромиалгия винаги включва значително нарушена функция на възлите в раменната част, причинявайки отпадъците да се върнат обратно в мускулите и да причинят болки.
Лимфната система е система, действаща с налягане. Когато е в застой в раменната област тя предизвиква напрежение на отпадъчните продукти да се насочат към главата. Това може да причини главоболие, което стартира в задната част на врата и работи по пътя си нагоре. Това може също да предизвика главоболие, натиск върху горната част на главата или зад синусите. Това може да причини отделянето на излишък на слуз след хранене, като начин да се освободят отпадъците, което не може да стане чрез лимфните канали. Също излишък на слуз сутрин, това е план Б за освобождаване на отпадъците, които не могат да се обработят нормално.
Това често води до редовни проблеми със синусите. Течността в главата трябва да се отцеди надолу през лимфната система и ако е в застой в раменната част, течността в главата е също изложена на риск да остане едно място. Застоят на лимфната течност е отговорен за повтарящи се инфекции на ушите при деца, тъй като застоя на течност в Евстахиевите тръби на ушите става благодатна почва за инфекция.
Лимфната система обича да върши почистването през нощта. Ако има проблеми, гръдните канали (Thoracic ducts) ще се уголемят докато спите (поради претоварване с отпадъци) и ще натиснат нервите, които отиват към ръцете и в по малка степен на краката и лицето. Компресирането на тези нерви може да предизвика изтръпване на ръцете по време на сън. Много хора имат такива проблеми от време на време, което неизменно е свързано с лимфни проблеми поради прекалено натоварване на лимфната система. Тези, които имат този проблем често, имат сериозна лимфна стагнация.
Лимфната система е система, която действа с налягане, и ако е в застой, ще бъдем по чувствителни към промените на налягането в околната среда. Тези, които се чувстват зле, когато времето предстои да се промени, или по време самолетен полет често имат мудна лимфна система. Дори гравитационното притегляне при пълнолуние или новолуние може да окаже неблагоприятно въздействие върху задръстената лимфна система и да причини симптоми на стагнация.
Вашата лимфна система също е отговорна за абсорбирането и транспортирането на по голямата част от мазнините, които консумирате. По този начин, богата на мазнини храна при хора с вече съществуваща лимфна стагнация има голяма вероятност от силно забавяне на лимфните потоци, което действа имуносупресивно (имуноподтискащо) и в допълнение провокира хъркане или сънна апнея (apnea).
За пример някои хора се събуждат сутрин с екстремно замайване, тичат към болницата и след многобройни тестове откриват, че не е нищо сериозно. Ако само лекарят ги попита дали са яли точно преди да си легнат - отговорът е винаги да. Съдържанието на мазнини в храната създава допълнително утайки в лимфните възли, които трябва да бъдат почистени. Натискът на задържаната течност в Евстахиевата тръба, причинява натиск върху центровете на баланс в ушите и предизвиква световъртеж. Повтарящо се виене на свят, което не е свързано с прекалено бързо изправяне, бучене или шум в ушите (тинитус), винаги се усложняват от лимфната стагнация и често са предизвикани от лимфен застой.
Твърде много млечни мазнини при малки деца често задръстват лимфната им система, подготвяйки почвата за повторение на ушни инфекции.
От друга страна, мазнините в храната в известен смисъл стимулират потока на лимфата, както и физическата дейност. Твърде много мазнини, особено при обилно хранене или яденето преди лягане, може да натовари лимфните потоци. Ситуацията се влошава, ако има налице тенденция на мудна лимфна функция. Истинска грешка е, ако си мислите че това е вирус.
Стресът е сериозно предизвикателство към лимфната система, тъй като буквално свива тимусната жлеза, основен център за съзряване на лимфоцитите. Освен това, твърде много стрес има тенденция да създаде много излишни отпадъци, които трябва да бъдат освободени от лимфната система.
