Левкемиите при деца: „Проблемът не е инфекцията, а липсата на инфекция“,
Проф. Мел Гривс (Mel Greaves) от Института по изследване на рака в Лондон (Institute of Cancer Research), твърди, че левкемиите у децата се развиват не само от генетически аномалии и опасни лъчения, но и от отсъствие в детството на типичните детски инфекции, които спомагат заформиране на имунитета. В съвременното общество децата все повече живеят в т.н. „стерилни“ условия, без достатъчно микробно въздействие.
Теорията на Гривс е публикувана в списание Nature Reviews Cancer и е резултат от негови собствени 30-годишни наблюдения. В статията си той привежда примери от изследвания на други световно известни учени по клетъчна биология, имунология, генетика, детски левкимии и епидемиология.
Според Гривс раковите заболявания при децата могат да бъдат предотвратени и с помощта на природните и социални фактори, особено в детските градини. Според него децата трябва да се сблъскват с микробите, за да развият и укрепят имунитета си.
Проф. Гривс е достигнал до това заключение след многогодишни изследвания на острата лимфобластна левкоза (ОЛЛ). Преди години ОЛЛ беше неизлечимо заболяване у децата, но сега, със съвременните методи на лечение, се постига 90% излекуване. Според проф. Гривс причината за този вид рак е резултат от т.н. „троен удар“. У всяка едно на 20 деца има генетична мутация, която повишава риска от развитие на рак. Те обаче, могат да останат в латентно състояние – „заспали“, ако имунната система на децата функционира нормално.
За да функционира нормално имунната система у децата, те трябва да бъдат изложени на бактериални и вирусни въздействие още от най-ранна възраст. При деца със слаб имунитет, поради липсата на контакти с бактерии и вируси, при въздействие на тези микроорганизми в последствие, може да се развие втора генетична мутация, която повишава риска от развитие на левкози и други ракови заболявания.
Според проф. Гривс, неговата теория се потвърждава от факта, че у децата на богати родители по-често се развиват ОЛЛ. Честотата на това заболяване в световен мащаб е 1% годишно.
Проф. Гривс смята, че ръстът на заболяването е свързан със съвременния начин на живот.
„Проблемът не е инфекцията, а липсата на инфекция“, твърди проф. Гривс.
Тази негова теория е актуална и за редица други заболявания като диабет тип 1, множествената склероза, лимфом на Ходжкин, а също и алергичните заболявания. Процентът на тези заболявания е по-висок в развитите и по-нисък в икономически по-бедните страни.
Ученият посочва, че единствено изключение прави Коста Рика, където инвестициите в здравеопазването са големи и за довели до значително подобряване на на грижите за децата. Освен това броят на децата в семейството в тази страна е намален от средно 7,2 на 2,3. Заедно с това в тази страна е нараснал процентът на ОЛЛ, лимфом на Ходжкин, диабет тип 1. проф. Гривс подчертава, че родителите не носят вина за заболяванията на децата, защото генетичните мутации у децата са случайни и се надява неговото проучване да допринесе за изработването на ваксина против левкемиите у децата.
Панайотка Панайотова
Няма коментари:
Публикуване на коментар