Голяма част от лимфната система е около храносмилателния тракт и да работи за осъществяване на нормален имунен отговор при каквато и да е ситуация в червата. Запекът в храносмилателния тракт причинява задържане на вътрешния лимфен поток, тъй като няма място за оттичане. Чревното здраве е от жизненоважно значение за лимфната функция и вътрешния лимфен поток. Лимфните отпадъчни потоци се движат към основните вени и след това към черния дроб за преработка. След това най-вече чрез жлъчния мехур, в червата, и навън. Един проблем накъде по тази верига на движение на лимфния поток може да причини сериозни последици.
Оток или задържане на вода е друг класически признак на затлачена лимфна система. Течността задържаща се в краката или необходимостта от използване на диуретици са признаци, че лимфната система и по този начин потенциалния имунен отговор не са в най-добро състояние. В действителност, медикаментите за кръвно налягане могат да предизвикат лимфна стагнация, като намаляват нормалния "тласък" на кръвообращението, което то дава косвено към лимфната система.
Функцията на лимфната система може да варира значително, варираща от високо ефективна, до различни нива на стагнация и увредена имунна реакция, докато достигнем нивото фибромиалгия, като основен проблем на лимфната система.
Независимо от състоянието на лимфната функция жизненоважно е да подобрим и поддържаме оптимално й функциониране, така че имунна система да работи по добре и да се справя с различни инфекции.
Мерки
Физическата активност помага на лимфната система както в краткосрочен така и в дългосрочен план. Много хора изкашлят и изхвърлят слуз когато започнат да се упражняват. Физическо натоварване на горната част на тялото подобрява мускулната маса и контракция и пряко спомага за подобряване на здравето на лимфната система.
Масажът на горната част на гърба помага да се задвижи лимфния поток. Тези с дългосрочна историята на проблеми с лимфната система се нуждаят от дълбоко масажиране на тъканите в тази област, така че да се достигне до засегнатите втвърдени тъкани.
Хранителни добавки, които подпомагат движението на лимфния поток
Арабиногалактан (arabinogalactan) Тази хранителна добавка помага да подобрим макрофаги (macrophages, консуматори на отпадъци) и други имунни клетки в лимфната тъкан. Взима се сутрин и вечер преди лягане, до 4 пъти на ден при наличие на вируси. Арабиногалактан (Arabinogalactan) е едно от най-добрите естествени средства за борба против вируси. Спомага на имунната система да изчисти отпадъчните продукти много добре при треска (висока температура) и така да се справи, за разлика от противовъзпалителните средства , които намаляват температурата, но оставят токсините. Укрепва имунната система.
Арабиногалактан (arabinogalactan) е протеин-въглехидрат (class of polysaccharides, fructooligosaccharides) с никаква токсичност. Употребата на Eхинацея е свързана с някои алергични реакции. ARA6: Larch Arabinogalactan (продукт от лиственица, Larch Tree, листопадно иглолистно дърво), Ara-6 (Natures Way).
Някои предварителни проучвания показват, че Арабиногалактан допринася против ушни инфекции при децата. Също нормализира функцията на щитовидната (тироидната) жлеза при свръхтироидизъм (hyperthyroid). Арабиногалактан, от лиственица са неразтворими фибри (флакнини); не се усвояват и стомашната киселина не им въздейства, влизат в дебелото черво изцяло и захранват (ферментират се от) чревната флора.
Арабиногалактан (arabinogalactan) се съдържа в някои зеленчуци, като броколи, моркови, репички и някои зърнени храни (овесени ядки).
Други ползи на Арабиногалактан (arabinogalactan)
Арабиногалактан (arabinogalactan) има потенциални терапевтични ползи като имуностимулиращ агент. Като отличен източник на фибри, които са в състояние да увеличат производството на късоверижните мастни киселини (short-chain fatty acid ) (главно бутират, butyrate) чрез дейна ферментация от чревната микрофлора. Документирано е, че бутират (butyrate) е от съществено значение за правилното здраве на дебелото черво, тъй като това е предпочитан субстрат за производство на енергия от епителните клетки на дебелото черво. Бутиратът действа като защитник за чревната лигавица срещу болести и раково насърчаващи агенти.
Арабиногалактан (arabinogalactan) съдейства за намаляване производството на амоняк, и следователно може да бъде от клинична стойност при лечение на портална системна енцефалопатия, заболяване, което се характеризира с натрупване на амоняк в черния дроб. Също повишава нивата на полезните чревни анаероби, особено Bifidobacterium longum, чрез ферментация, специфична за арабиногалактан в сравнение с други сложни въглехидрати.
Арабиногалактан (arabinogalactan) може да бъде ефективно допълнение към терапии за ракови заболявания, поради способността му да стимулира NK цитотоксични клетки, стимулира имунната система и блокира метастазите на туморните клетки на черния дроб. Туморните метастази на черния дроб са по-често срещани, отколкото при други органи, и вероятно се дължи на специфичността на туморните клетки към лецитина - рецептори, намерени в чернодробния паренхим. Проучванията при животни са показали способността на arabinogalactan да инхибира или блокира лецитин рецепторите, като по този начин намалява колонизацията на туморните клетки в черния дроб, а също и увеличаване времето на преживяемост на субектите.
Протеолитични ензими, особено бромелаин (bromelain) и папаин (papain), които от своя страна са "консуматори на отпадъци" и противовъзпалителни хранителни вещества (помагат за намаляване на излишните отпадъци). Много от храносмилателните ензимни продукти спомагат за почистване на вътрешните отпадъци, което разбира се помага на движението на задръстения лимфен поток.
Кверцетин (Quercetin) може да помогне за облекчаване претоварването на лимфната система. Доказано е, че намалява вероятността от грип.
Масло от Риган е мощен имунно стимулатор, базиран преди всичко на своя активен компонент carvacrol. Carvacrol, както и други компоненти на маслото в риган, като n-cymene и тимол (thymol) са терпени, които също са разтворители на мастни утайки, т.е. помощ за разтваряне на утайките в лимфната система (в жлъчния мехур също). Това е една от причините, риганът да е толкова полезен за изчистване на изходните синуси при задръстване, заедно с множеството други ползи за имунната защита. Проблемите със синусите са често свързани с гъбички. Риганът е едно от най добрите естествени противогъбични (antifungal) средства на разположение.
Може да се приема вътрешно, добавят се 1-2 капки първо към чаена лъжичка зехтин, (или всякакво друго растително масло) и след това в чаша топла вода, взема се по няколко пъти на ден. Може също да се приема с мляко, плодов или зеленчуков сок.
Тези, които имат проблеми със задържане на течности често се възползват от билки като конски кестен, плодове от глог и екстракт от гроздови семки, които спомагат за укрепване и тонизиране на капилярите, съединителната тъкан между капилярите и лимфната система, и лимфната система.
Лимфатичен очистващ чай (Dr. Hobbs):
½ част Цеанотус или Червен корен /американски чай/ (Ceanothus americanus, Red Root)
1 част цвят от Червена детелина
½ част корени от Ехинацея (Echinacea root)
1 част парченца Лимонена кора
¼ част корени от джинджифил
Билките (около 60 гр.) се заливат с 1 л. вряща вода и се оставят 20 мин. Течността прецежда се и се пие по половин чаша 2 пъти на ден.
Повече информация за Цеанотус (Ceanothus americanus, Red Root) в статията: Билки които, очистват лимфната система.
Лепка (Cleavers, Oalium aparine)
Лепката се счита ефективна билка за лимфната система, тъй като помага при разтваряне на задръстванията в лимфната система, за намаляване на подуването на лимфните възли, изчистване на абсцеси и при лечение на тумори и циреи.
Около 3-4 ч.л. (10-15 гр.) от сушената билка (дрога) се запарват с 2 чаши вряща вода за 10 мин. Дозата се изпива за един ден.
Всички хранителни вещества, които могат да помогнат да се намали възпалението, повишаване на енергията, или да помогнат за намаляване на стреса ще помогнат и на лимфната система чрез намаляване на количеството отпадъци.
Всички хранителни вещества, които помагат на черния дроб, жлъчния мехур, или на храносмилателния тракт да се справят по добре с отпадъците са помощ за лимфната стагнация, тъй позволяват подобряване на изтичането на отпадъците в лимфната система плавно да напуснат тялото. Така по добре може да се обясни ползата от детоксикацията на тялото.
Всяко хранително вещество, което ви помага да спите по добре ще помогне на лимфната система, защото това е основното време през което лимфната система извършва очистване. Ако се чувствате уморени, когато се събудите, това е пряко отражение колко зле е функционирала лимфната система докато сте спали. Въпреки че липсата на сън влошава нещата, подобряване на лимфната функция винаги ще ви помогне да спите по добре.
Подобряване на функцията на лимфната система е необходимо за оптимален имунитет. Ако все пак се разболеете, лимфната система ще реагира навреме с имунен отговор. Тя ще работи извънредно, за да изхвърли отпадъците от инфекцията. Ако не може да се справите с изчистването на отпадъците тялото ще поддържа повишена температура, за да спре отделянето на токсични отпадъчни продукти, идващи от инфекцията. При тези случаи използването на хранителни вещества подобряващи очистването на лимфната система ще помогне на способността на тялото да се справи.
Ако лимфната система остане задръстена по време на инфекция, когато най накрая се почувствате по добре има много по голям риск от инфекцията да се върне или нова инфекция да атакува тялото.
Когато се поддържа здравословна лимфна система, както и по време, когато е необходимо, тя ще дава по добър имунен отговор за борбата с грипа, включително и със свинския грип (swine flu).
Лимфна стагнация: Преглед
Лимфната система е мрежа от отводнителна течност, органи и съдове, които отговарят за отстраняването на клетъчните остатъци, големи протеини, чужди тела, патогенни агенти (бактерии, вируси, токсини и т.н.) и излишната течност от извънклетъчните пространства. Лимфната течност се движи през лимфните възли, които действат като активни пречиствателни центрове.
Основните лимфоидни органи включват костния мозък и тимусната жлеза. Вторичните лимфоидни органи включват лимфните възли, далака, апендикса, сливиците, аденоидите (трета сливица) и Пайеровите петна (лимфоидна тъкан в червата). Тяхната функция е да защитава организма
срещу агресивни агенти, влизащи в тялото или за унищожаване на натрупаните отпадъци.
Тялото ни съдържа около 6-10 литра лимфна течност, в сравнение с 3,5 до 5 л. кръв. Около 1,5 до 2 л. лимфна течност е в обръщение в тялото ни всеки ден. Ефективно активиране на лимфното обръщение може да достигне до 10-30 литра на ден. Лимфните съдове бавно се уголемяват, движещи лимфата към входа на системата за кръвообращението, зад сърцето.
Лимфната система не е свързана към сърцето, така че трябва да разчита на някои друг метод за изпомпване на лимфната течност, обикновено това е мускулна контракция. В лимфната система има многобройни еднопосочни клапи, които позволяват на лимфната течност да тече в една посока - обикновено нагоре и противоположно на земното притегляне. Лимфната течност минава центрове за преработката и събиране, така наречените лимфни възли, които:
Действат като филтриращи и пречиствателни станции за лимфната циркулация
Улавят и унищожават токсините
Капан за раковите клетки с цел унищожаване
Концентрират лимфната течност, редуцират около 40% от течността в лимфната система
Изработват лимфоцити и моноцити.
Лимфните възли предлагат 100 пъти по голяма устойчивост на движение на лимфния поток отколкото цялата останалата част на системата, взета заедно. Производството на лимфоцити се увеличава, когато потока на лимфата се увеличи през възлите. Има от 400 до 1000 възли в човешкото тяло, повече от половината се намират в коремната област.
Причини
Лимфните съдове могат да се задръстят с протеинови депозити или дебита може да стагнира или дори да спре поради причини, свързани
като умора, стрес, инфекция, емоционален шок, липса на физическа активност, или дехидратиране. Това може да доведе до тъканно подуване (оток) - лимфостатичен оток, резултат от ненормално натрупване на протеини в лимфните канали, заедно с осмотично задържани течности в интерстициалното (междуклетъчно) пространство (Lymphedema). Следователно, тъй като токсини се натрупват, клетки не са в състояние да функционират правилно и това води до различни метаболитни и инфекциозни проблеми.
Лечение и профилактика
Използването на малък батут (транполин) е популярен начин за намаляване на лимфните задръствания. Подскачането нагоре надолу причинява еднопосочните вентили (клапи) да се отварят и затварят успоредно с увеличаване на лимфните потоци.
Масажът е доказан в множеството изследвания за облекчаване стреса, подобряване кръвообращението и лимфния поток, повишаване на имунната функция, облекчаване на мускулните и ставни болки, и коригиране на различни заболявания на мускулите и нервите. Мануален лимфен дренаж (МЛД) е съвременно лечение, при което се използват набор от специализирани и ритмични техники за изпомпване като се премества кожата в посока на лимфните потоци. Това спомага на лимфния поток, който от своя страна премахва отпадъчните продукти.
Хроничната дехидратация може да забави и стагнира (задръсти) лимфния поток. Това е просто още една причина да се направят сериозни усилия да се пие достатъчно чиста вода всеки ден. (6-8 чаши на ден)
Най-важните методи за насърчаване на лимфното обръщение са външен масаж, мускулна дейност, енергични упражнения и адекватна хидратация на тялото.
Предупреждение: Не носете стегнати дрехи, ако страдате от лимфни задръствания! Също така е разумно да се избегне постоянното налягане на едно и също място, като спите само в едно положение.
Усложнения
Американската медицинска общност исторически игнорира лимфния застой като възможна причина за болести. Въпреки това, следните състояния са примери, при които се отчита подобряване чрез насърчаване на лимфния дренаж:
Алергии, простатит, хроничен синузит, сърдечни заболявания, екземи и други кожни заболявания, фиброцистит, хронична умора, повтарящи се паразитни инфекции, множествена склероза, отоци, лупус, възпаления, високо кръвно налягане, бактериални инфекции, вирусни инфекции, подпухнали очи, болки в кръста, рак, ушни проблеми или проблеми с балансирането, артрит, главоболие, целулит, прекомерно изпотяване и затлъстяване.
Източници:
http://www.wellnessresources.com/health/articles/a_healthy_lymph_system_is_vital_for_flu_fighting_immunity/
http://www.dcnutrition.com/Miscellaneous/detail.cfm?RecordNumber=269
~ Ще те съветвам, Като върху тебе ще бъде окото Ми. ~ (Библия, Псалми 32:8) zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.com/
ПРЕДЛОЖЕНИ СТРАНИЦИ ОТ СЪЗДАТЕЛЯ НА БЛОГА budha1.blog.bg
Блогрол
9. билките - здраве от природата
10. НАНО-КОМ-ООД
11. АЮРВЕДА
12. БЛОГ ЗА СЕРИОЗНИ ХОРА
13. НОТА БЕНЕ
14. ТАЙНИТЕ НА ТИБЕТСКАТА МЕДИЦИНА
15. Лекуване с домашни средства
16. bilkaria
17. zdraveotnaroda
18. Здравето, Дар от Бога
19. Водата лекува, лекарствата убиват?
20. Тялото жадува за вода
21. Блогът на prolet
22. greenhealth
23. Тайните на тибетската медицина – 1-ва част
24. Тайните на тибетската медицина – 2-ра част
25. Болести
Няма коментари:
Публикуване на коментар